MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Eğitim Semineri Verildi

Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Eğitim Semineri Verildi

Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci Eğitim Semineri Verildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aday öğretmenlere “Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci” konulu seminer verildi.

Battalgazi halk eğitim salonunda düzenlenen seminere, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Levent İskenderoğlu, okul müdürleri, danışman öğretmenler ve aday öğretmenler katıldı.

Aday öğretmen yetiştirme süreci hizmet içi eğitimi programına İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15Temmuz Süreci” konulu seminere konuşmacı olarak katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı seminerde, Osmanlıdan günümüze ülkemizdeki demokratikleşme sürecinin tüm aşamaları, cumhuriyet tarihi boyunca yapılan askeri müdahaleleri ve bunların demokratik yaşama zararları, 15 Temmuz Darbe Girişimi ve sonrasındaki demokrasi zaferinin Türk tarihindeki önemi, demokratik bir toplumun oluşumunda öğretmenlerin ve okulun rolünden bahsetti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “  Ülkemizde 15 Temmuz 2016 tarihinde millî iradeyi, demokrasiyi, hukuk devletini ve halkımızın sarsılmaz birliğini hedef alan tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimine, menfur bir kalkışmaya maruz kalmıştır. Hain FETÖ terör örgütünün şer çetesi mensupları tarafından devletin uçakları, tankları ve silahları ile milleti vatansız, bayraksız, devletsiz bırakma niyetiyle yapılan bu hain girişim milletin iradesi ve tüm kurumlarıyla devletin kararlılığı karşısında başarısız olmuştur.

15 Temmuz gecesinde milletimiz tüm renklerini, tüm farklılıklarını geride bırakarak elde bayrak, dilde tekbir, inancını, vatanını, milletini savunmak üzere tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiş ve halkın gücünün üstünde bir güç olmadığını tüm dünyaya göstererek, tarihin en büyük demokrasi dersini vermiştir.

Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyen teröristlerin tankları, silahları, helikopterleri milletin ortak iradesi ve kararlılığı karşısında işe yaramamıştır. Millî iradeyi ve demokrasiyi koruma uğruna bedenlerini kalkan yapan, mermilere ve bombalara etten kale olan yüce milletimiz selâlarla ve ezanlarla meydanlarda toplanarak, vatan savunması uğrunda binlerce gazi ve yüzlerce şehit vermiştir. Hainlerin karşısında 7’den 77’ye çocuğu, genci, kadını ve erkeğiyle bu şerefli mücadelede vatanını savunan büyük milletimiz iman dolu yüreği, sarsılmaz cesareti, birlik ve beraberliğiyle destan yazmıştır.

15 Temmuz Destanı’nın ve milletimizin kahramanlıklarının gelecek nesillere aktarılması, anlatılması ve bu mücadelede göğsünü siper ederek, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak, milletimizin söz konusu vatan olduğunda gücünün, iradesinin ve kararlılığının çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi siz değerli öğretmenler sayesinde olacaktır ”dedi.

Tatlı, “Aday öğretmenlik sürecinde Danışman öğretmenlerimiz ve sizler bu eğitimi titizlikle sürdürdünüz. Bu çerçevede, gayret ve katkılarıyla çalışmalarını özveriyle sürdüren danışman öğretmenlerimize ve siz aday öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve aday öğretmen eğitim sürecinin ülkemiz ve gençlerimiz adına hayırlı olmasını diliyorum ”dedi. 

Program sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Malatya kitaplığı adı altında oluşturulan Battalname, Malatya Bibliyografisi, Malatya Hikâyeleri, Malatya Öyküleri, Malatya Güzellemeleri, Malatya Gönül Sultanı Niyazi Mısr-i, Malatya Türk-İslam Dönemi Eserleri, adlı kitapların öğretmenlere dağıtılmasıyla program sona erdi.

27-03-201727-03-201727-03-201727-03-2017

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.