MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Malatya'da 17 Bin Öğrencimiz Ücretsiz Yemek Hizmetinden Faydalanıyor

Malatya'da 17 Bin Öğrencimiz Ücretsiz Yemek Hizmetinden Faydalanıyor

Malatya'da 17 Bin Öğrencimiz Ücretsiz Yemek Hizmetinden Faydalanıyor

Millî Eğitim Bakanlığının uygulamaları kapsamında ücretsiz yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Bu kapsamda Malatya' da 17 bin öğrenci ücretsiz yemek hizmetinden faydalanıyor. Öğrencilerin eğitime erişimini artırmak için sosyal politikalarla öğrencileri desteklemeye devam ediyoruz. Şartlı eğitim yardımından öğrenci burslarına, taşımalı eğitimden ücretsiz yemek imkânına, ücretsiz ders kitaplarından yardımcı kaynaklara çok sayıda proje, kararlı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bakanlığımız yıllardan beri çok sayıda sosyal politikayla eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye devam ediyor. Bu kapsamda öğrencilerimize ücretsiz yemek, önemli bir destek programıdır. Her geçen gün bu programın kapsamını genişletmeye çalışıyoruz. Taşımalı eğitimden yararlanan yaklaşık 1 milyon öğrencimiz ücretsiz öğle yemeği imkânından da yararlanıyorlar. Son bir yılda okul öncesi eğitime erişimi artırmaya odaklandık. Bu nedenle ücretsiz yemeği özellikle okul öncesi eğitim kademesine yaygınlaştırmayı hedefledik. Bu çerçevede şu ana kadar 400 bin okul öncesi çocuğumuzu ücretsiz yemek imkânından faydalandırıyoruz." dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, "Taşımalı eğitim kapsamında olan 10 Bin 542 öğrencimiz, pansiyonlarımızda kalan 2 Bin 770 öğrencimiz, okul öncesi eğitim gören 593 öğrencimiz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğünden yardım alan 2 bin 449 öğrencimiz, ayrıca hayırsever hemşerilerimiz tarafından desteklenen 701 öğrencimiz olmak üzere toplamda 17 bin öğrencimiz ücretsiz yemek imkanından faydalanmaktadır. 2023 yılında ise 25 bin öğrencimizin ücretsiz yemek imkanından faydalanmasını hedefliyoruz. Bakanlığımızın destekleriyle öğrencilerimizin eğitime erişimini artırmak ve öğrencilerimizin eğitim öğretimlerini en iyi şartlarda sürdürebilmelerini sağlamak için çalışmalarımızı tüm hızıyla yürütüyoruz." dedi.

01-12-2022

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.