MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşların sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak amacıyla; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşüm gerçekleştirmek vizyonuyla başlatılan, geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen ve halkın yoğun ilgisiyle karşılanan şenliğin ardından bu sene 3.’sü düzenlenen Malatya Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri başladı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yanı Fuar Alanında başlayan Öğrenme Şenliklerine, Vali Yardımcısı Miktat Alan, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Aytaç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Demir, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nurcan Berber, İl Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörü Mehmet Ateş, Şube Müdürü, kurum ve kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Öğrenme Şenliklerinin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Demir,” Malatya da geleneksel hale getirilen ve topluma büyük fayda sağlayan öğrenme şenlikleri serüvenimiz, büyük bir merakın tetiklediği ve büyük çabaları gerektiren bir öğrenme serüvenidir. Dolayısıyla hayat boyu öğrenme dediğimiz bu tabir gerçek hayatımızda bulunan malumun ilamıdır.

Hepimizin bildiği gibi modern toplum aynı zamanda bilgi toplumudur. Bilgi toplumu ise iyi eğitimli bireylerden oluşur. Bu anlamdaki sermayesini geliştirmiş bir toplum hem ekonomik kalkınmada hem de insani kalkınmada başarılı olacaktır. Bu sebeple en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. İlerlemenin de bu manada insandan geçtiğini, öğrenme şenliklerinde önemle vurguluyoruz şeklinde konuştu.

Demir, “Bu anlamda öğrenmeyi farkındalık haline getirmek ve insanın sürdürdüğü hayatı yakalayarak insanı; doğumundan ölümüne kadar bir eğitim anlayışı içinden geçirmekle mümkün oluyor. Farkında olsun ya da olmasın insan her an her yerde öğrenen kendini yenileyen bir canlıdır. Hayat boyu öğrenme kavramı burada ortaya çıkmış ve günümüzde de evrensel bir nitelik kazanmıştır. Gelişmeleri takip ederek, geride kalmayarak ve bu farkındalığı ortaya koymak için bu tür etkinliklerle öğrenmeyi hayat boyu sürdürmeyi öğrenme hevesini canlı tutmayı ve toplumdaki tüm bireyleri kişisel ve mesleki donanım yönünden güçlendirmeyi kendimize görev kıldık.

Sözlerime son verirken bizlerden desteklerini ve her türlü katkıyı sağlayan başta Sayın Valimiz Mustafa Toprak olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Çakır ve ekibine ve bu şenlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum ”dedi.

Vali Yardımcısı Mehmet Ali Aytaç ise, “Hayat Boyu Öğrenme sadece okulla sınırlı kalmayan bir süreçtir ki; evde, işte, hülasa sosyal hayatın bütün alanlarında devam etmektedir. Bu süreç çerçevesinde kişinin yaşı, eğitim seviyesi ya da sosyal statüsü, eğitim alması için herhangi bir engel teşkil etmemektedir” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Aytaç, “Öğrenme şenliklerinin hayırlara vesile olacağını ümit ediyor, hepinize başarılar diliyorum ”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Malatya Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Yanı Fuar Alanında bulunan protokol, Fuar Alanında kurulan Sergi alanına geçti.

Serginin açılışını, Vali Yardımcısı Miktat Alan, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Aytaç, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Demir, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk,  ve diğer ilgililer yaptı. Protokol stantları tek tek gezerek ürünlerle ilgili bilgiler aldı. 

Öğrenme şenlikleri kapsamında Halk Eğitim Merkezi yanındaki parkta açılan sergi stantlarında, Malatya´nın merkezinden ve çeşitli ilçelerinden gelen öğrenciler, gençler, ev kadınları, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Kızılay, Büyükşehir Belediyesi KAYMEK, ebrudan saç tasarımına, halı dokumadan, iğne oyasına, ayakkabıcılıktan, ahşap el işleri yapımına kadar yaptıkları ürünleri sergilediler.

24-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-201724-05-2017

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.