MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Mustafa Toprak, Bundan Sonra Burada Okuyan Öğrencilerimiz, Şehitlerimizin Kahramanlıkları İle Büyüyecek.

Vali Mustafa Toprak, Bundan Sonra Burada Okuyan Öğrencilerimiz, Şehitlerimizin Kahramanlıkları İle Büyüyecek.

Vali Mustafa Toprak, Bundan Sonra Burada Okuyan Öğrencilerimiz,

Şehitlerimizin Kahramanlıkları İle Büyüyecek.

 

Vali Mustafa  Toprak, İl  Milli Eğitim İl Müdürü Ali Tatlı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, ve basın mensupları ile birlikte FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak yapılan çalışmalar sırasında kapatılıp devlet okuluna dönüştürülerek Malatya Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen Yeşilyurt ilçesi Yakınca Mahallesinde bulunan Rahime Batu Kampüsü olarak bilinen kompleksde incelemelerde bulundu. 

İncelemelere başlamadan önce kısa bir açıklamada bulunan Vali Toprak, “1 Fen Lisesi, 1 Anadolu Lisesi, 1 İlköğretim Kurumu, 1 Anaokulu, 1 Pansiyon ve 1 Yemekhane ve Mutfaktan oluşan komplekste başlanılan ve devam eden tadilat sonrasında 12 derslikli bir anaokulu, 26 derslikli bir ortaokul ile 17 derslikli bir fen lisesi ile 200 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdunun  eğitim- öğretime açılacak” dedi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası İlköğretim Kurumunun Ortaokul kısmındaki öğrencilerin buraya yönlendirilerek kompleks içerisinde bağımsız olarak yer alacak olan ve Şehit Fuat Bozkurt Ortaokulu adı verilen okulda eğitim öğretimlerine devam edeceklerini, İMKB Yakınkent İlköğretim Kurumunda iki öğretim yapıldığını ve öğrenci yoğunluğunun bulunduğunu ifade eden Vali Toprak, böylelikle ikili öğretimden tam gün eğitime geçileceğini ve sınıflardaki yoğunluğun ortadan kaldırılacağını belirtti.   

Yine İMKB Yakınkent İlköğretim Kurumunda bulunan anasınıflarının Hayme Hatun Anaokulu adı verilen kompleks içerisindeki anaokuluna aktarılacağını ve bağımsız Anaokulu olarak hizmet vereceğini söyledi.

Vali Toprak, Fen Lisesi olarak düzenlenen ve yine diğer okullardan bağımsız olan okul binasına Malatya Fen Lisesinin taşınacağını, 200 öğrenci kapasiteli pansiyona erkek öğrencilerin yerleştirileceği kız öğrencilerin eski pansiyonda kalacağını, 600 kişilik yemekhane, Spor Tesisleri ve Laboratuvarları ile ilimizin daha modern ve daha uygun ortamının bulunduğu bir Fen Lisesine kavuşacağını  ayrıca Fen Lisesinden boşalacak olan binaya da Kernek Anadolu Lisesinin taşınarak TOKİ bölgesindeki sıkışık eğitim ortamının ferah bir ortama kavuşacağını ifade etti.     

İncelemlerinin sonunda Vali toprak Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada “Bildiğiniz gibi bir süre önce Turgut Özal okullarına gitmiştik. Orada Şehit Zekeriya Bitmez İmam Hatip Ortaokulunu oraya açmıştık. Orada da gördük ki bir takım Milli Eğitim Müdürlüğüne beyanda bulunulmayan alanlardaki farklı emellerine ve yanlış işlerine ortak olacak şekilde yapılanmaların olduğunu hep birlikte görmüştük.  

Yine burada bugün daha önce Rahime Batu Okulları diye anılan yerde FETÖ/PDY Terör örgütüyle iltisaklı bir vakfa ait okul oluşumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kanun hükmünde kararname çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığımıza ve dolayısıyla Milli Eğitim Müdürlüğümüze devredildi. Burada milletin malı millete döndü ve buraları milletin evlatlarına hizmet edecek şekilde dizayn ediyoruz. 

15 Temmuz´da maalesef devletimizi iç çatışma ortamına sürüklemek, devletimizin bekasını yok etmek adına çıktıkları ihanet gelişim gecesinde, Ankara Kızılay´da şahadet eden şehidimiz Fuat Bozkurt´un ismini verdiğimiz ortaokulumuza İMKB Yakınca Ortaokul kısmındaki öğrencileri alarak burada daPazartesi günü eğitim ve öğretime başlamayı planlıyoruz. 

Böylelikle, bu ihanete dönüştürülen yapılar içerisinde devlete karşı ihanetin yok edilmesinde ciddi yararı olan Fuat Bozkurt adlı şehidimizin anısına da burada geçmişi maalesef sıkıntılı olan bu mekân üzerinde yaşatmış olacağız. 

