MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursu Başladı.

Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursu Başladı.

   İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen  Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursunun açılışı yapıldı.

   Öğretmen Evinde düzenlenen Yöneticilik Formasyon Kazandırma Kursunun açılışına, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Maarif Müfettişleri Başkanı Şenay Günel,   İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri ve Okul Müdürleri katıldı.

   Öğretmenevinde düzenlenen kursun açılış konuşmasın yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; “ Eğitimde yeniden yapılanma çerçevesinde yeniden görevlendirilen, ilk defa atanan eğitim kurumu yöneticilerinin hizmet içi eğitim faaliyetleriyle alakalı ilk aşamada buluşmak üzere buradayız. Bu 90 saatlik eğitim yönetimi seminerinde arkadaşlarımıza iletişim, okul yönetimi, kalite yönetimi, stratejik düşünme beceresi insan ve madde kaynağının uygun değer verimlilikle kullanımı, kurum türlerine göre kurumun yönetim modeli, planlama ile en önemlisi zaman yönetimi ve süreç boyunca karşılaştığımız sorunlardan dolayı yaşadığımız stresin yönetimi konularından arkadaşlarımız bilgilendirilecektir.

   Eğitim kurumunu yönetirken bizler sadece ve sadece yönetim teorisinin salt tek kişi tarafından yönetilen yönetim değil artık literatürümüze yönetişim modeli olarak geçen ve hep beraber yönetim anlayışını ilimize de kazandıracağımıza eminiz. Bu süreç içerisinde İnönü Üniversitesinin Eğitim Fakültesinden, Eğitim Yönetimi ve Denetim bölümünden değerli hocalarımız, ilimizde kendi alanlarında kendini yetiştirmiş maarif müfettişlerimiz ve yine ilimizde kendi alanlarında okul kullanımı, stratejik planlama, proje geliştirme gibi konularda ise ilimizde yetişmiş öğretmen kadrosunda tarafından siz değerli arkadaşlarımıza hizmet içi eğitim konusunda yardımcı olacaklardır. Haziran ayı içerisinde Milli Eğitim Bakanlığımız İnsan Kaynakları strateji geliştirme ve Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzden de yine bunun ikinci aşaması olarak da arkadaşlarımız bilgilendirileceklerdir.” dedi

   Tatlı, “İnsan yönetmek başlı başına bir konudur ve biz Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri olarak insan yönetirken, insan eğitimini yönetirken en önemli unsurun sevgi ve karşımızdakine saygı ile davranmaktan geçtiğini çok iyi biliyoruz.” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın ardından konuşan Vali Süleyman Kamçı; “Eğitim ve okul yönetiminin öncelikli vazifesi, milli eğitim politikaları ve milli eğitimin temel amaçları doğrultusunda görev icra edilmekte olan kurumu etkili bir biçimde işler durumda tutmaktır. Bunu yaparken eğitim yöneticileri genel yönetim ilke ve tekniklerinden yararlanmak durumundadır.

   Bir okul yöneticisi, okulu sosyal çevresine yararlı kılmaya çalışmalıdır. Gelişen ve hızla değişmekte olan dünyanın yeniliklerini etkin bir şekilde takip ederek kurumda görevli personele, öğrencilere ve velilere yansıtmalı ve böylece okulu bir marka haline getirmelidir. ”dedi.     Kamçı; “Unutulmamalıdır ki; lider, yenilik ve değişime katkı sağlayacak olan başarıların anahtarıdır.  Yönetici, yenilikçi ve ufku geniş olmak zorundadır. Bir yönetici başarılı olmak istiyorsa bilimsel ve teknolojik yeniliklere açık olmalı, içinde yaşadığı toplumu çok iyi etüt etmeli, astlarına ve öğrencilerine her konuda örnek olmalıdır.

   İyi bir eğitim yöneticisi, aynı zamanda personelinin okul içi görev ve faaliyetlerle ilgili kararlara katılmasını sağlamalı, böylelikle personelinin okulunu ve görevini daha çok sahiplenmesini sağlamalıdır. Görev hayatınız boyunca asla hatırınızdan çıkarmayınız ki; kurumlar, kişilerin iletişimiyle hayat bulur, yöneticilerin liderliğinde yükselir.

   Hepinizin bir aile ortamı içerisinde ve elbette ekip ruhuyla çalışarak Malatya’mızda eğitimin kalitesini yükselteceğine ve başarı seviyesinin artırılması için gerekli hassasiyeti göstereceğine inancım tamdır. Bu vesileyle yeni atanan yönetici arkadaşlarımıza “yeni göreviniz hayırlı olsun” diyor, sizlere ve tüm Milli Eğitim Teşkilatına başarılar diliyorum.” dedi.  

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.