MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Öğrenme Şenlikleri Başladı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşların sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak amacıyla; bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak ve nihayetinde öğrenen bireyden öğrenen topluma ve öğrenen Türkiye’ye doğru bir dönüşüm gerçekleştirmek vizyonuyla başlatılan,  geçtiğimiz yıl ikincisi düzenlenen ve halkın yoğun ilgisiyle karşılanan şenliğin ardından bu sene 4.’sü düzenlenen Malatya Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri başladı.

Büyükşehir Belediyesi yanında Kültür A.Ş. tarafından organize edilen Sergi ve Öğrenme Şenlikleri için 11 Mayıs Cuma günü bir tören düzenlendi. Saat 14.00’de düzenlenen törene Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Ramazan Yakıcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan tören, folklor gösterileriyle devam etti.  Bu yıl 4. kez açılan ‘El Emeği Göz Nuru Sergisi ve Öğrenme Şenlikleri’ açılış töreninde ilk olarak Malatya Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı bir konuşma yaptı.

İl genelinde 2017-2018 döneminde 3850 kurs merkezinin açıldığını ve bu kurslardan 59 bin 67 kursiyerin faydalandığını belirten Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, tarihte kadim medeniyetleri ayakta tutan gücün öğrenmeye verilen önemden kaynaklandığını söyledi. Tatlı,  "Ne zaman ki ilimden ve öğrenme azminden uzaklaşırsanız beraberinde yıkımlar ve yok oluşlar baş gösterir. Bu nedenle ülke olarak dünya üzerinde doğru, güzel, etkin ve etkili bir noktada olmak istiyorsak okumak, düşünmek, üretmek zorundayız. İşte hayat boyu öğrenme örgün eğitimin dışında kalan bu öğrenmeleri kapsamaktadır.” dedi.

Tatlı, “Ülkemizde mesleki eğitimden sosyal, kültürel, sanatsal kurslara mesleki yetkinlik ve kendini gerçekleştirmeye kadar halk eğitim merkezlerimizde birçok alanda kurs verilmektedir. Bu kurslarımızda özellikle kadınlarımıza yönelik el becerilerini geliştirici ve bunu ekonomik değere dönüştürücü çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalarımızın bir kısmı özellikle MABESEM’in ortak iş birliği ile yürütülmektedir. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız için Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendilerinin himayelerinde okuma yazma seferberliği başlatılmıştır. Bu seferberlik kapsamında ilimizde 671 adet okuma yazma kursu açılmış, bu kurslarımızdan 7 bin 293 kursiyerimiz yaralanmıştır." şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise yaptığı konuşmada, sergi ve şenliklere katılan bayanlara teşekkür etti. Annelerin baştacı olduğunu söyleyen Başkan Polat,  “Cennet annelerin ayakları altındadır. Peygamber Efendimizin bize annelerimizle ilgili tavsiyesi, nasihati budur. Dolayısıyla da annelerimiz bizim başımızın tacıdır.” dedi.

Geleceğimizi şekillendiren, toplumun hamurunu yoğuran bayanlardır. Eğer bayanlarımız sanatsal, kültürel ve eğitim anlamında bizi geleceğe taşıyacak vizyona sahiplerse, geleceğimiz teminat altında demektir. Malatya Büyükşehir Belediyemiz; Malatya´nın dört bir tarafına yeni yollar açma, var olan yolların kalitesini yükseltme, statik kaplama, asfalt serimi, özellikle merkezlerde prestij caddeler oluşturma, meydanlar oluşturma, peyzaj ve yeşillendirme, ulaşım hizmetleri ve  yeni altyapı şebekeleri döşeme gibi klasik belediyeciliğimizi çok üst seviyelere taşımıştır. Bu klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra sanatsal, kültürel ve sosyal faaliyetler açısından da ülkemizin önde gelen şehirleri arasında yer almaktayız.

‘El Emeği Göz Nuru Sergisi ve Öğrenme Şenlikleri’ Büyükşehir Belediyemiz ile Malatya Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün ortaklaşa tertip ettiği bir projedir. Yıl içerisinde bayanlarımızın, çocuklarımızın yaptığı el emeği göz nuru çalışmaları özellikle bir fuar şeklinde tertip edilerek sunuluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde başlatılan ‘Okuma Yazma Seferberliği’nde eğitimlerini başarıyla tamamlayanlara sertifika takdimi yapıldı. 88 yaşında okuma yazma öğrenen Zehra Selçuk isimli teyzenin sertifikasını Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat verirken, çoğunluğunu yine yaşlıların oluşturduğu seferberlik kursiyerleri, sertifikalarını törene katılan protokol üyelerinin elinden aldı.

Yapılan konuşma ve sertifika takdiminin ardından ‘4. El Emeği Göz Nuru Sergisi ve Öğrenme Şenlikleri’nin kurdelesi kesilerek, stantlar gezildi. Açılan stantların yanı sıra yoğun etkinliklerin düzenleneceği sergi ve şenlikler, 13 Mayıs Pazar gününe kadar 10.00 – 19.00 saatleri arasında açık kalacak. Sergi ve şenliklere tüm vatandaşlar davet edildi.

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.