MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi ve Ankara’ya Gönderilecek Projeler Açıklandı

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi ve Ankara’ya Gönderilecek Projeler Açıklandı

TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Sona Erdi ve Ankara’ya Gönderilecek Projeler Açıklandı

   TUBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması Malatya Bölge Sergisi tamamlandı ve Ankara´ya gönderilecek projeler belli oldu.

   Bu yıl 47´ncisi gerçekleştirilen Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi, düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

  İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi´nde yapılan törene Vali Süleyman Kamçı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Arif Emecen, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Özdemir, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Demir, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş,  kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve öğrenci ailesi katıldı.

   Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı´nın okunmasıyla başlayan Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması ödül töreni, proje etkinliği ile ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi ile devam etti.

   Törenin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, "Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TUBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Coğrafya, Fizik Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı ile Değerler Eğitimi ve Teknolojik Tasarım alanlarında ortaöğretim öğrencileri arasında araştırma projesi yarışması düzenlenmiş olup 3 gün süre ile Bölge Sergisi devam etmiştir. 100 projenin sergilendiği etkinliğe Malatya ve bölge illerinden yaklaşık olarak 11 bin kişi ziyaret etmiştir. Sergilenen 100 proje arasından 15 proje Ankara´da düzenlenecek final yarışmasına katılacaktır. Bu başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." dedi.

   Malatya Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Demir yaptığı konuşmada, “Bilim bütün insanları ortak düşüncede birleştirir. Bilime önem veren milletler, teknoloji alanında ileri giderek daha gelişir, modern ve rahat yaşam koşullarına erişir. Mutlu ve rahat yaşamak için cehaleti yok etmek gerekir. Cehalet ise ancak bilimsel çalışmalar ile ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle bilim ve teknoloji her alanda esas alınmalı ve insan hayatına yön vermelidir.  “dedi.

   Demir, “Bu gün Aziz SANCAR, dünyanın kabul ettiği bilimsel çalışmaları ile 2015 kimya dalında Nobel ödülünün sahibidir. Ayrıca tarihimize mal olmuş çok değerli şahsiyetler çok değerli çalışmalar yapmışlardır. Belki de bu salonda, aranızdan, Aziz Sancarlar, Ali Kuşçular, Akşemseddinler, Pîrî Reisler, İbn-İ Haldunlar, İbn-i Sinalar, Farabiler çıkacaktır ”şeklinde konuştu.

   Bilim ve teknoloji noktasında dışa bağımlı kalmamak için, bilim üretme kültür ve becerisinin çocuklarımıza okul öncesi eğitimden itibaren kazandırılması gerektiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Cemil Çelik, "Bu ülke eğer bilim toplumu olacaksa, gelecekte ileri teknolojiler üretecekse, birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtulacaksa toplumumuzdaki tüm kesimlerin kolektif hareket ederek bu kültürü yayması ve desteklemesi gerekmektedir. Bunun için de, okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde çocuklarımızı bilime teşvik ederek onları, muhakeme etme, problem çözme ve ezbercilikten kurtarma noktasında üzerimize düşeni mutlaka yapmalıyız." dedi

   Vali Süleyman Kamçı ise , “Güzel ülkemizin geleceği ve Aziz Milletimizin aydınlık yarınları adına bir gurur tablosu olan bu ödül programında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduğumu belirterek sözlerime başlamak istiyorum.

   Atatürk; “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder” diyor. Bu veciz ifade, hür ve müreffeh yaşayabilmenin, dünya milletleri arasında saygın bir yer edinebilmenin yegâne şartının eğitim olduğuna işaret etmektedir.

  Dolayısıyla, bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren milletlerin tarihin seyrini değiştirebileceğini, insanlığın umudu olacak bütün gelişmelerin bu milletlerin elinde hayat bulacağını söylemek çok da yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda, çağdaş dünyaya ilim ve irfan kapılarını açan bir milletin mensupları olan bizler, bilgi çağının gereğince öğrenip öğretmekten, milletimize ve tüm insanlığa faydalı olacak projeler geliştirmekten asla geri kalmamalıyız.

   Bugün dünya çapında tanınan ve büyük rağbet gören müesseselerin çoğu, sizler gibi dinamik, müteşebbis genç insanlar tarafından kurulmuştur. Bu da demek oluyor ki, kendilerine uygun ortamlar oluşturulup imkân sağlandığı takdirde gençler, yaşlarından çok daha büyük işler başarabilmektedir.

  Burada bulunmanıza sebep olan projeleriniz ve yapacağınızdan kuşku duymadığım müstakbel çalışmalarınızla inanıyorum ki sizler de ülkemizin gelişmesine, büyük atılımlar yapmasına önemli katkılar sağlayacaksınız.

   Bu duygu ve düşünceler içerisinde, şahsınızda bilim yolunda emin adımlarla ilerleyen bütün gençlerimizi, emekleriyle sizlere destek olan aile ve öğretmenlerinizi tebrik ediyorum. Bilgi ve birikimlerini büyük bir özveriyle öğrencilerine aktaran bilim adamlarımıza şükranlarımı sunuyor, hepinize sağlık, esenlik ve başarılarla dolu bir ömür diliyorum.” dedi.

   Yapılan konuşmalardan sonra Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Sergisi´nde başarılı olan ve Ankara finallerinde yarışmaya hak kazanan 15 projenin sahibi öğrencilere ödülleri ve çeşitli hediyeler verildi.

28-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-201628-03-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.