MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı´nın Kabulünün 95. Yıl Dönümü Dolayısıyla "İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Düzenlendi

İstiklal Marşı´nın Kabulünün 95. Yıl Dönümü Dolayısıyla

İstiklal Marşı´nın Kabulünün 95. Yıl Dönümü Dolayısıyla "İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Töreni Düzenlendi

   12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

   Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa,  Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Abdulkadir Gündem, Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, Vali Yardımcısı Miktat Alan, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Bekir Şirin, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı yaptı.

   İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Toplumların dokusunu dil, tarih, kültür, vatan, bayrak ve ideal birlik gibi öğelerin oluşturmaktadır. İnsanların böyle ortak değerlere sahip olmaları, onları, bu mefhumlar etrafında birleştirir. Bu değerler, toplumları gayesiz kalabalıklar olmaktan kurtararak millet olabilme şuuruna yükseltmektedir. İstiklal Marşımız da bu ortak değerlerimizden biridir. O da bizim milli birliğimizin simgesidir” dedi.

   Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran konuşmasında, İstiklal Marşı’nın ifade ettiği derin manalar ve edebi sanatlar bakımından milli marşlar arasında istisnai bir yere sahip olduğunu kaydederek, onu bu kadar özel yapan şeyin ise yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dopdolu bir şair tarafından milletin ruhuna işleyen işgal acısını dizelerinde tercüme etmesinden ileri geldiğini söyledi.

   Vali Yardımcısı Duran, “Atalarımızın mirasını korumanın öncelikli vazifemizdir, işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar aştığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlık yaptığımızın en bariz göstergesidir. Unutmayınız ki, milli ve manevi değerlerimizin muhafazası, bastığın yerleri toprak diyerek geçmeyen, vatan toprağında kefensiz yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı gençliğin varlığıyla mümkün olacaktır.” şeklinde konuştu.

   Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Bekir Şirin ise, "İstiklâl Marşı, millî karakterimizi, tarihimizi, imanımızı, Millî Mücadele günlerinin heyecanını içinde taşıyan, o günleri ve o günleri yaşayanların duygularını nesilden nesile aktaracak olan emsalsiz bir abidedir. " dedi.

   Daha sonra program sinevizyon gösterimi, şiir dinletisi ve oratorya sunumu ile devam etti. 


16-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.