MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Töreni ve Programı Düzenlendi.

 İlköğretim Haftası Töreni ve Programı Düzenlendi.

 İlköğretim Haftası Töreni ve Programı düzenlendi.

 

   İlköğretim haftası kutlama programı İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından, Atatürk Anıtına Milli Eğitim Çelengi sunumu ile başladı.

   İlköğretim Haftası programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından, Atatürk Anıtına Milli Eğitim Çelengi sunuldu. Katılımcılar tarafından saygı duruşunda bulunuldu  ve İstiklal Marşı okundu. Törene İlçe Milli Eğitim Müdürleri,  Okul Müdürleri, Müdür Yardımcıları, Malatya merkez okullarının ilkokul/ortaokul öğretmenleri-öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile vatandaşlar katıldı.

   Çelenk sunumundan sonra Malatya Valisi Süleyman Kamçı Selahattin Eyyubi İlkokulu öğrencilerini makamına kabul etti. Burada öğrenciler tarafından Vali Süleyman Kaçı’ ya öğrenciler çiçek taktim etti. Vali Kamçı, teşekkür ederek öğrencilerin İlköğretim haftasını kutladı ve öğrencilere hediye verdi. Daha sonra Malatya Valiliğinden kutlama töreninin yapılacağı Yeşilyurt Begüm Kartal İlkokuluna geçildi.

  Yeşilyurt Begüm Kartal İlkokulunda İlköğretim Haftası Töreni ve Programı düzenlendi. Burada yapılan Törene Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya İl Jandarma komutanı Şerafettin Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar,  Kurum Daire Amirleri, İl Milli Eğitim Müdür yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve öğretmen ve öğrenciler katıldı.

  Öğrencilerin haftanın önemi hakkındaki şiir ve yazılarını okumalarının ardından, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı konuşma yaptı.

   Tatlı; “

   2015-2016 Eğitim-öğretim yılı İlköğretim Haftası Kutlama programına hoş geldiniz der, hepinizi saygıyla selamlarım.

   Dünyanın en kıymetli varlığı insandır ve dünyanın en önemli görevi de bu kıymetli varlığın eğitilmesidir. Zor, ama sonucu bir o kadar da zevkli ve keyifli bir iştir.

   Eğitim, yaşam boyu süren dinamik bir süreçtir. Çocukların, ileriki yıllarda nasıl bir gelişme göstereceği başta ailesi olmak üzere, okul ve çevreden aldığı eğitime bağlıdır. Yarınlarımızı, bizlerin ellerinde şekillenecek olan çocuklarımız oluşturacaktır.

   Eğitim-Öğretim bilgiye ve hikmete ulaşabilmek için olmalıdır. Öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin büyük sorumluluğu var. Eğitim sistemimiz öğrenciye en başta özgüven vermek zorundadır.

   Günümüz dünyasında ülkeler;  bilgi ve teknoloji toplumu olma ve birbirlerine üstünlük sağlama yolunda çok hızlı bir yarış ve değişim yaşamaktadır. Özellikle son on yıldır eğitim sistemimizde hızlı bir değişim ve gelişim yaşanmakta; neticesinde ülkemiz bilim, sanayi ve teknolojide üreten, satan ve kural koyan gelişmiş ülkeler arasında yer almaktadır.

    Sayın valim;

   Malatya’da 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 835 okul/kurumda, 11.561 öğretmen ve 168.449 öğrenciyle eğitime başlıyoruz. Bu yıl okula ilk defa başlayacak, öğrenci sayımız 12.400’dür. İlimize bu yıl ilk atama yoluyla gelen öğretmen sayısı 82’dir. 

    İlkokul ve ortaokulların ayrı binalarda bulunma çalışması, okul dönüşümleriyle bu yıl büyük oranda tamamlandı. Öğrencilerimiz artık kendi akran grubuyla birlikte daha güvenli bir ortamda eğitim-öğretimlerini sürdürecektir.

     Sevgili Öğrenciler,                                                                        

    Şu anda hepimiz yeni bir eğitim-öğretim dönemine başlamanın heyecanını, coşkusunu yaşamak için bir aradayız. Kiminiz okuluna, öğretmenine, arkadaşlarına uzun bir tatil arasından sonra yeniden kavuşmanın keyfini yaşıyor. Kiminiz de ilk defa okula başlayacak olmanın heyecanını yaşıyor.

   Öğrenme arzusu, hayal gücü ve merak, ilk insandan bu yana ilmin kaynağını oluşturmuştur. Siz öğrencilere en büyük tavsiyem, yüce dinimizin de ilk buyruğu olan “oku” emrini yerine getirmeniz. Merakınızı gidermek, hayal gücünüzü geliştirmek için sürekli okumanız ve araştırmanızdır. Bu emir sadece ilköğretim çağıyla, okulla sınırlı bir emir değil hayat boyu devam etmesi gereken bir çabadır

    Değerli Velilerimiz,

   Geleceğimizin şekillenmesi işte bu sıralardan, bu okullardan başlıyor. Ülkemizin geleceği olan donanımlı insanlar işte bu okullarda yetişiyor. Bireyin ileriki yaşlarda elde edeceği başarılar, sağlıklı ve kaliteli bir temel eğitimle mümkündür. İyi bir temel eğitim dönemi için öğretmen, öğrenci, veli, idareci yani eğitimin tüm paydaşlarının iyi bir iletişim içinde olması gerekmektedir.

