MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Atanan Öğretmenlerimize Eğitim Programı Düzenlendi

Yeni Atanan Öğretmenlerimize Eğitim Programı Düzenlendi

İlimize atanarak 1 Eylül 2023 tarihinde görevlerine başlayan öğretmenlerimiz için Psikolojik Dayanıklılık ve Motivasyon, Okullarda Psikososyal Destek Hizmetleri, Afet ve Acil Durum Yönetimi eğitimleri verildi.

 Erman Ilıcak Fen Lisesinde düzenlenen eğitim programına, Bakanlığımız Öğretmene Hizmet Daire Başkanımız Sayın Bekir Şirin, İl Müdürümüz Sayın Behçet Bakır, Uzmn.Psk.Dan. Sayın Ayşenur Öğüt, Doç.Dr. Sayın Hikmet Zelyurt katıldı.

Eğitim programının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Müdürümüz Sayın Behçet Bakır," 01 Eylül 2023 tarihi itibariyle göreve başlayan öğretmenlerimiz için Bakanlığımızın plan ve talimatları doğrultusunda düzenlenen eğitim programında sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Öğretmenlerimiz kendilerine emanet edilen saf cevherleri işleyerek, sabır, metanet, azim ve sevgiyle yoğurup bir şahesere dönüştürür. Dolayısıyla, donanımlı ve gayretli her öğretmenimiz aynı zamanda müreffeh bir gelecek, güçlü bir Türkiye, aydın bir millet olarak günü geldiğinde tecelli edecek, ülkemizin inkişafına emsalsiz bir katkı sunacaktır. Genç meslektaşlarıma görevlerinde üstün başarılar diliyorum" dedi.

Gül alırlar gül satarlar/Gülden terazi tutarlar/Gülü gül ile tartarlar/Çarşı pazar güldür gül mısraları ile salonda bulananları selamlayarak ve sayın Bakanımızın selamını ileterek sözlerine başlayan  Öğretmen Yetiştirme  ve Geliştirme Genel Müdürlüğü  Daire  Başkanı Bekir Şirin, Malatya'da bulunmaktan ve Türkiye yüzyılının mimarları olacak siz değerli Öğretmen arkadaşlarla bir arada olmaktan mutlu olduğunu, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen beş ilde eş zamanlı olarak(Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay)ilk atama yoluyla göreve başlayan öğretmenlere yönelik olarak psikolojik dayanıklılık ve motivasyon konulu bir günlük bir hizmetiçi faaliyet başlattıklarını , bu faaliyetin gerçekleşmesi için katkı sağlayan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ,Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve akademisyen hocalarımıza şükranlarımızı sunuyoruz diyerek konuşmasını sürdürdü.

Daire Başkanı Bekir Şirin ,toplumumuzda  vazifelerin en kutsalı dün olduğu  gibi  bugün ve yarında  öğretmenlik mesleği olduğunun şüphe götürmez bir hakikat olduğunu,. milletlerin  istiklal ve bağımsızlıklarının  kazanılmasında ,kültür ve medeniyetlerin meydana getirilmesinde  birinci derece rol oynayan  meslek erbabının öğretmen olduğunu, eğitimin konusun insan,temel taşının ise  öğretmen olduğunu ifade etti. Dünyada kurulmuş bütün sistemleri nihai hedeflerinin insanı mutlu etmek olduğunu  tarihçilerden,felsefecilerden ve edebiyatçılardan örnekler vererek açıkladı. İnsanın çok girift bir varlık olduğunu iyilikleri ,kötülükleri  aynı bünyede taşıdığını öğretmenin bu girift varlığa şekil veren onu  insan ı kamil yapma  görevi olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin yüzüncü yılında  Türkiye yüzyılının inşacısı öğretmenin, mazi ile atiye bağ olup birbirine bağlayabilecek  ülkemizi muasır medeniyetler  seviyesinin üzerine çıkarabilecek  nesiller  yetiştirebilecek, velisinden teslim aldığı öğrencisini  mukaddes emanet bilecek ;kin ,nefret,yalan ve fesat gibi kötü duyguları toplum lügatından silecek Yunus'un sevgisini, Mevlana'nın aşkını  Hacı Bektaş-ı  Veli'nin insan sevgisini toplumda hakim kılabilecek  her zaman ve her yerde  her hareketi ile  örnek olabilecek, toplumda  meydana gelen her huzursuzlukta  "en büyük sorumluluk benimdir "deyip  ağlayabilecek  ve sevgi nehri olup gönülden gönüle akıp çağlayabilecek vasıflara sahip olması gerektiğini ifade etti.

''Teori kaynağını pratikten alır'' gerçeği üzerine meslek hayatından örnekler sunup çözümler sunan Şirin,yeni eğitim öğrenim yılının hayırlı olmasını , öğretmenlerimizin önüne çıkabilecek bütün problemleri çözmek için gece gündüz çalışan yöneticilere de başarılar dileyerek sözlerini tamamladı. 

Program Uzmn.Psk.Dan. Sayın Ayşenur Öğüt, Doç.Dr. Sayın Hikmet Zelyurt ve AKUB Uzmanı Fatma Korkmaz'ın sunumları ile devam etti.

08-09-202308-09-202308-09-202308-09-202308-09-202308-09-2023

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.