MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erdoğan Ailesinden Malatya'ya 24 Derslikli Okul

Erdoğan Ailesinden Malatya'ya 24 Derslikli Okul

Erdoğan Ailesinden Malatya'ya 24 Derslikli Okul

Malatyalı hayırsever işadamı Mesut Erdoğan tarafından Malatya'ya yaptırılacak olan 24 derslikli ortaokul için protokol imza töreni düzenlendi.

Erdoğan ailesinin merhum annesi ve babasının adını taşıyacak olan "Nermin Mesut Erdoğan Ortaokulu" için yer teslimin ardından, Malatya Valiliği 1 Nolu Toplantı Salonunda protokol imzalarının atıldığı törene; Vali Aydın Baruş, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay ve Erdoğan ailesi katıldı.

Törende konuşan Vali Aydın Baruş, Erdoğan ailesine eğitime katkılarından dolayı teşekkür ederek, 24 Ocak depreminin ardından Malatya'da tamamlanmış ve inşa aşamasında toplam 71 okul olduğunu ve bunların 16'sının Malatyalı iş insanları tarafından yapıldığını hatırlatarak şöyle konuştu; "24 Ocak 2020'de yaşanan depremin ardından okullarımızda yoğun bir yenileme, yeniden inşa ve güçlendirme çalışmalarına başladık. Bu süreç içerisinde birçok okulumuzun inşasını bitirdik. Halen deprem riski nedeniyle yıktığımız okullarımızın yerine yeni okul yapma çalışmalarımız devam ediyor. Şuan gerek proje aşamasında olup, gerek ihale süreci tamamlanmış inşa aşamasında olan 71 okulumuz var. Bu 71 okulumuzdan gururla söylüyorum 16 okulumuz hayırseverlerimiz tarafından inşa ediliyor"

"Malatya insanı memleketine vefa borcunu her daim ödemiştir"

Malatyalı iş insanlarının memleketine vefa borcunu her daim ödediğine dikkat çeken Vali Baruş, "Malatyalı olup iş dünyasına adım atmış İstanbul ve diğer şehirlerde yaşamını sürdüren insanlarımız Malatyalı olduklarını hiçbir zaman unutmuyorlar. Malatya insanına, Malatya'nın çocuklarına vefa borçlarını ödemek için bu hayır işlerini gerçekleştiriyorlar. Bugün de bu hayırseverlik örneklerinden birini sizlere takdim etmekten büyük bir onur duyuyorum. Erdoğan ailesi Anne ve Babaları adına inşallah Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesinde 24 derslikli bir ortaokul binası inşa edecekler. Bu okul inşaatı tamamlandıktan sonra da okulumuza Nermin ve Mesut Erdoğan ismi verilecek. Anne ve babalarının isimleri çocuklarımızın hafızasında, Malatyalıların hafızasında yaşamaya devam edecek. İnsanın kazandığından muhtaçlara yardım ayırması, başkalarını düşünmesi çok büyük bir erdemdir. Helal kazancınızdan başkalarının ihtiyaçlarına pay ayırabiliyorsanız ve bu kazancınızı toplum ile paylaşabiliyorsanız gerçekten toplumun önünde örnek gösterilmeye layık insanlarsınız demektir. Bu erdemin çocuklarımız için geleceğimiz için kullanılması çok önemli bir konu. Bu anlamda Şenol Erdoğan beye, Mehmet Erdoğan beye ve diğer aile fertlerine çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu protokol kapsamında yapılacak okulumuz kısa zamanda tamamlanıp Malatya çocuklarının, Malatya öğrencilerinin hizmetine sunulur.  Biz de Malatya olarak ikili eğitimden tekli eğitime geçmiş oluruz. Özellikle Battalgazi Bölgemizde yoğunluktan dolayı sınıflı mevcutlarımız artıyor. Bu artışların önüne geçmek çocuklarımızın daha ferah bir ortamda eğitim alması için bu yeni okul inşaatlarını hızla yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda bugün protokolünü imzaladığımız okul bölgeye bir rahatlık kazandıracaktır." İfadelerini kaydetti.

"Erdoğan ailesinin insana yaptığı bu yatırımı can-ı gönülden kutluyorum"

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; "Malatya için yapmış olduğunuz bu insana yatırımı can-ı gönülden kutluyorum. İnanılmaz duygusal bir an. Allah annenize ve babanıza rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. İsimlerini yaşatmak sizlerin ve bizlerin görevidir. Onlara layık evlatlar olmak hepimizin vazifesi. Ne büyük şeref ve ne büyük onur ki o güzel insanların böyle güzel evlatları var.

