MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Mustafa Toprak´ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Vali Mustafa Toprak´ın Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Öğretmenlik sevgiden beslenen, insanı ilim, irfan ve kültürle yoğurup kemale erdirecek olan müstesna bir mesleğin adıdır.  Çocuklarımızın ruhunda tohumlanan yetenek ve eğilimleri Vatanımızın, Milletimizin ve insanlığın menfaatleri doğrultusunda hayata geçiren öğretmenler, ulvi bir görev ifa etmektedirler. Çünkü öğretmenlikten başka doğrudan insan yetiştirmeyi hedefleyen bir meslek dalı daha mevcut değildir. Geçmişin bilgi birikimini çağın bilgisiyle harmanlayarak istikbalimiz olan çocuklarımızın istifadesine sunan öğretmenlerimiz inanmayı, başarmayı, ahlaklı olmayı ve insana dair bütün erdemleri azim ve fedakârlıkla öğretme çabası gösteren rehberlerdir.

 

Temel amacı nitelikli insan yetiştirmek olan eğitim sistemlerinin omurgası öğretmendir. Bu anlamda öğretmenlerin hizmet öncesi eğitimleri sırasında iyi yetiştirilmeleri ve aldıkları eğitim çerçevesinde yeniliklere uygun çalışmalar yaparak kendi kapasitelerini yükseltmeleri, ifa ettikleri hayati görev bakımından son derece ehemmiyet arz etmektedir. Dolayısıyla, bir milletin güçlü ve müreffeh bir geleceği teminat altına alması yolunda en büyük görev öğretmenlere düşmektedir. Her biri adeta bir irfan pınarı olan öğretmenlerimizin güzel hasletlerle donattığı her çocuk, iyi ve doğru yetiştirdiği her birey, huzurlu bir toplum, kurtarılmış bir gelecek ve filizlenmiş bir medeniyet demektir.

 

Her ne kadar günümüz eğitim sisteminde teknolojinin unsurlarından fazlasıyla istifade ediliyor olsa da, asla unutulmamalıdır ki eğitimin ana unsuru öğretmendir. Öğretmenin etkin olmadığı bir eğitim sisteminin başarılı olması kesinlikle mümkün değildir. Öğretmenler ilim ve irfanı, bilgi ve teknolojiyi genç beyinlere işleyen ve görevini icra ederken her türlü fedakârlığı tereddütsüz gösteren münevver insanlardır. Aziz Atatürk´ün ifade ettiği gibi “Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.”

 

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

 

Sizler her safhası şan ve şerefle dolu tarihimizde ve Necip Türk Milleti nezdinde daima takdir ve saygıya layık görülen toplum mimarlarısınız. Sizler Osman Gazi’nin gönül çerağı Edebalı, çağ açıp çağ kapayan Fatih’in mihmandarı Akşemseddin’siniz. Anadolu’yu ebedi Türk Yurdu yapan Sultan Alp Arslan’ı, mazlum milletlerin hürriyet timsali Mustafa Kemal Atatürk´ü yetiştirenler sizlersiniz. Ruhunun derinliklerinde ilim, irfan, erdem ve medeniyeti barındıran, öğrettiği bir harf için kendisine kırk yıl köle olunacak medeniyet ışığısınız.

 

Kurtuluş Savaşımız sürecinde Kuvayı İlmiye olarak okulda öğrencilerine, meydanlarda kadın erkek ayırmadan her bir ferde Milli Şuur aşılayan öğretmenlerimizin Büyük Zafer´in kazanılmasındaki katkıları hepimizin malumudur. Tarihin gururla tanıklık ettiği bu şanlı zafere giden yolda eğitim ordumuzun yaktığı meşale Başöğretmen Atatürk´ün "Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır" ifadesiyle bütünleşerek yolunuzu aydınlatmalı ve üstlendiğiniz kutsal görevin nasıl icra edilmesi gerektiği hususunda sizlere istikamet çizmelidir.

 

Öğrencilerinize bilgiyi aktarmaktan ziyade bilgiye ulaşmanın ve onu paylaşmanın yollarını göstereceğinizden; çağın gereklerine vakıf, hedefini bilen, milli ve manevi değerlerimizi haiz, yıkıcı, bölücü şer odaklarına yem olmayacak onurlu şahsiyetler yetiştireceğinizden eminim. 15 Temmuz hain kalkışmasının eğitimi maske olarak kullanan piyon bir yapılanma eliyle tasarlandığını asla unutmayacağınızdan kuşku duymuyorum. İnanıyorum ki çocuklarımızın ve gençlerimizin bu gibi ihanet şebekelerinin kölesi olmasına hiçbir şekilde fırsat vermeyecek, vazifenizi yerine getirmek hususunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacak, coşkun azminiz ve inancınızla istikbalimizi inşa etmeye devam edeceksiniz. Bu zor, meşakkatli fakat kutsal görevinizde sizlere başarılar diliyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, yurdumuzun dört bir yanında görevlerini icra etmekte olan öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyor, evvela Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bulunan öğretmenlerimizi ve şehadetle şereflenmiş eğitim neferlerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyorum.

 

                                                                                                                 Mustafa Toprak

 

  Vali                

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.