MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

İlköğretim Haftası Coşkuyla Kutlandı

 

İlköğretim haftası kutlama programı; İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından Atatürk Anıtına Milli Eğitim Çelengi sunumu ve Özalper ilkokulu öğrencilerinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü makamı ziyareti ile başladı.

İlköğretim Haftası programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı tarafından, Atatürk Anıtına Milli Eğitim Çelengi sunuldu. Katılımcılar tarafından saygı duruşunda bulunuldu  ve İstiklal Marşı okundu. Törene İlçe Milli Eğitim Müdürleri,  Okul Müdürleri, Müdür Yardımcıları, Malatya merkez okullarının ilkokul/ortaokul öğretmenleri-öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ile vatandaşlar katıldı. Daha sonra kutlama töreninin yapılacağı Battalgazi Kazım Karabekir İlkokuluna geçildi.

Kazım Karabekir İlkokulu’nda yapılan kutlama programına Vali Ali Kaban, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu, Vali Yardımcısı Abdulkadir Duran, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, idareciler, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Kutlama programının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya’da 2017-2018 eğitim-öğretim  187 bin 125 öğrenci, 12 bin 650 öğretmen, 776 kurum ve okulda  8 bin 285 derslikte başlattığını kaydetti.

Tatlı, “İlimiz genelinde ortaöğretim kurumlarının tamamında tam gün eğitim yapılmakta olup il genelinde Darende’de bir Battalgazi ve Yeşilyurt’ta ise toplamda 57 temel eğitim kurumumuzda ikili öğretim yapılmaktadır. Devam eden yatırımlarımız neticelendirildiğinde 2019-2020 yeni öğretim yılında ilimizin tamamında tam gün eğitime geçmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise eğitimin önemine değinerek “Eğitime verdiğimiz her önem aslında geleceğimize verdiğimiz önem anlamına geliyor. Ülkemizi müreffeh seviyeye getireceksek muasır medeniyetin seviyesine ulaştıracaksak artık ülkeler birbirini işgalini eğitimle kazanmış oldukları ekonomik güçlerle, geliştirmiş olduğu teknolojilerle ülkelerini diğer ülkelerin kültürü üzerinde hem baskın hale getiriyor hem de daha etkin bir hale getiriyor hem de kendi ülke vatandaşının refah seviyesini yükseltmiş olur” şeklinde konuştu.

2´nci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Asım Kocaoğlu da Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitimle ilgili sözlerini hatırlatarak, “Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi eğitim bir milleti ya hür ve müreffeh ülke seviyesine getirir ya da başka ülkelerin esiri haline getirir” eğitimin önemine değindi. Kocaoğlu geleceğe çok güzel hazırlanmak için öğrencilere de tavsiyelerde bulundu.          

Malatya Valisi Ali Kaban ise eğitimin önemine vurgu yaparak, “Bir ülkeyi kurtaracak iki ordu vardır; biri ordu, yurdu işgalden koruyacak eğer bir sıkıntı çıkarsa koruyacak bir askeri ordu. Bir de geleceğimizi belirleyecek gençlerimizi yetiştirecek bir ilim ve irfan ordusudur. Bunlardan birisinin eksikliği ciddi manada ülkelerin varlığını tehdit ediyor. Biz bu anlamda ülkemizi düşman işgalinden kurtarabiliriz, ülkemizin bağımsızlığını devam ettirebiliriz, ancak ilimle irfanla ilgili yapacağımız çalışmalarda bir eksiklik yaşamamız halinde ciddi manada geleceğimizi belirleme hususunda sıkıntıya düşeriz. Bu tehlike askeri ordumuzu da sıkıntıya düşürür” dedi.

İlköğretim Haftası kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşma ve şiirlerin okunmasının ardından okulun dördüncü sınıf öğrencileri, okula yeni başlayan öğrencilere çiçek takdim ederek, arkadaşlarını sınıflarına götürdü.

Kutlama programı, halk oyunları gösterisi, öğrencilere kitap dağıtımı ve İlköğretim Haftasının ilk zilini Vali Ali Kaban’ın çalmasının ardından sona erdi.

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.