MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı İlimiz Ölçme Değerlendirme Merkezi Soru Yazarları Ekibi İle Akşam Yemeğinde Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı İlimiz Ölçme Değerlendirme Merkezi Soru Yazarları Ekibi İle Akşam Yemeğinde Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı İlimiz Ölçme Değerlendirme Merkezi Soru Yazarları Ekibi İle Akşam Yemeğinde Bir Araya Geldi

İl Milli Eğitim Müdürü Ali TATLI 09 Kasım 2018 Cuma günü saat 19.00’da Malatya Öğretmenevi yemek salonunda gerçekleştirilen toplantıda Öğrenci Başarısını İzleme, Araştırma, LGS ve TYT Deneme Sınavları ile İl Ortak Yazılı Sınavlarına soru hazırlayan 15 farklı branştan 206 öğretmen ile bir araya geldi.

Öncelikle soru yazarları ekibindeki öğretmenlerin gönüllü ve fedakârca çalıştıklarını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı soru yazarları ekibine teşekkür ederek, konuşmasına şöyle devam etti, ‘’İlimizde Ölçme Değerlendirme Merkezi’nin (Malatya ÖDM) kurulması ile beraber ilimizdeki öğrencilerin akademik başarılarının arttırılması için yapılan çalışmalarda gözle görülür şekilde artışlar olmuştur. Öğrenci Başarısını İzleme Araştırması, ABİDE Uygulaması, PISA Uygulaması, LGS ve TYT Deneme Sınavları ile İl Ortak Yazılıları 2017 yılında ilimizde gerçekleştirilen çalışmalardandır. Bu çalışmaların tamamı Malatya Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından yapılmıştır. Çalışmalara şu an aramızda olan veya mazeretleri nedeniyle aramızda bulunamayan 206 öğretmen arkadaşımız sorularıyla destek vermişlerdir. Sınav sorularının hazırlanması, dizgisi ile baskısının yapılması ve uygulanıp değerlendirmesi işlerinin hepsi ilimizde yapılmaktadır. Bu yönüyle kendi kendine yeten, dışarıdan hiçbir yardım almadan çalışma yapan nadir illerden biriyiz.

Yapılan çalışmaların sonuçlarını analiz ettiğimizde sonuç odaklı bir değerlendirme ürünü ile karşılaşmaktayız. Oysa eğitimdeki yeni vizyon düşünüldüğünde eğitim-öğretim faaliyetlerinin kalitesinin arttırılması için süreç odaklı ölçme ve değerlendirme yapmamız gerekmektedir.

Süreç odaklı ölçme ve değerlendirme sistemi, öğrencinin ne kadar bildiğini değil de neleri öğrenip neleri öğrenemediğini teşhis eden ve öğrenme eksikliklerini gidermek için iyileştirme süreci hazırlayan sistemdir. 

İlimizde bu yıl Malatya Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından yapılacak olan çalışmalarla öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesi ve geri bildirim verilmesi ile eğitim-öğretim sürecinin niteliğinin hızlı bir şekilde iyileştirilmesi planlanmaktadır. Bu çalışmalarla ölçme ve değerlendirmeyi bireyselleştirerek her öğrencinin kendi öğrenme sürecine ilişkin geri bildirim alması sağlanacaktır.

Sadece soru yazarları ekiplerindeki öğretmenlerimiz değil bütün öğretmenlerimizin kendi branşlarında yeni nesil soruları yazabilmelerini ve yapacakları yazılı sınavlarda da bu soruları kullanmalarını istiyorum. Eğitim-öğretimde öğretmenin sorularını etkili ve yeterli bir biçimde kullanması önemlidir. Bu amaçla Malatya Ölçme Değerlendirme Merkezi soru hazırlama ile ilgili birçok eğitim vermektedir. Bu eğitimlere öğretmenlerimizin katılarak kendini geliştirmesi ilimizdeki eğitim kalitesinin arttırılmasına olumlu katkı sağlayacaktır.’’

Toplantının sonunda 2016-2017 ve 2017-2018 eğitim öğretim yıllarında ilimizde gerçekleştirilen Öğrenci Başarısını İzleme Araştırma, LGS ve TYT Deneme Sınavları ile İl Ortak Yazılı Sınavlarının soru kitapçıklarını, optik cevap formlarının ücretsiz olarak basımını sağlayan Şener Yayın Dağıtım yetkilisi Ömer Faruk ŞENER’e İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı teşekkür plaketi takdim etti.  

2018-2019 eğitim öğretim yılı için yeni protokol imzalanmasıyla toplantı sona erdi.

14-11-201814-11-201814-11-201814-11-201814-11-201814-11-2018

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.