MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Salgın Süreci Eğitim Öğretim Eylem Planı

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü Salgın Süreci Eğitim Öğretim Eylem Planı

2020 yılı Mart ayı itibariyle hayatımıza giren Covid-19 Salgını nedeniyle ilimize bağlı tüm eğitim kurumlarımıza Bakanlığımızın verdiği zaman diliminde ara verilmiştir. Her ne kadar eğitim kurumlarına ara verilse de eğitim öğretime ara verilmemiştir. Eğitim sistemimizde zorunlu bir değişiklik yapılarak tüm eğitim uygulamaları dijital platforma geçirilmiş ve uzaktan eğitim gündemimize gelmiştir. Bakanlığımız EBATV kanalları ve EBA dijital platformunu öğrencilerimizin öğrenme ihtiyaçlarına uygun olarak kısa sürede yapılandırmış ve öğrencilerin erişimine açmıştır.

Tüm eğitim camiasının virüsün çıkardığı sosyal ve psikolojik sorunlarla mücadele etmesi, iyi olma halini devam ettirmesi, dijital araçlarla öğrenme ihtiyacının karşılanması amacıyla Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Salgın Eylem Planını hazırlanmıştır. Bu plan; öğrenci, öğretmen, veli, eğitim yönetimi odağında tüm eğitim kurumlarımızda (okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, halk eğitim, mesleki eğitim, özel eğitim) uzaktan eğitim uygulamalarının nitelikli olarak devam etmesi yönünde birçok konuyu açıklamakta ve önemli noktalarda öneriler sunmaktadır.

Eylem planında, öğrencilerin uzaktan eğitim aracılığıyla akademik öğrenmeleri yanında, alan uzmanları tarafından belirlenen sanatsal, sportif, kültürel etkinliklere ve rehberlik çalışmalarına katılmalarına yönelik çalışmalar yer almaktadır. Öğretmenlerin öğrenme-öğretme durumlarını online araçlarla yapmaları için "iletişim ve erişim, ders anlatım ve aktarım, ölçme ve değerlendirme, geri bildirim ve takip boyutlarında yapması gerekenleri uygulamak ve mesleki gelişime yönelik gerekli olan eğitimlere katılmak gibi sorumluluk alanları bulunmaktadır. Uygulanacak eylem planında, okul yönetiminin uzaktan eğitim sisteminde genel koordinasyonu sağlamakla birlikte yaşanan sistemsel sorunları en aza indirmek, Ar-Ge Online İşlemlerde yer alan "Salgın Takip Modülüne" gerekli verileri zamanında işlemek ve güncel tutmak ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile sürekli iletişim halinde olmak noktasında görevleri bulunmaktadır. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü online süreçte kurumların yaptığı eğitimsel faaliyetleri takip etmek, süreci etkin bir şekilde koordine ederek insan kaynakları veya sistemsel kaynaklı yaşanan soruları çözmek ve önlemler almak amacıyla sahada dinamik bir yapı kuracaktır.  Bu süreçte eğitimin en önemli unsurlarından biri olan velilerimiz, öğrencinin gelişimi noktasında çocuğunun eğitimsel faaliyetlere katılımını teşvik etmeli,  ev ortamını öğrenme için uygun hale getirmeli ve öğrencideki gelişimi gözlemleyerek öğretmenlerine geri dönüt vermelidir.  

Salgın sürecinde, birçok öğrenci ve öğretmenimiz bir taraftan hastalıkla mücadele ederken bir taraftan alışık oldukları yüz yüze eğitim dışında farklı uygulamalarla karşı karşıya kalmışlardır. Hemen uygulamaya konan uzaktan eğitim sistemi ile öğretmenlerin dijital araçları kullanma ve içerik hazırlama yeterliliği, öğrencilerin dijital araçlara erişim durumu ve kullanma yeterlikleri, öğretmenlerin uzaktan eğitime geçme süreci, uygulama ağırlıklı derslerin uzaktan eğitimle verilmesi, dezavantajlı durumda olan öğrenci ve velilerin internete erişim durumu vb. sorunlar eğitim uygulamalarını etkilemiştir. Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Salgın Eylem Adımları tüm bu sorulara cevap aramış ve genel bilgilendirme yapmıştır. Ayrıca plan kapsamında müdürlüğümüzce mesleki gelişim ve söyleşi programları, psiko-sosyal destek programları, kültür-sanat-spor faaliyetleri online olarak tasarlanmıştır. Aşağıda yer alan dokümanlara ulaşabilirsiniz.

 

Covid-19 Salgın Süreci Eylem Planı

Söyleşi Programı

Kültür Sanat Aktiviteleri

Sportif Faaliyetler

Görsel Sanatlar Programı

Müzik Aktiviteleri Programı

Psiko-Sosyal Destek Programları

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.