MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi

Geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi

Geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından geçici koruma altındaki öğrencilerin eğitimine yönelik koordinasyon toplantısı düzenlendi.

Malatya Dival Otel toplantı salonunda düzenlenen programa; Vali Ali Kaban, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Bakan Danışmanı İsmail Güler, Bakanlık Müşaviri Haydar Şahin, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, UNICEF Eğitim Birliği Başkanı Brenda Haiplik, Milli Eğitim Bakanlığı daire başkanları, Milli Eğitim Bakanlığı il müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Programın açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı yaptı. Ali Tatlı, “İlimizde bakanlığımıza bağlı anaokulu, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumları olmak üzere 239 okulda toplam 3814 Beydağı Geçici Eğitim Merkezinde ise 1908 Suriyeli öğrenci öğrenim görmektedir. Suriye uyruklu öğrencilere yönelik olarak destekleme ve yetiştirme kursları açılmıştır.” dedi.

Destekleme ve yetiştirme kursları hakkında bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Suriyeli mülteci misafirlerimizin kendilerini geliştirmeleri, meslek edinmeleri ve sosyal aktivitelere katılmaları amacıyla hayat boyu öğrenme kapsamında düzenlenen kurslarımıza toplam 1973 kursiyer katılmıştır. Ayrıca yetişkinlerin Türkçe öğrenmeleri amacıyla açılan kurslara 1492 kursiyer katılmış olup bu kurslarımız devam etmektedir. Bakanlığımızca Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesi kapsamında ilimizde 77 Türkçe öğreticisi, 3 rehberlik öğretmeni görevlendirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, “Hem geçici eğitim merkezlerimizde hem de örgün eğitim kapsamındaki okullarımızda 603 bin civarında Suriyeli öğrencinin eğitim-öğretim imkânına sahip olduğunu görüyoruz.” dedi. Mehmet Nezir Gül, MEB tarafından Malatya´da düzenlenen "Geçici Koruma Altındaki Öğrencilerin Eğitimine Yönelik Koordinasyon Toplantısı”nda dünyanın kaynadığını bu ortamda çok sayıda milletin, insanın acılar çektiğini söyledi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, her zaman için mazlumun yanında zalimlerin karşısında olan Türkiye´nin Suriye´de yaşananlara seyirci kalmadığını ve insanlara kucak açtığını belirterek şöyle devam etti: “Önceleri kamplarda ve geçici eğitim merkezlerinde çocukların, gençlerin eğitimiyle ilgili çalışmalarımızı yürütürken 2016-2017 eğitimi-öğretim yılından itibaren bakanlığımız, çok net ve kararlı bir şekilde, Suriyeli öğrencilerin eğitim sistemi içerisinde uyumunu gerçekleştirecek, onların eğitim hakkından yararlanmasını sağlayacak ciddi adımlar attı. Bugün hem geçici eğitim merkezlerimizde hem de örgün eğitim kapsamında okullarımızda 603 bin civarında Suriyeli öğrencinin eğitim-öğretim imkânına sahip olduğunu görüyoruz. Tabi ki 975 bin çağ nüfusu bizim hedefimizdir. Arzumuz bu anlamda bütün öğrencilerin eğitim imkânlarından yararlanmasıdır çünkü eğitim hakkını en temel insan hakkı olarak görüyoruz ve çocukların da bu haklardan mahrum kalmaması için devlet, millet ve bakanlık olarak elimizden gelen tüm çabayı göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Malatya Valisi Ali Kaban ise bir ülkedeki en büyük tehlikenin yabancı düşmanlığı olduğunu belirterek, bunu tetikleyen en önemli hususun da yoğun göç olduğunu söyledi. Ortadoğu’daki gelişmeler sonucunda, yoğun bir göç dalgası yaşandığını aktaran Vali Kaban, bakanlığı Suriyeli öğrencilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı kutlayarak, bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diledi.

"Birlikte yapılacak çok iş var" diyerek söze başlayan UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle konuşmasında, Türkiye´de 610 bin Suriyeli öğrencinin eğitimine devam ettiğini bunun büyük bir başarı olduğunu ifade etti. Duamelle, bu güzel rakamın işlerinin bittiği anlamına gelmediğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu: “Şu anda 370 bin kadar Suriyeli öğrencinin daha okullaştırılması lazım. Birlikte yapılacak çok iş var. Bence Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çok güzel bir hedef konuldu. Bu da yüzde 100’e ulaşmak. Bu gayet güzel bir hedef. Bence bu bizim ortak hedefimiz. Bu aslında gelecek kuşaklar için yapmamız gereken bir şey. Bir Suriyeli çocuk kuşağının neslini kaybetmememiz için yapmamız gereken bir şey. Türkiye´nin de böyle Suriyeli kayıp bir neslin olmasını istemediğine kesinlikle eminim. Bu hedefe ulaşmak için bütün fırsatların değerlendirilmesi lazım.” dedi. 

Daha sonra bakanlık yetkilileri ve Milli eğitim müdürlerinin sunumlarıyla toplantı devam etti.

21-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-201821-03-2018

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.