MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Malatya'da Okullarda Oluşturulan Oyun Alanları İle Okul Bahçeleri Renkleniyor

Malatya'da Okullarda Oluşturulan Oyun Alanları İle Okul Bahçeleri Renkleniyor

Malatya'da Okullarda Oluşturulan Oyun Alanları İle Okul Bahçeleri Renkleniyor

Malatya genelinde okul bahçelerinde oluşturulan "Geleneksel çocuk oyun alanları" sayesinde, öğrenciler hem eğleniyor hem de spordan sanata birden fazla alanda destekleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığının başlatmış olduğu "Yüz Yüze 100 Okul Oyunu" projesi doğrultusunda, Malatya'da okullarda oluşturulan oyun alanları ile okul bahçeleri renkleniyor. Bu kapsamda öğrencilerin ders aralarında, teneffüslerde ve beden eğitimi derslerinde akranlarıyla birlikte dolu dolu zaman geçirme imkânı buldukları okul bahçelerinde sek sek, köşe kapmaca, yağ satarım bal satarım, körebe gibi geleneksel oyunları oynayabilecekleri alanlar oluşturuldu. Çocuklar rengârenk çizilen oyun sahalarında hem unutulmaya yüz tutmuş olan geleneksel oyunlarla tanışıyor, hem dijital bağımlılıktan uzak bir şekilde akranlarıyla gönüllerince vakit geçiriyor hem de fiziksel aktivite gerçekleştirme imkânı buluyorlar. Çocuklar, okul ve diğer eğitim araçlarından edindiği bilgilerin yanında okul bahçesinde yaşayarak, oynayarak deneyimler elde ediyorlar.

İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, "Geleneksel çocuk oyunlarının tekrar gün yüzüne çıkarılması için okullarımızda oyun alanları oluşturduk. Çocuk oyunları, en etkili öğrenme ve gelişme aracıdır. Oyun sırasında çocuk birçok şeyi dener, dış dünyayı keşfeder, insanları gözlemler, kuralları öğrenir, sınırları kavrar, insanlarla iletişim kurmayı öğrenir, temel becerilerini geliştirir, özelliklerini fark eder ve kendini geliştirir. Bu nedenle çocuk oyunlarıyla büyüyen evlatlarımız kendisini ifade etme becerisi kazanır. Köklerden geleceğe rol model olan ve Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in önemsediği ve ülke genelinde başlatmış olduğu proje doğrultusunda okullarımızın bahçelerinde zil çaldığında öğrencilerin heyecanla koştuğu, geleneksel çocuk oyun alanları oluşturduk, protokol kapsamında bu alanların oluşmasında çalışmalarımıza destek olan Malatya Fenerbahçeliler derneğimize teşekkür ederiz." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, ziyaret ettiği Diniye Çalık İlkokulu öğrencileri ile okulun bahçesinde oluşturulan oyun alanında öğrenciler ile birlikte etkinliklere katıldı.

10-06-202410-06-202410-06-202410-06-2024

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.