MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi

Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde yapılan ödül törenine, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı Battal Kanbay, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması ödül töreni, proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti.

Törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, "Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı dallarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. Toplamda 611 proje başvurusundan 100 proje Malatya bölge sergisine davet edilmiştir. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

Bu proje yarışmalarının ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, " Burada 100 projenin tamamı benim nazarımda birinciliği hak ediyor. Ülkemizin ARGE çalışmalarında siz gençlere çok ihtiyacı var. Sizler geleceğin bilim insanlarısınız, geleceğin fikir inşalarısınız, ben ayrı ayrı hepinizi tebrik ediyorum, başarınızın devamını diliyorum." dedi.

Daha sonra söz alan Malatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı yaptığı konuşmada, “ Bugün bütün dünyada ileri seviyedeki ülkelerin bilgi ve teknoloji üretimleri ile ön plana çıktıklarını, dolayısıyla ülkemizin de gelişmiş ülkeler arasındaki yerini alabilmesi için bilgi ve teknoloji üreten bir toplum haline gelmesi gerekmektedir. Sizler geleceğin dönüşüm mimarlarısınız. Burada sergilenen 100 projenin her birisi çok değerli ve her birisi,  bir gayretin, bir çalışmanın, bir emeğin ürünüdür. Sevgili gençler, asıl önemli olan sizlerin projeye katılmasıdır. “dedi.

Tatlı öğrencilere, biz şimdi sizden geleceğin kuran ve yöneten bilim adamları olmanızı bekliyoruz, bunun ilk adımı burası. Bugün burada olan ve dereceye giren siz sevgili öğrencileri tebrik ediyor ve başarılar diliyorum “dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Malatya sergisinde başarılı olan ve Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan 17 proje sahibi öğrenci ve danışman öğretmenlere ödülleri verildi.

Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan ilimiz birincilelları ve proje isimleri;

PROJE BAŞVURU SIRA NO

ÖĞRENCİNİN

ADI SOYADI

DANIŞMAN
ADI SOYADI

OKULU

PROJENİN ADI

ALANI

KARAR

BÖLGESİ

1

Zeynep COŞKUN
Ali Umut GÜLER

Güler KARAASLAN

Malatya Bilim ve

Sanat Merkezi

Fosfat ve Petrol Türevi Maddeler İçeren ve İçermeyen Temizleme Ürünlerinin Sucul ve Karasal Ekosistemdeki Canlılar Üzerindeki Toksititesi ve Letalitesinin Karşılaştırılması

Biyoloji

1.

(Birinci)

Malatya

2

Sacide KAYHAN
Özlem ÇOLAK

Ahmet YALÇİN

Malatya Fatih

Anadolu Lisesi

Merhamet Sizsiniz (Merhamet Eğitimi)

Değerler

Eğitimi

1.

(Birinci)

Malatya

3

Muhammed Melih DOĞAN

Savaş Zafer GÜLER

Malatya Bilim ve

Sanat Merkezi

DSSC Panellerinde, İndiyum Kalay Oksit ile Flor Kalay Oksit Kaplamaların Karşılaştırılması ve Farklı Organik Boyalarla Verim Artırımı

Kimya

1.

(Birinci)

Malatya

4

Özge Dilay ÖRÜM

Ali İhsan BORAN

Malatya Bilim ve

Sanat Merkezi

Düzgün Çokgenlerde Birinci Tamamlayıcı Teğet Çemberler

Matematik

1.

(Birinci)

Malatya

5

Öykü Selin TOPRAK
Ece BALANLI

Mehmet ARSLAN

Malatya Bilim ve

Sanat Merkezi


Malatya TED Malatya

Koleji Özel Anadolu Lisesi

İki Kenarlı Eğrisel Çokgenler

Matematik

1.

(Birinci)

Malatya

6

Gaye ŞAHIN

Serpil KILAVUZ

Malatya Özel Malatya Final Anadolu Lisesi

Savaş Psikolojisinin Çocuk Resmi Üzerine Yansimalari

Psikoloji

1.

(Birinci)

Malatya

7

Ahmet Yasir CİLVEZ
Yusuf Hazar TUNCEL

Mehmet KAHRİMAN

Malatya Bilim ve

Sanat Merkezi


Malatya Akmercan

Anadolu Lisesi

Ulakmobil3d Robot ile Haritalama Ve görsel Oluşturma

Teknolojik Tasarım

1.

(Birinci)

Malatya

 

30-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-201730-03-2017

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.