MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Kut´ül Amare Zaferi" Anma Etkinliği Düzenlendi

"Kut´ül Amare Zaferi" Anma Etkinliği Düzenlendi

"Kut´ül Amare Zaferi" Anma Etkinliği Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile  Milli Türk Talebe Birliği Malatya Şubesi tarafından Battalgazi Halk Eğitim Kültür Merkezinde düzenlenen "Kut´ül Amare Zaferi" anma etkinliği düzenlendi.

Battalgazi Halk Eğitim salonunda düzenlenen etkinliğe, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kâhtalı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş, Maarif Müfettişleri Başkanı Şenay Günel, MTTB Başkanı,İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ,okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşının okunması ve programın açılış konuşmasını yapan MTTB başkanının ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz” dedi.

Vali Mustafa Toprak ise, “Her milletin hayatında geleceğine yön veren önemli olaylar, tabir yerindeyse kaderini değiştiren önemli gelişmeler yer almaktadır. Herkesçe bilinen bu gelişmelerin dışında zamanla unutulan ve maalesef pek hatırlanmayan bazı gerçekler de vardır ki gün ışığına çıkarıldıklarında haklı bir gurur vesilesi olmaktadırlar.

Bugün burada şanlı ecdadımızı yâd etmemize, şan ve şeref dolu tarihimizden bir gurur nişanesi daha taşımamıza sebep olan, ceddimiz Osmanlı´nın bir avuç kahramanının ırak’ın kut bölgesinde kendilerini kuşatmış olan İngilizlere karşı kazandığı Kut´ül Amâre Zaferi gibi..

İstikbalimizin teminatı olan gençlerimizin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve milli şuurumuzun zafiyete uğramaması için milli ve manevi hafızamızı her dem taze tutmak, sosyal çevremizle paylaşmak son derece elzemdir.

Kahramanlığımızı, heybetli kimliğimizi ve hürriyet aşkımızı ifade eden Malazgirt´ten İstanbul´un Fethi´ne, Mohaç´tan Kurtuluş Savaşı´na kadar üç kıtaya mühür vurduğumuz kutlu zaferlerimiz gibi Kut’ül Amâre Zaferi´mizi de gururla, şevkle hatırlayıp anmalı, haklı gururunu her zerremizde hissetmeliyiz.

Aziz vatanımızın her türlü kasıt ve tehlikeden korunması, nazlı bayrağımızın yurt semalarında hür ve mağrur dalgalanması için ecdadımızın yan yana, omuz omuza, birlik ve beraberlik içerisinde verdiği mücadelelerin tamamından ibret almalı, dersler çıkarmalı, hiçbir zaman uyumayan ve her fırsatta hain emellerini üzerimizde hayata geçirmeye çalışan düşmanlarımıza karşı uyanık ve hazır olmalıyız ”dedi.

Kut´ül Amare Zaferi" anma etkinliğinde konuşan, Türk milleti olarak tarihte utanılacak hiçbir duruma imza atılmadığını ifade eden Tüfenkci, tüm zorluklara rağmen her zaman zafer kazanıldığını belirtti.

Kut´ül Amare Zaferi´nin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kitaplara alınmasının çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:
"100 yıl önce Ortadoğu coğrafyasında nasıl oyunlar planlanıyorsa, oynanıyorsa inanın bugün de aynı oyunların bir başka versiyonu oynanmaya çalışılıyor. O gün İslam coğrafyası nasıl parçalanmaya, kabilelere bölünerek küçük devletler haline getirildiyse bugün de o devletler daha da parçalanarak o ülkenin zenginliklerinin emperyalistler tarafından nasıl peşkeş çekildiğini, alındığını görüyoruz “dedi.

Gençlere güvendiklerini ve bunu 16 Nisan´da gösterdiklerini kaydeden Bakan Tüfenkci, ülkenin her kademesinde var olmaları için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın öncülüğünde gençlerin önünü açmak için çalıştıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de Kut´ül Amare´nin unutulacak bir zafer olmadığını ancak eski Türkiye anlayışının bunu uzun yıllar hatırlatmak istemediğini söyledi.

Zaferin sistemli bir şekilde unutturulmaya çalışıldığını sadece Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığının sitesinde küçük bir mesaj olarak geçtiğini anlatan Erdem, şöyle konuştu; "Şu anda 53 kitap yeniden programlanmaya alındı, Sayın Bakanımıza sunulacak. Arkasından yeni kitaplar yazılacak. Her seviyede bu zaferi yeni kitaplarımızda inşallah göreceksiniz. Geçmişte olduğu gibi bugün de bu asil milletin mesele bağımsızlığı ise kahramanlık destanı yazacağını biliyoruz"dedi.

        Program Kut´ül Amare adlı kompozisyon yarışmasında birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere ödülleri verilmesi ile sona erdi.

28-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-201728-04-2017

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.