MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu panel düzenlendi.

Çanakkale Zaferinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında

Çanakkale Zaferinin 100. yılı etkinlikleri kapsamında

 "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu panel düzenlendi.

   Malatya Atatürk Kapalı Spor Salonu´ndaki program Battalgazi Mehteran Takımı´nın gösterisiyle başladı. Sıtmapınarı Anadolu Lisesi öğrencisi Hafız Yusuf Arslan, Kur´an Kerim okudu.

   Malatya Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen panele, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper,  Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, , Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül, İlçe kaymakamları, İl ve İlçe Yöneticileri, vatandaşlar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

   Panele konuşmacı olarak katılan Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz,  Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Birlik Vakfı Malatya Şube Başkanı Sadi Ergül, Malatya Milli Türk Talebe Birliği M.T.T.B Başkanı Mücahit Balin Çanakkale destanı ile ilgili bilgiler verdiler.

   "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu panelde konuşma yapan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; “Çanakkale Zaferi Milli Tarih Şuurunun doruk noktasıdır. Çanakkale zaferi inancın azmin ve kararlılığın abidesidir.

  Sevgili gençler; geçmişini bilmeyenler, geleceğe sağlam yürüyemeyenler, kayıtsız başarma anlayışı olmayanlar başarıya ulaşamazlar. Çanakkale zaferi pazarlıksız başarma inancının bir neticesidir. Dün ki ecdadımız bunu Çanakkale’de tüm dünyaya duyurdu bugün ve gelecekte ise bizler ve siz asımın nesli, Çanakkale ruhuyla teslim edilen emaneti ebediyete kadar muhafaza edeceğinizden aynı ruh ve inançla yürüyeceğinizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.

   Tatlı, “Çanakkale zaferinin 100. Yılını kutladığımız zaferin mimarları azizi şehitlerimizi ve Kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anarken bu etkinliğe ilimiz ve bölgemizden katılan tüm katılımcıları saygı ile selamlıyorum” dedi.

   Daha sonra söz alan Malatya Valisi Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada, “Aziz milletimizin varoluş destanı olarak tarihe altın harfler ile yazılan, Çanakkale Savaşının 100. Onur yılını idrak etmekteyiz. Bu şerefli mücadelede Çanakkale toprağı ecdadımızın kanıyla al rengine boyanmış, ikiyüzelliüçbin bir can dillerinde tekbir ile hakka yürümüşlerdir. Akif’in bedrin aslanlarına müsavi tuttuğu ve asımın nesli diye nitelediği o kutlu nesil, kurşunlara bedenini siper ederken bir an bile tereddüt göstermemiş ve yurdu yaşatmak uğruna henüz hayatlarının baharında hazan yaprakları gibi birer birer bedenlerini vatan toprağına armağan etmişlerdir. ”dedi. 

   Vali Kamçı, “Sevgili gençler yarınlarımızı emanet edeceğimiz sevgili öğrenciler, şanlı ecdadımızın yüz yıl önce yazdığı Çanakkale Destanı, torunları olan sizler tarafından yürekten hissedilip yaşandıkça Çanakkale Ruhu’nun ilelebet yasacağına yürekten inanmaktayız. Henüz sizlerin yaşındayken, yedi düvele Çanakkale geçilmez dedirten ecdadımızın ateş ve çelikten mürekkep ruhunun sizlerde de mevcut olduğundan şüphemiz yoktur, bu nedenle yarınlarımızın emin ellerde olduğumuzdan zerrece şüphe duymamaktayız. Ülkemiz genelinde milli hafızamızı tazeleyen, gençlerimize ecdat ruhunu aşılayan Çanakkale Ruhu ve Gençlik konulu kompozisyon yarışmasını tertip ettikleri için Milli Eğitim Bakanlığı’mıza Birlik Vakfı’na ve Milli Türk Talebe Birliği’ne şükranlarımı sunuyor, Doğu Anadolu bölgesi olarak illerini temsilen aramızda bulunan kıymetli misafirlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize, bu faaliyette emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

   Protokol konuşmalarından sonra Yeşilyurt Halk Eğitim Müdürlüğü Tiyatro Ekibi´nin Çanakkale isimli tiyatro gösterisi sahnelendi, programda Niyazi Mısri Lisesi öğrencilerince oluşturulan oratoryo, Çanakkale Türküsü ‘nü seslendirdi.

   Kompozisyon yarışmasında bölge birincisi Sıtmapınarı Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Muhammed Kızlarkayası, ikinci Battalgazi Sosyal Bilimler Lisesi Yahya Çalkhan, üçüncü Erzincan Anadolu Lisesinden Elif Güven oldu. Dereceye giren öğrencilere plaket ve kitap hediye edildi. Öğrencilere hediyelerini Vali Kamçı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve Battalgazi Belediye Başkanı Selehattin Gürkan  verdi.

 


İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.