MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“KIRMIZ HAYATIN RENGİ OLSUN” PROJESİ BÜYÜK BİR TÖRENLE BAŞLADI.

“KIRMIZ HAYATIN RENGİ OLSUN” PROJESİ BÜYÜK BİR TÖRENLE BAŞLADI.

“KIRMIZ HAYATIN RENGİ OLSUN” PROJESİ BÜYÜK BİR TÖRENLE BAŞLADI.

 

    Malatya Valiliği tarafından desteklenen Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Projesiyle; Dünyada, çocuk ölümlerine dikkat çekmek ve kırmızının sadece kanı, şiddeti ve ölümü hatırlatmasından kurtarılıp hayatın rengi olması yönünde çalışmalar yapılması adına “Kırmızı Hayatın Rengi Olsun” projesi Malatya Büyükşehir Belediyesi binası önünde büyük bir açılışla başladı.

    Malatya Büyükşehir Belediyesi binası önünde yapılan açılışa Vali Süleyman Kamçı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti İl Başkanı Hakan Kâhtalı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yr. Ertan Mumcu, Yeşilyurt Belediyesi Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,   İl ve İlçe Yöneticileri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

    Kırmızı Hayatın Rengi Olsun projesi töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Projesindeki amacımız 4-14 yaş aralarında bu projeden yararlanılarak bilinçaltında kırmızı algısını sevgiyle bağdaştırmaktır.” dedi.

    Daha sonra konuşan Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Çakır; burada yaptığı konuşmada, son dönemde dünyada savaş ve kargaşa ortamının yaşandığını anımsattı.

    Çakır, "Aslında bugün başlatılan ´Kırmızı hayatın rengi olsun´ kampanyası barış kampanyası. Akla kan gelmesin, şiddet gelmesin, terör gelmesin kampanyası. Dolayısıyla, minik çocuklarımızın çabalarıyla güzel katkılarıyla buradan başlatılan bu güzel barış mesajının dalga dalga bölgemize, tüm ulusumuza ve tüm dünyaya yayılmasını yürekten temenni ediyorum"  dedi.

    Proje hakkında bilgi veren Kırmızı Hayatın Rengi Olsun Projesi Mimarı Hacı İbrahim Işık İlkokulu Sınıf Öğretmeni Nilüfer Aktaş “amacımız bir vicdan hareketi, dünya, savaş olmadan… Kalplerinde merhamet filizleriyle büyüyen çocuklar, doğanın doğasını koruyacak. Biz İzollutepe’nin bağrında küçük bir okul olan Hacı İbrahim Işık İlkokulu’ndan 33 minikle bir vicdan hareketine önderlik ettik. Bu projede bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. “dedi.

    Hacı İbrahim Işık İlkokulu öğrencisi Ezel Coşan Kırmızı Hayatın Rengi Olsun ölümün değil adlı bir mektup okudu mektupta;

 

KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN, ÖLÜMÜN DEĞİL

     “Barışa dairdi bu mektubumuz, vicdana, merhamete…

    Kocaman bir sevgi bulutu sarsın istediğimizden evreni. “Kırmızı en sevdiğimiz renk olsa” dediğimizden hep.

    Gelincik, gül, karanfil ve başka çiçekler, ve uğur böcekleri dokunsa idi hep! Ellerimize kırmızı kırmızı. Uğur böceği kanatlanıp uçsaydı geri gelseydi sonra.  

    Biz çocuğuz biliyor musunuz? KAN görmek nasıl usandırdı bizi kırmızıdan. Oysa hayat sıvısı değil miydi kan. Babam kan vermişti hastanede bir keresinde arkadaşına. Sağlığına kavuşsun diye. Düşüp dizimizi yaraladığımızda annemizin, öğretmenlerimizin, arkadaşlarımızın içi sızlıyor. Oysa dünyanın her yerinde çocuk kanı akıyor, oluk oluk. Çocuklar oyun oynamayı sever, gülümsemeyi, gülmeyi, şeker yemeyi, kırda bayırda koşmayı, yazı yazmayı, kitap okumayı bilir ve bilmeli. Kıpkırmızı elma şekeri yesek, horoz şekeri sonra. Kızarsa elimiz yüzümüz kartopu oynarken, kızak kayarken üşümekten ama sonra ısındıkça daha çok kızarsa yanaklarımız ve siz öpseniz elma yanaklarımızı olmaz mı? 

    Savaşı bilmez çocuklar. Ölümü, yarayı, kanı bilecek kadar büyük mü ki onlar? Sadece düşünce, dizleri ağrıyınca ağlasın çocuklar sadece... İzin verin kırmızı en sevdiğimiz renk olsun. Biz biliyor ve inanıyoruz. Bu dünyaya sığabilecek kadar yaratılıyoruz. Savaş , terör, şiddet, kavga ve beraberinde gelen kan ve ölümleri istemiyoruz. Hey dünya! Duyuyorsunuz değil mi bizi. Korkuyoruz! ya büyüdükçe biz de ağlamaz isek alışırsak annesi ölmüş çocuklara. Çocuğu ölmüş annelere. Korkuyoruz. Tüm sözler, şarkılar, barışa, sevgiye dair olsun. Ölmesin hiçbir yerde ç o c u k la r, gençler, anneler, babalar… Dağılmasın yuvalar, yetim kalmasın çocuklar ve ağlamasın anneler… Birlikte yaşasınlar. Kan renginin kırmızı olduğunu  görmeden bilsinler. 

 

KIRMIZI HAYATIN RENGİ OLSUN ÖLÜMÜN DEĞİL, ACININ DEĞİL, GÖZYAŞININ DEĞİL…

     İçi acıtan değil, yüreğe su serpen olsun. Kırmızı bırakın en sevdiğimiz renk olsun. Ve çocuklar yaşama gülerek doysun. 

    Çocuklar Ö L M E S İ N...” dedi.

    Kırmızı kıyafet giyen öğrencilerin resim yaptığı, şiir okuduğu ve tiyatro oyunu sahnelediği programda, Malatya Valisi Süleyman Kamçı Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve İl Milli Eğitim Müdürü Tatlı, içinde kırmızı balon, çikolata, proje flaması, öğretmen ve öğrenci mektupları olan kırmızı kutuları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile ülke genelindeki 500 okula ulaştırılmak üzere kargo görevlilerine teslim etti.

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.