Buradan başka 15 Temmuz’ların yaşanmaması adına devletimizin, milletimizin bekasını, gücünü milletimizle birlikte kullanmak adına öğrencilerimizin ve gençlerimizin iyi bir şekilde yetişebileceği bir okulunu Şehit Fuat Bozkurt adı altında ilimize kazandırmış olacağız. 

Hemen onun yanında yine 28 derslikli bir alan var, oraya da Malatya Fen Lisemizi buraya getiriyoruz. Buranın çevre düzenlemesi, derslikleri Fen Lisesi öğrencilerimizin gelişimine de çok uygun bir yer. Dolayısıyla da okulumuzu da diğer taraftan alıp buraya getirmiş olacağız.  Yemekhane noktasında sürdürülen tadilat, tamirat ve teknik çalışmalarının Pazartesi günü tamamlanması bekleniyor. Onu da kavuşturmamız halinde Malatya Fen Lisesi´ni buraya taşıyarak, burada yeni bir vücut halinde açmış olacağız. 

Burada bir Fen Lisemizi açmış oluyoruz, Şehit Fuat Bozkurt Ortaokulu´nu açmış oluyoruz, Halime Hatun Anaokulu’nu da burada açmış oluyoruz. Ayrıca önünde bulunduğumuz 200 kişilik kapasiteli yurdumuzu da faaliyete geçireceğiz. 

Malatya Fen Lisesi´nin toplam 84 yatılı öğrencisi var. Bunlardan 60 tanesi erkek öğrenci, 24 ise bayan öğrenci. 84 tane erkek öğrencimizi onların sayısı fazla olduğu için buraya alıyoruz. Burası 200 kişi kapasiteli daha da geliştirilebilir ve artırılabilir bir durumda. Diğer fen liselerinde okuyan ve yurt ihtiyacı olan o noktada bize talepte bulunan çocuklarımızı, gençlerimizi de buraya ilave kapasite olarak alabileceğiz. Çünkü 200 öğrenci kapasiteli yurdun ancak 60 öğrenci kapasitesini, fen lisesi öğrencileri ile burada kullanılmış olacağız. Ama Fen Lisesi´ne bundan sonraki yıllarda alınacak olan yatılı öğrenci sayısı da buradaki yurt kapasitesine bağlı olarak artırılabilir. O da bize önemli bir imkân sağlamış oluyor. 

Onunla birlikte önceki Fen Lisesinin olduğu yerde 24 tane kız çocuğumuz, kendi lisesinin yatılı öğrencileri orada kalmaya devam edecek. Bu konuda bir problemimiz yoktur. Mevcut Fen Lisenin yanındaki yurdumuza Fen Lisemizin dışında hem Anadolu Lisesi öğrencilerinden hem de oraya yakın diğer okullardaki ihtiyaç duyacak kız öğrencilerimizden bu yurdumuza öğrenci almış olacağız. 

Orada Fen Lisesi´nden boşaltılan yere de Kernek Anadolu Lisesi taşınacak. Mevcut Kernek Anadolu Lisesi bir taraftan kendi kapasitesi var. Kernek Anadolu Lisesi ile birlikte bir taraftan İmam Hatip Ortaokulu bir taraftan da İmam Hatip Lisesi hep birlikte aynı okul içerisinde farklı kapılardan okulu kullanıyorlar. Orada da olayı rahatlatabilmek adına Kernek Anadolu Lisesi´ni tüm laboratuarları ve sosyal mekânları ile birlikte daha iyi bir şekle getirebilmek adına, oradaki sıkışıklığı giderebilmek adına Fen Lisesinden boşattığımız alana getirmiş olacağız. En geç pazartesi her üç okulda yatılı kısmı ile birlikte eğitim-öğretime açılmış olacaktır. 

Diğer tarafta da Kernek Anadolu Lisesi de pazartesi günü hizmet verdiği Malatya Fen lisesinin eski noktasına taşınmış olacak. Hayırlı ve uğurlu olsun. 

Ben inanıyorum ki devletimizin milli güvenliğini tehdit eden FETÖ/PDY terör örgütüne bağlı her türlü teşekküllere karşı yapılan bu çalışmalarla birlikte kanun hükmünde kararnamelerle gerek tüm güvenlik ve idari birimlerimiz, gerekse de diğer hususlarda Bakanlıklarımız, Valiliklerimiz ve Kaymakamlıklarımız tarafından ciddi bir şekilde ve titizlikle çalışmalar devam etmektedir. 

Bu anlamda bir taraftan mekân düzenlemeleri yapılırken bir taraftan da çocuklarımızın zihnini başkalarının ve başkasının ruhuna, benliğine büründürmeyi amaçlayan altyapıları tümden ortadan kaldırmış oluyoruz, diğer taraftan mekânsal olarak da çocuklarımızı daha iyi bir noktaya da getirmiş oluyoruz.” dedi.   

İncelemelerinin ve basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlamasının ardından Vali Toprak, Basın Mensuplarına teşekkür ederek buradan ayrıldı.
28-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-201628-09-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.