   Sevgili Veliler, yaşadığı çevre ve internet çocuklarımızın şekillenmesinde bugün çok daha önemli bir yer işgal etmektedir. Öğrencilerimizi bu etkilerden koruyarak onları ilgilerine ve milli değerlerimize göre yönlendirmeye çalışarak bize yardımcı olabilirsiniz.

   Öğrencilerimizin; bilgi eksikliklerini gidermek, yeteneklerini geliştirmek, derslerdeki başarılarını artırmak ve sınavlara hazırlanmalarına destek olmak amacıyla destekleme ve yetiştirme kursları ilimizde bakanlığımızın talimatları doğrultusunda başlatılmış olup isteyen her öğrencimiz ücretsiz yararlanacaktır.

    Kıymetli Meslektaşlarım,

   İnsanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliği aklı ve zekâsıdır. Aklın ve zekânın gelişme yeri de okumadır, okuldur. Âşık Veysel bir şiirinde bunu şöyle dile getirir:

      Dünyanın en zengin aklını gördüm

      Sermayesini sordum, dedi ki: “okul”         

   Çağımızda en büyük güç bilgidir. Bilgiye ulaşmanın ilk ve en önemli adımı da okullardır. Hayatın her alanını okullaştırmamız, okulu hayatın her alanına yayılacak şekilde genişletmemiz gerekiyor. Ancak bunu yapabilirsek mesleğimizi saygıdeğer bir meslek olarak gelecek nesillere devretmenin gururunu hak etmiş oluruz. Aşikâr ki, bugün işimiz dün künden çok daha zor. Ama bu zor görevin altından da alnınızın akıyla kalkacağınızdan şüphem yok. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimizdeki bu cevheri, zekâyı ve aklı ortaya çıkarmak için bu yıl da var güçleriyle çalışacaktır. Bu anlamda öğretmenlerimize inancımız tamdır.

   Bu duygu ve düşüncelerle 2015-2016 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım. ” dedi.

   İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nı açılış konuşmasından sonra konuşan Vali Süleyman Kamçı, “Bilginin çeşitlendiği, kolay ulaşılır hale geldiği, hızla gelişen ve değişen bir dünyada yaşamaktayız. Artık teknoloji ve iletişimin hızına uyum sağlamanın, olumsuzluklardan uzak kalabilmenin yolu iyi bir eğitim almaktan geçmektedir. Okul ve ailenin sağlıklı işbirliği teknolojinin nimetleriyle birleştirilip üzerine öğrencilerimizin gayretli çalışmaları da eklendiğinde, gelişen dünyaya ayak uydurmak çok daha kolay olacaktır. Hayatın küçük bir kopyası olan okulda öğrencilerin rol modeli sizlersiniz. Ahlak temelli bir eğitim binası tesis etmek ve böylelikle geleceğimizi teminat altına almak hususunda en önemli görev sizlere düşmektedir. ”dedi.

   Vali Kamçı; “ Karşılaşacağınız aksaklıkları sağduyu ve hoşgörü ile çözüme ulaştırdığımızda, milli hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğimizden şüphem yoktur. Başöğretmen Atatürk’ün ifade ettiği gibi “yeni neslin sizlerin eseri olacağını” bir an olsun unutmayacağınıza inancım tamdır. Sağlıklı düşünen, bilen, uygar bir insan olarak yetişmek istiyorsanız okulunuza dört elle sarılınız. Okulunuzun bütün imkânlarından istifade ediniz. Öğretmenlerinizden en iyi şekilde faydalanınız ve mutlaka düzenli çalışınız. Başarıya ulaşmak istiyorsanız düzenli, programlı ve disiplinli çalışmaktan başka seçeneğiniz olmadığını aklınızdan çıkarmayınız” dedi. 

   Daha sonra okula yeni başlayan öğrencilere okula devam eden üst sınıftaki öğrenciler hoş geldiniz diyerek karanfiller verdiler. Törende bulunan protokoldeki yetkililer tarafından 1. sınıfa geçilerek öğrencilere kitapları verildi.

  Öğrencilere kitap verilmesi ve törenin sona ermesinin ardından Battalgazi Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu, Yeşilyurt OÇEM ve Milli Egemenlik ilkokulu İdareci Öğretmen ve Öğrencilerinden oluşan heyet İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’yı makamında ziyaret etti. Öğrenciler il Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’ya çiçek takdim ettiler. İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise ziyarete gelen öğrencilerin ilköğretim haftasını kutladı ve öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

 

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.