MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Cumhuriyete Doğru" Tiyatro Oyunu Malatya'da İzleyicilerle Buluştu  "Cumhuriyete Doğru" Tiyatro Oyunu Malatya'da İzleyicilerle Buluştu

   T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyetimizin 100. Yılı projeleri kapsamında Vakıfbank ana sponsorluğunda "Cumhuriyete Doğru" adlı tiyatro oyununu hazırladı. 25 Kasım Cumartesi günü, Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf TEKİN'in katılımlarıyla Ankara MEB Şura Sahnesi'nde perdelerini açan oyun, Millî Mücadele'nin sembolü olarak belirlenen güzergahtaki ilk Türkiye turnesini 28 Kasım - 26 Aralık tarihleri arasında sırasıyla Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Sivas, Tokat, İzmir, İstanbul ve Ankara'da izleyiciyle buluşan tiyatro gösteriminde, vatandaşlarımızın büyük ilgisi ve beğenisi gözlendi. Büyük beğeni toplayan tiyatro oyunu T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank ana sponsorluğunda tekrar Türkiye turnesine başladı. Millî Mücadelemizi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundaki kahramanlık hikâyesini anlatan bu özel tiyatro eseri, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Vakıfbank sponsorluğunda 110 kişilik dev bir sanatçı kadrosuyla Malatya'da öğretmen ve vatandaşlarımızla buluştu.

 İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde gösterime giren "Cumhuriyete Doğru" tiyatro oyunu yoğun ilgi gördü. Millî Mücadele kahramanları ve birlik ruhunun sahnelendiği tiyatro oyununda izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı.

 "Cumhuriyete Doğru" tiyatro oyunu bir öğretmenin şehitliği ziyaret ederek 10 yaşındaki öğrencisi Ali'ye, Cumhuriyetimizin nasıl ilan edildiğini anlatması ile başlıyor. Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının Ankara'da Büyük Millet Meclisi'ni kurması ile devam eden süreçte, Millî Mücadele kahramanlarının ve Türk Halkı'nın tek yumruk oluşu ve kanlarının son damlasına kadar savaşarak milli mücadeleyi nasıl kazandığı konu ediliyor. Tiyatro oyunu, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan edişi ile tamamlanıyor.

29-02-202429-02-202429-02-202429-02-202429-02-2024

 

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.