MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması İçin UNİCEF İle Birlikte Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı İlimizde Yapıldı

Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması İçin UNİCEF İle Birlikte  Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı İlimizde Yapıldı

 Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması İçin UNİCEF İle Birlikte Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı İlimizde Yapıldı

   Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması İçin UNİCEF İle Birlikte Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı İlimizde Yapıldı.

   Doubletree BY Hilton Otel’inde yapılan Çalıştaya Vali Yardımcısı Dr. M. Şamil Horasanlı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Oktay Taş, Malatya AFAT İl Müdürü Hamza Demiralp, UNİCEF Sorumlusu Hande Dilaver ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

  Çalıştayın açılış konuşmasını yapan il Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Bugün ülkelerindeki iç savaşın yaşandığı Suriye’den gelen misafirlerimizin eğitimle ilgili yapacağımız çalıştayımıza hoş geldiniz. Resmi rakamlara göre ülkemizde 1 milyon 800 bin Suriyeli misafirimiz var. Bunların 8 bine yakını Malatya’da barınmaktadır. Malatya’nın eli ve gönlü açık olan halkı 5 yıldır bu misafirlerimizin sofralarına ve gönüllerine hitap ederek yardım etmeye çalışıyorlar. Bundan sonra da yardım etmeye devam edecekler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de bu hizmet kervanında yerimizi aldık. Suriyeli çocuklarımızın okullara kavuşması ve eğitim öğretimlerinin yarım kalmaması için çalışmalar yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Suriyeli misafirlerimizin yoğun olduğu bölgelerde bu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

   Tatlı; “Her bir bireyin mutlu olmasıyla toplum mutlu oluyor. Komşularımız da mutlu olursa biz de mutlu oluruz. Burada yaşayan misafir ya da yerli hiç fark etmez insandır ve gözümüzde hepsi değerlidir. Hepsinin en iyi şekilde eğitilmesi ve mutlu olması ve ileride hem Türkiye’ye hem de dünyaya hizmet etmesi arzumuzdur. Kısa zamanda bütün çocuklarımızın okullaştırmak için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Süreç gösteriyor ki bu çok kısa zamanda gerçekleşecek. İnşallah bu çocuklarımız kaliteli eğitim alacaklar.” dedi.

   UNİCEF sorumlusu Hande Dilaver ise UNİCEF hakkında çalıştaya katılanlara bilgiler verdi. 

   Malatya İl Milli Eğitim Şube Müdürü aynı zamanda İl Yabancılar Komisyonu Başkanı Mehmet Ateş, ilimizde yaşayan ve okul çağına gelmiş öğrencilerin okullaştırılması ve eğitim alanında ailelere sunulan hizmetleri slayt eşliğinde anlattı.

  Çalıştayın öğleden sonraki bölümünde ise görüş ve önerilerin konuşulmasının ardından Suriyeli Çocukların Okullaşma Oranlarının Artırılması İçin UNİCEF İle Birlikte Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı sona erdi.

 

20-01-201620-01-201620-01-201620-01-201620-01-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.