Malatya'mız için eğitim için sunmuş olduğunuz bu katkıdan dolayı Şenol ve Mehmet Erdoğan beyefendiler başta olmak üzere ablalarına, evlatlarına ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyorum. Malatya'mız fiziki gerçekleşmeler açısından Türkiye ortalamasının üstünde. Okullaşma oranı, anaokulundaki devam oranı olmak üzere eğitim konusunda Malatya daha fazla adım atmalı, daha çok yol kat etmeli. Eğitim şehri Malatya olmalı. Bu vesile ile de hem ikinci üniversitemizin Malatya'da olması, hem okuldaki hayırseverlerimiz ile birlikte Malatya'daki fiziki gerçekleşmelerin yüksek oranda olması bizim için memnuniyet vericidir.

2020 yılında yaşanan depremde okullar yıkıldığında, depremden zarar gördüğünde, iş adamlarımıza bir telefon kadar yakındık ve onlara açtığımız telefonlarla şuan 16 işadamımız Malatya'mıza okul yapıyor. Erdoğan ailesinin de bu okulu Malatya'ya kazandırmış olması çok önemli bir yatırımdır. İnsana yapılan, çocuklarımıza yapılan muhteşem bir yatırım. Annenizin ve babanızın mekânları cennet olsun. Rabbim daha güzel hizmetleri sizlerle birlikte memleketimize getirmeyi nasip etsin."

"Malatya'ya daha güzel hizmetler yapmak istiyoruz"

Erdoğan ailesi adına konuşan Malatyalı iş adamı Şenol Erdoğan ise ilerleyen zamanlarda Malatya'ya daha güzel hizmetler yapmayı arzu ettiklerini belirterek, "Valimiz Aydın Baruş 'a, Milletvekilimiz Öznur Çalık hanımefendiye, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan'a, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar'a ve Milli eğitim Müdürümüz Battal Kanbay 'a bize bu imkânı sağladıkları için çok teşekkür ediyorum. Allah nasip etti bunu yaptık. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha güzel şeyler yapmayı da arzu ediyoruz. Herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"İyi evlat örneğini insana yatırım yaparak gösterdiler"

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise iyi evlat örneğinin en güzelini gösterdikleri için, Erdoğan ailesine teşekkür ederek, "En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırım hem ülkemizin geleceğine, hem de istikbaline yapılan yatırımdır. Bu anlamda Erdoğan ailesi anne ve babalarının adına güzel bir hayır işlediler. 24 derslikli bir okulu Malatya'ya yapmayı planlamışlar. Sadaka i cariye iyi bir evlat, hayırlı bir iş ve iyi bir keşif şeklindeki ifade okul binasını da içerisine alan ve orada güzel insanların yetişmesiyle her yetişen insanın memleketine, ailesine sunmuş olduğu hayırlı hizmetle sadaka i cariye sıfatı içerisinde rahmetli babanızın ve annenizin hanesine ve sizlerin hanesine yazılacaktır. Hz. Ali'nin dediği gibi "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." anlayışı içerisinde burada binlerce çocuklarımıza, binlerce bilgiler öğretilecek. Bu bilgilerde hem kendilerine, hem ailelerine, hem de içerisinde yaşadığı topluma ve insanlığa ileriki aşamada güzel hizmetler sunacaklardır. İyi evlat örneğinin en güzelini gösterdikleri için, hayırlı bir hizmet yaptıkları için ve en güzel hayrı tercih ettikleri için Erdoğan Ailesine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Yeşilyurt'un tercih edilmesi bizleri mutlu etti"

Okul için Yeşilyurt ilçesinin tercih edilmesinin kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar da Erdoğan ailesine minnettar olduklarını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti; "Erdoğan Ailesinin bu hayırlı işinde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Maneviyatı yüksek bir durum. Ayrıca Yeşilyurt İlçemizin tercih edilmesi bizleri ziyadesi ile mutlu etti. Çünkü şehrimizin son yıllarda en fazla nüfusu artan ilçesi Yeşilyurt. Sürekli okul ihtiyacı var. Malatya'da yapılan okulların büyük bir kısmı Yeşilyurt İlçemize yapılıyor olmasına rağmen ihtiyaç devam diyor. Hayırsever işadamlarımızın annesine ve babasına onun hatırasını ve ismini yâd edip yaşatmak için hayırlı işlerde bulunanlara ihtiyacımız var. İlçemizde okulların yapımında elimizden gelen ne varsa, arsa tahsisi ve diğer imar işlerinde Belediye olarak desteklerimizi sağlıyoruz. Ben Erdoğan ailesine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. İnşallah onların Sadaka-i cariyesi ile birçok gencimiz yetişir ve duaları da onlara kefalet olur."

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

17-09-202117-09-202117-09-2021

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.