MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Protokol İmzaladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında Protokol İmzaladı

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü Arasında

Protokol İmzaladı

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Malatya merkezde bulunan bazı okulların taşınması için protokol imza töreni düzenlendi.

20 Ekim Perşembe günü Valilik Makamında düzenlenen imza törenine Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Genel Sekreter Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar ile ilgili daire Başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Sarılar tarafından okulların taşınması ile ilgili olarak yapılan sunumun ardından kısa bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Güzel bir proje hazırlanmış. Çocuklarımız şehir merkezindeki gürültüden uzaklaşmış olacaklar. Belediyemizin Kentin dönüşümü acısından eli biraz rahatlamış olacak.  İnşallah hayırlı olur” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, hazırlanan çalışmanın Malatya açısından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Buradaki temel felsefemiz şehir merkezinde kalmış; hem öğrencilerimiz hem de eğitim adına trafik yoğunluğu ve sıkışıklığını ortadan kaldırmak için söz konusu kurumları şehir dışına taşımaktır. Tek merkezli bir yapıdan şehrimizi kurtarmamız gerekiyor. Genel bir kentsel dönüşüm master planı çalışması var.

Malatya’mızın prestijine prestij katacak projelerimizi hayata geçirirken tarihi kimliğini muhafaza, kültürel kimliğini ise zenginleştirmek öncelikli hedeflerimizdendir. Bu amaçla Malatya’mıza meydanlar, şehir kütüphanesi, müze, planetaryum, otoparklar, yeşil alanlar kazandırmak için şehir merkezimizdeki bazı okullarımızı taşımak üzere Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yaptığımız protokol kapsamında;

Şehir Merkezindeki Ticaret Meslek Liselerimizi YİMPAŞ Civarında planladığımız binalara taşıyacağız.

Ticaret Meslek Liselerimizin bulunmuş olduğu alanın ise altını katlı otopark üstünü ise meydan olarak düzenleyerek Malatya’mıza çok önemli bir meydan kazandıracağız. Bu meydanla birlikte otopark sorununa da ciddi anlamda neşter vuracağız.

Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesini Havaalanı Yolu üzeri 1. Organize Sanayi yanına taşıyacağız. Şehit Kemal Özalper Endüstri Meslek Lisesinin yerine ise Malatya’mıza prestij katacak Müze ve Planetaryum yapacağız.

Ticaret Meslek Lisesini de Yimpaş Civarındaki Sağlık Meslek Lisesine taşıyacağız ve mevcut dersliklere ek olarak 16 derslik ek bir bina planlıyoruz.

Sağlık Meslek Lisesini de Şeker İlköğretim Okulunun yerine planladığımız 24 derslikli binaya taşıyacağız.

Gazi İlkokulu arkasındaki Atatürk İlkokulumuzu Eski Devlet Hastanesi arkasındaki 10 dönümlük alanda planladığımız binaya taşıyacağız, geri kalan kısım ise yine Sağlık Bakanlığımız tarafından planlanan Yeni Devlet Hastanesi alanı olarak kalacak.

Atatürk İlkokulumuzun bulunduğu alanı ise altını katlı otopark, üstünü ise meydan olarak düzenleyeceğiz. Burada da Malatya’mıza nefes aldıracak bir meydan kazandıracağız.

Sümer Endüstri Meslek Lisesini Ergenekon Köprüsü arkasındaki Gazi Caddesine planladığımız okulumuza taşıyacağız. Ayrıca bu alana büyük bir spor salonu planlıyoruz.

Sümer Endüstri Meslek Lisesinin yerine büyük bir Şehir Kütüphanesi planlıyoruz. Ayrıca Gazi İlkokulu ve Atatürk Evi gibi tarihi yapıların da muhafaza edileceğini belirtmek istiyorum” dedi.

Sümer Endüstri Meslek Lisesinin yerine de büyük bir Şehir Kütüphanesi planlıyoruz.

Hazırlamış olduğumuz projeler, sizlerin destekleriyle somut bir aşamaya geldi, teşekkür ediyorum.

Amacımız merkezdeki bütün yapıları daha dışarılara taşımak, kurumları merkezleri Malatya’ya kazandırmak, halka kazandırmak kamu faydasına kullanılabilecek alanlar oluşturmak. Desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum Sayın Valim. Malatya’nın menfaatine olan bir çalışma” şeklinde konuştu.

