MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy´u Anma Programı Düzenlendi

İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy´u Anma Programı Düzenlendi

İstiklal Marşı´nın Kabulü Ve Mehmet Âkif Ersoy´u Anma Programı Düzenlendi

       12 Mart İstiklal Marşımızın kabulü ve Mehmet Âkif Ersoy'u anma programı Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirildi.

     Battalgazi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezi salonunda gerçekleştirilen ve Yeşilyurt Tecde Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa, Vali Aydın Baruş, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğg. Hançeri Sayat, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Baro Başkanı Enver Han, Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, Resmi Daire Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

       Vali Aydın Baruş ve protokol üyeleri Tecde Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisinin açılışını yaptı ve eserleri inceleyerek, öğrencileri tebrik ettiler.

      Programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı, " İstiklal Marşı milletimizin bağımsızlığını, ordunun kahramanlığını, cesaretini, inancını  şiirsel ve coşkulu bir şekilde dile getirmiştir. İstiklal Marşı, Milli Mücadele döneminde ordunun kahramanlık ve yiğitliğini anlatarak moral ve motivesini yüksek tutmuştur. Milletin inanç ve azmini bir kat daha artırmıştır. Mehmet Akif Ersoy milletin vicdanıdır ve sesini vicdanının emrine vermiştir. Milletin en zor günlerinde yalnızca şiirleriyle değil, inancıyla duruşuyla oradadır ve bunun hiçbir maddi değer ile ölçülemeyeceğini ortaya koymuştur. Mehmet Akif'i anlamak için, desen gibi işlediği ve inci gibi dizdiği İstiklal Marşının dizelerini iyi irdelemek gerekir. İstiklali anlamak Mehmet Akif'i anlamaktan geçer. Mehmet Akif'in ulvi duygularla yazmış olduğu İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünde yine Mehmet Akif'in 'Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın' temennisi ile hepinizi saygıyla selamlıyorum ." dedi.

     Vali Aydın Baruş ise İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yılı vesilesi ile bir araya geldiklerini belirterek, " İstiklal Marşı, mısralarında, Milletimizin binlerce yıllık tarihinde hamurunu yoğurmuş kutsal değerleri haykıran eşsiz bir şiirdir. Milletimizin temel değeri olan bu marş Milli Kimliğimizin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bugün, bu Aziz Milletin ferdi olan bir kişinin, istiklal Marşı okunduğunda yüreğinin kabarmaması, vatanı uğrunda nefsini feda eden Aziz şehitlerimizi hatırlamaması mümkün değildir. İstiklal Marşı, ruhumuza nakşettiği değerlerle, yazıldığı günden beri bu Millete yol göstermiş, ülkemizin karşılaştığı zor günlerde, askerimizin ve güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesinde, 15 Temmuz 2016'da ihanet çetelerine karşı Milletimizin dik duruşunda ilham kaynağımız olmuş, ilanihaye olmaya devam edecektir.

     İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif ERSOY'u ve başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Milli Mücadelemizin kahramanlarını, bu toprakları canları ve kanlarıyla yoğurarak bizlere vatan kılan Aziz Şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden Şanlı Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, Al Bayrağımızın göklerden, İstiklal Marşımızın yüreklerden eksik olmamasını diliyor, hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

    Vali Aydın Baruş'un konuşmalarının ardından Tecde Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları tiyatro gösterisi izlendi. Ardından, Şehit Ahmet Kurak Anaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı sunumu gerçekleşti. Vali Aydın Baruş, gösterilerin ardından anma programında emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek Mehmet Akif Ersoy'un eseri olan Genç Safahat kitabını hediye etmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi. 

      Program bitiminde Yeşilyurt Tecde Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Nevval Karapınar çizmiş olduğu Vali Baruş'un karakalem portresini Vali Aydın Baruş'a hediye etti.

12-03-201912-03-2019

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.