MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir'in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Milletlerin tarihinde dönüm noktası olarak sayılan zamanlar vardır.  Böylesine zamanlar rakamların ve harflerin ötesini aşan bir anlam taşırlar. İçinde kahramanlık ve mücadele azmi barındıran günler ve aylar değerlidir. İşte 23 Nisan tarihi de bizim milletimizin her zaman gururla hatırladığı günlerden biridir.

Bu tarih Türk milletinin istikbale emin adımlarla yürüyüşünün tarihidir. Egemenlik fikrinin yüreklerde ateş aldığı bu tarihten sonra milletimiz iradesine sahip çıkmış boyunduruk altına girmeyi reddetmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri 23 Nisan'da kurulan meclis çatısı altında atılmıştır.

Mecliste toplanan vatan sevdalıları hem kurtuluş mücadelesi vermiş hem ülkeyi özgürleştirmiş hem de cumhuriyeti kurmuşlardır. Onların sayesinde memleketin çehresi değişmiş aydınlık bir ufka yelken açılmıştır. Bu sebeple 23 Nisan tarihi bizim için herhangi bir tarih değildir. İstiklal ruhunu istikbale taşıyan atalarımıza her zaman minnettarız.

 "Millî Egemenlik" bilincinin çocuklarımıza ve gençlerimize doğru aktarmak bu bilincin nesilden nesile taşınması sağlamak konusunda biz eğitimcilere önemli görevler düştüğünü çok iyi biliyoruz.

23 Nisan demokrasinin milli iradenin en önemli sembolü olmakla birlikte aziz milletimizin çocuklarına verdiği kıymetin de sembol bir tarihidir.

23 Nisan, Meclisin kuruluş yıldönümü ve Millî Egemenlik Bayramı, aynı zamanda da "Çocuk Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Dünyada başka benzeri bulunmayan çocuk bayramına sahip bir millet olmanın sevincini yaşamaktayız.

Çocuklarımız bizim gözbebeğimiz dünyadaki en kıymetli varlıklarımızdır. Yarınlarımızın büyükleri olarak ülkenin yönetimi onların omuzlarında olacaktır. Bu sebeple evlatlarımızı, ulusal egemenliğin,  millet iradesinin, demokrasinin ve cumhuriyetin önem ve anlamını idrak edecek şekilde yetiştirmek gibi bir görevimiz var.

Çocuklarımızın yüzlerindeki tebessümün eksilmemesi içi her zaman gayret göstermeliyiz. Yaşanılan felaketler sonrası her yavrumuzun ihtiyacının giderilmesi için devletimiz olağanüstü gayret göstermektedir. Çocuklarımız okulda geçirdikleri zamanlarda büyük mutluk yaşamaktadır. Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla kurmuş oldukları sosyal ortam onlara iyi gelmekte kendilerinin değerli olduklarını hissetmektedirler.

Bu sebeple Bakanlığımızın her şart altında eğitim anlayışı çerçevesinde bizler de deprem etkilenen şehrimizde yavrularımızın eğitim öğretimine titizlikle devam etmekteyiz.

Yaraların sevgiyle de sarılacağı bilinciyle çocuklarımıza yönelik psikososyal destek çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Devletimizin şefkatli eli her zaman çocuklarımızın üzerindedir. Deprem sonrasında üzerinde hassasiyetle durduğumuz en mühim konulardan biri çocuklarımızın huzur ve güven içinde eğitimlerini sürdürmeleri olmuştur. Bayram onların gülümsemesinde gizlidir. O sebeple sen gülünce bayram olur diyoruz. Hayatta bir çocuğun gülümsemesinden daha büyük bir mutluluk, bir çocuğun kalbinden daha geniş bir umman yoktur.

Dünyayı çocukların güzelleştireceğine dair inancımız tamdır.

Çocukların sevincini paylaşan çocukların dilini anlayan çocukların mutluluğuna ortak olan herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Bu vesileyle 23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tebrik ediyor, Millî Mücadele'nin Başkomutanı, Cumhuriyetin banisi ve bu güzel ve özel bayramı çocuklara armağan eden Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere istiklali ve istikbali borçlu olduğumuz bütün kahramanlarımızı rahmetle yad ediyorum.

 

Hatice ÖZDEMİR

İl Milli Eğitim Müdürü

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.