MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından “CERABLUS VE ELBAB’A” Yardım Tır’ları Gönderildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından “CERABLUS VE ELBAB’A” Yardım Tır’ları Gönderildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından “CERABLUS VE ELBAB’A” Yardım Tır’ları Gönderildi

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Suriye Cerablus ve Elbab’ daki savaş mağduru vatandaşlar ve öğrenciler için 10 TIR Eğitim Yardımı düzenlenen tören ile gönderildi.

Malatya Valiliği koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törene Malatya Valisi Mustafa Toprak, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya İHH şubesi Başkanı Ömer Derin,İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ateş, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldılar.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Fırat Kalkanı Operasyonu çerçevesinde ÖSO’yle Türk Silahlı Kuvvetlerinin oluşturdukları El Bab ve Cerablus’taki güvenli bölgede eğitim ve öğretim faaliyetlerinin suratla başlayıp hayatın normale dönmesi için Bakanlığımızın uhdesinde yürütülen Suriyeli çocukların eğitimi konusunda bir yardım kampanyası düzenlendi.

Orada bulunan okulların suratla donatılıp çocukların okullara alınıp hayatın normale dönmesi için Milli Eğitim Bakanlığımız bizlere okulları donatın talimatını verdi. Bizler Malatya’mızda 10 TIR’la 100 derslik bir donatım malzemesi, temizlik malzemesi ve kırtasiye malzemesi, okulların boyasıyla alakalı boyalarla inşallah bugün yola çıkılacak. Talimatlarınız doğrultusunda bütün malzemeler elden geçirildi. Sağlam ve tertemiz bir şekilde inşallah bugün oraya ulaştırmaya çalışacağız ” dedi.

Tatlı,  “Gönderdiğimiz 10 TIR eğitim yardımı kampanyası bir kez daha bizim hoşgörü iklimimizin en güzel göstergesidir, yardım ikliminin en güzel göstergesidir.” diye konuştu.

Vali Mustafa Toprak ise; “Bilindiği gibi Suriye ve Suriye vatandaşlarını çatışma ortamına iten kavgaya, sıkıntıya sevk eden oradaki birtakım oluşumlar nedeniyle ve oradaki yönetimin zalimane tutumu nedeniyle iç savaş şeklinde bir çatışma ortamı var. Oradaki insanların hayat hakkının kalmadığı, çoluğun-çocuğun, yaşlının, gencin ülke dışında her bir yere savrulduğunu da ibretle, esefle izliyoruz.

Bu anlamda da Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz geçmişten, ecdadımızdan aldığımız kadim değerler ve inancımızla, coğrafyadaki birlikteliğimizle birlikte, sevgi ve kardeşlik ortamıyla birlikte Suriye’de ortaya çıkan bu çatışma ortamını, insanlık dramını sona erdirmek adına ciddi manada oradan gelen vatandaşlarımıza ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Malatya’da 20 bin Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapıyor. 10 bini MABEK’te 10 bini de yine şehrimizin değişik yerlerinde olmak üzere 20 bin Suriyeli vatandaşa sevgi, kardeşlik doğrultusunda katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Onunla birlikte Suriye’deki çatışma ortamının ortadan kaldırılması ve orada huzurun, sükûnun gelmesi adına ve vatandaşlarımızın buraya sığınanların tekrar oraya gidebilmesi adına ve de Türkiye Cumhuriyeti Devletimize ve bekasına yönelik saldırıların ortadan kaldırılması adına Türkiye Cumhuriyeti Devletimiz, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, güvenlik birimlerimiz orada huzuru, barışı güveni getirmek adına da ciddi çalışmalar yaptı. bu bağlamda Cerablus ve El Bab hertürlü olumsuzluktan, teröristlerden arındırıldı. Ve şu anda Suriye’den, yerinden edilmiş insanlar tekrar yerlerine dönmek üzere altyapı hazırlanıyor.  Savaşın, iç çatışmanın ve orada iç karışıklıklar çıkartmak suretiyle oralardaki vatandaşların sıkıntıya girmesinin ortadan kaldırılmasıyla birlikte tabi ki, bu çatışmalardan, terörden, sıkıntılardan, iç çatışmadan zarar gören en fazla da yine tüm insanlık olmakla birlikte özelinde de çocuklar oluyor. Çocuklarımızı da biran önce orada, eğitimle, okulla, öğretimle buluşturmak adına şüphesiz ki, yine bizim Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve ilgili dinamiklerimizle birlikte katkılarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Vali Toprak, “ Ben Milli Eğitim Müdürümüze, tüm öğrencilerimize, okullarımıza, müdürlerimize, tüm eğitim camiasına çok teşekkür ediyorum ki, bugün 8’i buradan 2’si de değişik ilçelerden aynı gün 10 TIR  eğitim malzemesini Cerablus’a ve El Bab’a götürmek üzere hareket edecek.  Bu malzemeler öğrencilerimizin masası, sırası, öğretmen kürsüsü, sandalyesi, kırtasiye malzemesi, okulların tamiratı için gerekli olan malzemeler, yani eğitimi gerçekleştirebilecek o tahrip olan okulları yeniden bir noktaya getirebilecek ve çocukları sınıflarda oturtabilecek bir eğitim materyal silsilesi. Bunların da önemli bir kampanyayla İl Milli Eğitim Müdürümüzün başkanlığında ilçe milli eğitim müdürlerimiz ve eğitim camiasının tüm birimleri katkı sağladılar. Malatya’dan daha önce hakikaten okuyan şehir Malatya’dan yine insanlık ölmesin adına buradan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfıyla birlikte düzenlenen bir program çerçevesinde bir yardım kampanyası gitmişti. İHH tarafından bir yardım gitmişti. Belediyelerimiz tarafından bir yardım kampanyası yapılmıştı.

       Katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum ve diyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir taraftan tüm insanlığını, sevgisini, kardeşliğini kendi içerisinde yaşamakla birlikte, diğer taraftan da tarihten aldığımız, ecdadımızdan aldığımız, inancımızdan aldığımız, birliğimizden, dirliğimizden aldığımız güçle çevremizde veya dünyanın herhangi bir noktasında mezalime, sıkıntıya, çatışma ortamına girerek sıkıntıya düşmüş olan ülkelerin vatandaşlarına da bundan böyle bu yardımları göndermeye devam edecek. Çünkü hakikaten bu olaylara baktığımızda insanlık yerlerde sürükleniyor. Dünyanın en gelişmiş ülkesiyim diye övünen ülkelerin bu insanlık dramı karşısında bırakınız yardım yapmayı, bilakis oradaki çatışmaları, sıkıntıları desteklediklerini de ibretle izliyoruz. Biz geçmişimizle, tüm halkımızla tüm bileşenlerimizle gurur duyuyoruz. Bu insanlık dramının ortadan kaldırılması ve insanların kendi ülkelerinde, kendi memleketlerinde, kendi okullarında, kendi ortamlarında tutunabilmeleri adına bundan sonra da biz Malatya olarak, Malatya’dan bu katkıları sağlamaya, yardımları sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

23-03-201723-03-201723-03-201723-03-201723-03-201723-03-2017

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.