MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dilimizin Zenginlikleri Projesi

Dilimizin Zenginlikleri Projesi

"Türk dili dillerin en güzeli, en zenginidir. Yeter ki şuurla ve bilinçle işlenebilsin." diyerek Türkçemizin değerini ortaya koyan Atatürk'ün izinde; kültürümüzü ve söz varlığımızı yaygınlaştırmak ve gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak amacıyla Bakanlığımız tarafından tüm yurtta uygulanmaya başlanan "Dilimizin Zenginlikleri" projesi kapsamında çeşitli faaliyetler planlanmış ve yıl boyunca okullarımızda uygulanmıştır.

"Sözlük Özgürlüktür" sloganıyla çıktığımız bu yolda sözlük çalışmaları; afiş tasarımı; klasik eser, atasözü ve deyim okumaları; mısra ve türkü ezberleme gibi farklı etkinlikler sayesinde öğrencilerimiz dilimizin eşsiz hazinesine şahitlik etmişlerdir.

Proje kapsamında çok kıymetli eserlerimiz birebir incelenmiş; Mehmet Akif, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacip, Dede Korkut, Yunus Emre, Mevlana ve daha pek çok Türk büyüğü yakından tanınmış; sonuç olarak öğrencilerimiz bu kıymetli şahsiyetlerden ve eserlerinden esinlendikleri fikirleri çalışmalarına yansıtmışlardır.

Proje kapsamında planlanan faaliyetlerde sadece Türkçe ve edebiyat alanlarında değil pek çok disiplinin yer aldığı etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

Öğrencilerimiz deneme ve hikâye yazma, şiir ezberleme, atasözü ve deyim okumaları gibi çalışmaların yanı sıra sözlük tasarımı, afiş çalışmaları, grafiti örnekleri, nesne tasarımı, video oluşturma gibi çeşitli alanlarda yeteneklerini sergilemişlerdir. Proje sayesinde hem Türk dili ve kültürü ile ilgili farkındalık oluşturulmuş hem de öğrencilerimizin çok yönlü gelişimleri desteklenmiştir.

DİLİMİZİN ZENGİNLİKLERİ PROJESİ KAPANIŞ ŞÖLENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

 Proje dâhilinde kasım ayı itibariyle yıl boyunca düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimizin ödüllendirildiği, okullarda yapılan çalışmaların sergilendiği, öğrenci ve öğretmenlerimizin kültürel zenginliklerimizden oluşan eserleri sahne gösterisi olarak sundukları "Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kapanış Şöleni" ile projenin uygulanma safhası bu dönem için sona erdirilmiştir.

17-07-2024

17-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-202417-07-2024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bakanımız  Sayın Yusuf TEKİN tarafından 1 Kasım 2023 tarihinde tanıtımı yapılan "Dilimizin Zenginlikleri Projesi" okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin dilimizin zenginliklerini tanımasını, kültür taşıyıcısı olan sözcüklerimizle buluşmasını, buna bağlı olarak da dili iyi kullanmasını ve düşünce dünyasını geliştirmesini amaçlamaktadır.

Klavuzu indirmek için tıklayınız.

Okul Öncesi Eğitim Kademesi Eylem Planı'nı indirmek için tıklayınız.

İlkokul-Ortaokul Kademesi Eylem Planı'nı indirmek için tıklayınız.

Ortaöğretim Kademesi Eylem Planı'nı indirmek için tıklayınız.

Kasım Ayında Proje Kapsamında Okullarımızda Yapılan Çalışmalar

Dilimizin zenginlikleri projesi kapsamında ilk yarışmamızın ödülleri sahiplerini buldu

Aralıık Ayında Proje Kapsamında Okullarımızda Yapılan Çalışmalar

Ocak Ayında Proje Kapsamında Okullarımızda Yapılan Çalışmalar

Şubat Ayında Proje Kapsamında Okullarımızda Yapılan Çalışmalar

Mart Ayında Proje Kapsamında Okullarımızda Yapılan Çalışmalar

21-12-2023
 


Dilimizin Zenginlikleri Projesi Kapsamında Ocak Ayında Gerçekleştirilen Yarışmaların Sonuçları Açıklandı

Millî Eğitim Bakanlığımız himayelerinde Müdürlüğümüzce yürütülmekte olan "Dilimizin Zenginlikleri Projesi" kapsamında düzenlenen ilkokul ve ortaokullar arası "Dede Korkut Hikâyeleri'nden Hareketle Yeni Bir Hikâye Yazma Yarışması" ile liseler arası "Dîvânu Lugâti't-Türk Okumaları Deneme Yazma Yarışması" il sonuçları açıklanmıştır.

İl Proje Yürütme Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda "Dede Korkut Hikâyeleri'nden Hareketle Yeni Bir Hikâye Yazma Yarışması"nda ilkokul kademesinde:

"Kovan Han'ın Ayıyı Obadan Göndermesi" adlı eseriyle Battalgazi ilçesi Gazi İlkokulundan Zeynep Esra ÖZDOĞAN,

Ortaokul kademesinde:

"Uluçınar Obası" adlı eseriyle Yeşilyurt ilçesi Necatibey Ortaokulundan Hazal ASLAN,

"Dîvânu Lugâti't-Türk Okumaları Deneme Yazma Yarışması"nda lise kademesinde:

"Gönlümüz Kadar Dilimiz de Zengin" adlı eseriyle Arapgir ilçesi Kerem Aydınlar Fen Lisesinden Zeynep Dilara BARAN il birincisi oldu.

21-02-2024

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.