MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okullar Sağlıkta Yarışıyor” Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı.

“Okullar Sağlıkta Yarışıyor” Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı.

“Okullar Sağlıkta Yarışıyor” Projesi İş Birliği Protokolü İmzalandı.


   İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Malatya Eczacılar Odası tarafından ortaklaşa yürütülecek olan “Okullar Sağlıkta Yarışıyor” projesi iş birliği protokolü imzalandı.

  “Okullar Sağlıkta Yarışıyor” projesi iş birliği protokolü imzalama törenine; Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hilmi Ataseven, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener ve Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi katıldı.

  İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada; “Sağlıklı Beslenme, Hijyen, Madde Bağımlılığı ve Spor gibi sağlık konularında toplumda doğru bilinen yanlışların olduğu bir gerçektir. Öğrencilerimiz kendilerine zararlı olan maddeleri, yanlış beslenme şekilleri ve diğer alışkanlıklarla küçük yaşlarda tanışmaktadır. Bunun neticesinde, ömür boyu sürecek bir davranış, bir eğilim içerisinde olur ve bu davranış ve eğilimleri doğru olarak kabul ederler. Hatta etkileşim içerisinde oldukları bireyler için yanlış örnek olabilmektedirler. Bu nedenle, öncelikle öğrencilerimizin ve ailelerinin Sağlıklı Beslenme, Hijyen, Madde Bağımlılığı ve Spor konularına olan ilgilerinin çekilmesi ve duyarlılık düzeylerinin arttırılması her yönüyle sağlıklı bir nesil ve gelecek için önem arz etmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu projede iyi eğitilmiş bireyler değil, iyi eğitimlerle birlikte bir bütün olarak sağlıklı bireylerde yetiştirme hedeflenmektedir. ”dedi.

  Tatlı, “Bu proje ile Malatya il genelinde bulunan tüm okullarda eğitim gören öğrencilere, genelde ise Malatya halkına yönelik yapılacak bir dizi çalışmalar aracılığıyla, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan alışkanlıkları edinmenin önemini vurgulamak ve farkındalık uyandırarak bilinçli bir toplum yaratmak ”dedi.

  İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, projenin fikir babasının Prof. Dr. Cengiz Akıncı olduğunu hatırlatarak, Halk Sağlığı Kurumu olarak bizim varlık sebebimiz koruyucu sağlık; Yani sağlık problemleri oluşturmadan önce bunların çeşitli yollarla, teknolojik imkânlarla ve birçok faktörle günün imkânlarını kullanarak önlemek. ”dedi

  İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı ve Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi’nin konuşmalarının ardından protokol imzalandı.

  “Okullar Sağlıkta Yarışıyor” projesi ile Malatya’da belirlenen 64 ortaokulda eğitim gören 7. sınıf öğrencilerinden her okuldan 2 öğrenci seçilerek, gençleri ve toplumu ilgilendiren Sağlıklı Beslenme, Hijyen, Madde Bağımlılığı ve Spor gibi konularda ‘OKULLAR SAĞLIKTA YARIŞIYOR’ projesi kapsamında yarışma yapılmaktadır. Yarışma Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, İnönü Üniversitesi-Tıp Fakültesi, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Malatya Eczacılar Odası ile ortaklaşa yürütülmektedir.

  “Okullar Sağlıkta Yarışıyor” projesinde yarışmaya katılacak okullardan 3’er öğrenciye 2 gün sürecek 5+5=10 ders süresince ağız ve diş sağlığı, ergen beslenmesi, hijyen, ilaç ve eczane kullanımı, ilkyardım, madde, internet, SMS bağımlılığı, HAYIR diyebilmek, spor ve egzersiz gibi konularda eğitimi verilecek ve yarışama 2016 yılının mart, nisan ve mayıs aylarında yapılacaktır. Yarışmaya 64 ortaokul katılıp ilk tur yarışma sonunda 16’ya 2.turda 4’e, daha sonra final yarışması ile 1. olan okul belirlenecektir. Yarışma sonrası dereceye giren okulların öğrencileri ödüllendirilecektir. Ödüller;

 

   1’inci olanlara 3 adet Tablet Bilgisayar

   2’inci olanlara 3 adet Bisiklet

   3’üncü olanlara spor mağazasından hediye çeki

   4’üncü olanlara saat olarak belirlenmiştir.

 

Böylece;

  • İl genelinde bulunan okullarımızda öğrencilerimizin Milli Eğitimin genel amaç ve ilkelerine uygun olarak daha sağlıklı ve dinç bireyler olarak yetiştirilmesi,
  • Öğrencilerimizin ve velilerinin dengeli beslenme, diş sağlığı, hijyen, spor ve madde bağımlılığı gibi konularda bilinçlendirilmesi ve farkındalık düzeylerinin arttırılması,
  • Basın yayın organları kullanarak yukarıda belirtilen konularda toplumumuzun diğer kesimlerinin de dikkatini çekerek farkındalığın sağlanması,
  • Bilgilendirme yoluyla öğrencilerimizin küçük yaşta kötü alışkanlıklardan uzaklaşacağı amaçlanarak, proje paydaşları ile birlikte başarılı bir çalışma hedeflenmektedir.

 

03-12-201503-12-201503-12-201503-12-2015

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.