MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"OKULUMDA SAĞLIKLI BESLENİYORUM" PROGRAMI"OKULUMDA SAĞLIKLI BESLENİYORUM" PROGRAMI

Bakanlığımızca ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde; öğrencilerin sağlıklı beslenmeye yönelik beslenme alışkanlığı, gıda güvenliği, gıda güvencesi ve sunulan gıdanın kalitesi konularında farkındalığı artırmak, uluslararası standart ve şartlara uygunluğu sağlamak ve fiziksel aktiviteye teşvik etmek amacıyla Şehit Ahmet Kurak Anaokulumuzda "Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı" düzenlendi.

Bilindiği üzere okul çağı, çocukların fiziksel, bilişsel ve sosyal büyüme ve gelişmelerinin hızlandığı, beslenme alışkanlıklarının geliştiği, sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı önemli bir döneme karşılık geliyor. Çocuğun sağlıklı beslenmeye ilişkin bilgi ve davranışı önce aile çevresinde gelişir, sonra gerek okul öncesinde, gerekse okul yıllarında öğretmenlerinin ve çevresel etmenlerin etkisiyle belirginleşiyor. Okul çağında çocukların enerji ve besin ögelerinin dengesiz alımı büyüme ve gelişmeyi ve okul başarısını olumsuz yönde etkiliyor. 

 

Dengesiz beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite yetişkin dönemdeki obezite, kalp damar hastalıkları, kanser, diyabet gibi birçok kronik hastalığa zemin hazırlıyor.  

 

Bakanlığımız, bu bağlamda okul öncesinden ortaöğretime kadar çocukların geleceğe güvenle adım atmaları; fiziksel, bilişsel, sosyal, büyüme ve gelişmelerinin dengeli olması için Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı'nı hayata geçirdi. 

 

Proje kapsamında okul bahçeleri ve koridorlarında aktiviteler planlayıp fiziksel uygunluk karnesi hazırlayarak öğrencilere sağlıklı bir yaşam için rehberlik ediliyor.  

 

Böylece beslenme menüleri ve takvimi, özel durumlarda beslenme, kurumsal standardizasyon ve belgelendirme çalışmaları ile sağlıklı yemek yeme kültürünün topluma eğitim yoluyla yayılımı hızlandırılıyor. 

  

Okul bahçelerinde organik üretimlerin yapılması ve biyobozunur atıklardan kompost oluşturulması teşvik edilerek sağlıklı yaşam sürecine öğrenciler de katılıyor. 

 

Okulumda Sağlıklı Besleniyorum Programı kapsamında İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir, Şehit Ahmet Kurak Anaokulumuzda öğrencilerimiz ile birlikte okul bahçesine ektikleri sebzelerin can suyunu verdiler.

08-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-202308-06-2023

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.