Protokol imza töreni ile ilgili genel bir değerlendirme yapan Vali Mustafa Toprak ise, “Bugün aslında Malatya tarihinde geleceğe yönelik adeta bir değişim ve dönüşümün aslında bir devrimin ön protokolünü imzalamış olacağız. Neden Malatya için önemli? Malatya tarihi bir kent burada önemli bir kültür var, medeniyet var. Medeniyetin yoğunlaştığı alanlar var. Malatya’nın kadim alanları var. Bazı projeleri şehrin tüm dinamikleriyle birlikte, anlayış birlikteliği içerisinde şehrin olması gerektiği noktalara taşımak, şehri açmak ve insanlarımıza gezerken, turizm ve kültür amaçlı geleceklerin beğenisine sunarken daha iyi mekânlar ve altyapılar oluşturmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirecekleri alanları da oluşturmamız gerekiyor. Bu anlamda ben bahtiyarım ki, bu çalışmayı hem Malatya Büyükşehir Belediyemiz siz ve değerli ekibinizle bir diğer taraftan da Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Valiliğimiz ile bir koordinasyon içerisinde Bakanlarımız ve milletvekillerimiz ile birlikte bir güzellik içerisinde Malatya’mızı daha iyi bir noktaya götürmek adına katkı olacağına inanıyorum. Bizim burada Çamurlu da temelini attığımız inşaatına devam ettiğimiz bir Sağlık Meslek lisemiz var. Sağlık Meslek lisemiz şuan Adli Tıp’ın yanında sıkışmış, aile bireylerinden şikayet aldığımız, diğer taraftan da hastanede olması gereken bir yer uzak noktada planlanmış bir vaziyette olan sağlık meslek lisemizi hastanemize yakın bir yer olan Şeker fabrikası alanına öğrencilerimizin teorik olarak daha iyi eğitim alacakları bir yere taşıyoruz. Bu fayda çok önemli. Onun dışında endüstri meslek lisemiz, kız lisemizin bulunduğu Hürriyet Parkımıza doğru uzanan o alan da çok önemli. Orada yaklaşık 30 derslik 30 da laboratuvar var. Çoğu eski yapıdan oluşuyor. Ama oradaki yapılar çok güzel, taş yapı hakikaten müze olarak kullanılabilecek çok ideal bir yer, orayı Hürriyet Parkıyla yeşil alanla birleştirebilmek orada Atatürk Evimiz var, orayla birleştirmek çok önemli. Hemen onun yanında eski askerlik şube başkanlığımız orası da devredilecek, kent müzesi olarak planlanıyor. Hürriyet Parkı çok güzel bir alan olarak oluşturuldu. Orada aşağıya doğru taş yapı içerisinde tescilli bir bina mutlak değişmesi mümkün değil. Bir müze, sizin düşündüğünüz gibi bir bilim evi gibi çocuklarımızın bilim dünyasına katkı sağlayacak bir şekilde planlaması yapılmış.

Organize sanayi bölgesine meslek eğitim merkezi, küçük sanayi sitesi, meslek yüksekokulu gibi kiralamalar var. Bu anlamda endüstri meslek lisesinin de bölümleriyle orada olması çok anlamlı olacaktır. İş dünyasının ara elemanları dediğimiz gerekli personeli tez elden kendilerine katılımıyla ilgili çok fayda sağlayacaktır ki bu cazibe merkezi toplantısına Ankara da beraber katıldık. Orayı güçlendirecek, oraya eleman yetiştirecek bir sistemi inşallah gerçekleştirmiş oluruz.

Önemli ölçüde üniversitemizden MAŞTİ’ye doğru veya daha uç noktaya kadar gidip geliyor. Bizim o projemizle birlikte o altyapısı kurulabilirse öyle bir proje olduğunu bana ifade ettiniz. Hem işçi kardeşlerimiz de trafik yoğunluğu oluşturmayacak şekilde toplu ulaşım araçlarıyla, çocuklarımızda rahat bir şekilde gidip gelmiş olacaklar.

Yeni meydanlar açma noktasındayız. Yakın bir zamanda Cumhuriyet Bayramını idrak edeceğiz. Çelenkleri adeta yolun ortasında bir yere koyuyoruz. Bir tören alanımız bir anıt alanımız yok. Bu düzenlemeyle birlikte okullarımızı Çamurluda iki noktaya yapılan yere taşımakla birlikte bir taraftan da Atatürk evi ve arkasından açılacak okullardan oluşacak alanı da sizler ilimize kent meydanı ve tören alanı gibi vatandaşımızın yayılabileceği orada güzelliklerle buluşacağı bir alan haline getireceğiz. Onun için aslında devrim niteliğinde derken bunu kast ettim yani bir kente meydan olgusu oluşturmak bunun gibi güzel projelerle oluyor.

Belediyemizin Abdullah Gül parkımızın onun karşısındaki kültür adası hakikaten çok güzel oldu. Bakıyorum şimdi son zamanlarda Malatya ilimize gelen insanlar Belediyemizin hayata geçirdiği sanat sokağı, sanat merkezleriyle biraz önce orada 22 ülkeden gelen sanatçılarımızın güzel eserlerini, resimlerini gördük. Orası baktığımızda hakikaten ciddi bir alan oluştu. O alana bizimde katkı sunmamız gerekiyor. Parkın içerisinde kalmış okullarımızı da biraz daha bu anlayışın dışında ama erişilebilecek, ulaşılabilecek bir yere götürmemiz gerekiyor. O anlamda Alparslan Türkeş köprüsünün diğer tarafında yanlış ifade etmiyorum. O alana okulun yapılması ilave birde teşekkür ediyorum. Spor salonumuzun yapılacak olması önemli değil, okulumuzun kullanıyor olması veya kullanmaması, vatandaşlarımıza da açılır burası. Bu güzelliklerin bu devrim kararla ön protokolün bir sonuç alacağı noktasında bizler bahtiyarız. Bizler ön protokolünü imzalayacağız. Bakanlık onaylarını aldıktan sonra hayırlısıyla devreye girmiş olacak. Çocuklarımız, ailelerimiz için hayırlı olsun. İlimiz için Büyükşehir Belediyemiz için hayırlı olsun. Bir nebze olsun katkı sunduysak niyet güzel, imzalar güzel Malatya’mız için hayırlı olsun” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından okulların taşınması ile ilgili protokoller;  Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve Vali Mustafa Toprak tarafından imzalandı.

 

21-10-201621-10-201621-10-201621-10-201621-10-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.