MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Malatya Kitap Fuarında Hedef 60 Bin Öğrenci

Malatya Kitap Fuarında Hedef 60 Bin Öğrenci

Dünya yayıncılarını buluşturan uluslararası kitap fuarlarına katılım, ülkemizin kültür, sanat ve edebiyatının evrensel kültür değerleri arasında kendine yer bulmasına ve Türk yayıncılığının ulaştığı ileri düzeyin uluslararası platformda tanıtılmasına imkân yaratmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu bu potansiyelin etkin bir şekilde tanıtılması ve dünya kamuoyunun şehrimiz ile ilgili doğru ve doyurucu bilgilere sahip olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen uluslararası kitap fuarlarına katılım sağlanmaktadır.

Bu bağlamda, ülkemizin, şehrimizin kültürel tanıtımına katkıda bulunmak, uluslararası kurum ve kuruluşlarla kültürel ilişkilerimizi geliştirmek, amacıyla Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle Belediye binası yanında 30 Nisan Salı günü açılışı yapılan ve 5 Mayıs Pazar günü sona erecek olan Malatya 4. Anadolu Kitap Fuarı’ndaki stantları ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Kitap Fuarı’na öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini ve bunun da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Malatya´nın bölgesinde bir kültür, cazibe merkezi olması ve öğrencilere kitap okuma ruhunu kazandırması yönünden Kitap Fuarının ciddi bir adım olduğunu belirten Tatlı, öğrencilerin, isimlerini televizyonlarda duyup, gazetelerde okudukları, kitaplarını raflarda gördükleri yazarlarla tanışma fırsatı bulduğunu kaydetti.

Tatlı, “Malatya Kitap Fuarını rakamlarla ortaya koyduğumuzda Türkiye’de sayılı birkaç fuardan biri olduğunu hemen anlayabiliriz. Geçtiğimiz yıl 300 bini aşan bir ziyaretçi sayısı vardı. Bu sene alt yayınevleri ile birlikte 370 civarında yayınevi ile 265 yazarımız geliyor. Türkiye’nin her tarafından gelen yazarlar olduğu gibi yurt dışından gelen yazarlarımız ve konuklarımız da var.

Burada amacımız kitap sevgisini öğrencilerimize kazandırmaktır. Geçen yıl 40 bin civarında öğrencimiz katıldı. Bu sene 60 bin civarında öğrencimizin katılmasını bekliyoruz. ”dedi.

            Her kesimden yoğun ilgi gösterilen Fuar’da okuyucu, yayıncı ve yazarlarla yakından ilgilenen İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Kitap Fuarı’nı başta aileler ve çocuklar olmak üzere herkesin ziyaret etmesini istedi.

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.