MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Bu Benim Eserim” Projesi Ödül Töreni Düzenlendi.

“Bu Benim Eserim” Projesi Ödül Töreni Düzenlendi.

“Bu Benim Eserim” Projesi Ödül Töreni Düzenlendi.

    Ülkemizin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak; bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri artırarak yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması Malatya Final Sergisi ve Ödül Töreni Ramada Otel toplantı salonunda yapıldı.

    Ramada Otel’de gerçekleşen törene; Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Dairesi Malatya Koordinatörü Prof. Dr. İsmail Özdemir, Malatya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı İhsan Gencay, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi İlçesi Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile Bölge İlleri Kurum ve Kuruluş Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

   Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı;  “Bu projenin; insan yetiştirme kapasitemizin gelişmesi bakımından ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim insanlarını yetiştirmek yolundaki çabalara değerli katkılar sağlayacağı inancıyla çalışmalara katılan öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve eğitim çalışanlarını kutlar, başarılar dilerim.” dedi.

    Bilim üreten çocuklarımızı candan kutladığını vurgulayan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Özdemir, " Bu Benim Eserim Projesi’nin” ülkemizin bilim ve teknoloji üretmesinde oldukça önemli olduğunu belirterek bu çocuklarımızın başarılarının devamını diliyorum ve başarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğini ümit ediyorum." şeklinde konuştu.

    Törende konuşan Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, " Bu durum gösteriyor ki, kendilerine imkân sunulduğu zaman çocuklar, yaşlarından çok daha büyük işler başarabiliyor. Bugün burada olan ve dereceye giren siz sevgili öğrencilerden, Türkiye’nin göğsünü kabartma yolunda başarılar diliyorum” dedi.

    Proje çalışması ilköğretim okullarının 6. 7. ve 8. sınıflarına yönelik olarak gerçekleşti. Öğrenciler matematik ve fen bilimleri alanlarında hazırladıkları projeler ile çalışmaya katıldı ve bu alanlardaki konuların projelendirilmesi aşamasında, çalışmaların özgün, bilimsel, mantık çerçevesi içinde, estetik, uygulanabilir ve sosyal fayda sağlayıcı olması esas alınarak, TÜBİTAK Bölge Bilim Kurulları tarafından İlimizden toplam 192 Proje başvurusu yapılmıştır. İl Çalışma Grubu üyelerinin ilk değerlendirmesi sonucunda 115 proje Bölge Çalışma Grubuna gönderilmiştir. Bölge Çalışma Grubu 115 projeden 48 projeyi (30 Fen Bilimleri- 18 Matematik) Bölge Bilim Kuruluna göndermiştir. 48 proje Bölge Bilim Kuruluna tarafından değerlendirilmiş ve 10 Fen Bilimleri, 5 Matematik olmak üzere toplam 15 proje, Bölge Sergisine davet edilmiştir. 07 Mayıs 2015 Perşembe günü saat 10.00’ da yapılan ödül töreninde, 02–03 Haziran 2015 tarihinde Ankara’da yapılacak Türkiye Finaline Malatya Bölge Merkezinden katılacak Bölge Bilim Kurulunun belirleyeceği 6 proje açıklandı. Hak kazanan proje ve iller şöyle;

 

FEN BİLİMLERİ

BİRİNCİLİK

Öğrenci: ZEYNEP DUYGU IŞIK

Öğretmen: ÖZLEM BAYDOĞAN 

Proje Adı: SOĞAN SUYUNUN ÜREME HÜCRELERİNE ETKİSİ

Okulu : MALATYA ÖZEL MALATYA DOĞA ORTAOKULU 

 

İKİNCİLİK

Öğrenci: FEYZA NUR KAVAKLI

Öğretmen: ARZU AKTAŞ 

Proje Adı: DOĞADAKİ GİZLİ İNDİKATÖRLERİN KEŞFİ

Okulu: ELAZIĞ ÖZEL BİLGEM ORTAOKULU

 

ÜÇÜNCÜLÜK

Öğrenci: ELİFSU COŞKUN

Öğretmen: EMİNE YURTERİ 

Proje Adı: BİR ETKİSİ VAR

Okulu: MALATYA BİLİM VE SANAT MERKEZİ

 

MATEMATİK

BİRİNCİLİK

Öğrenci: ALİ KÜÇÜK

Öğretmen: MEHMET MUSTAFA BEYDAĞI

Proje Adı: 4-4’LÜK PİSAGOR

Okulu: MALATYA EMİNE NEZİHE PARLAK ORTAOKULU

  

İKİNCİLİK

Öğrenci: SALİH ŞENGÜL

Öğretmen: FURKAN ULUDAĞ

Proje Adı: ORANLI ÇOKGENLER

Okulu: MALATYA TÜRKİYEM ORTAOKULU

 

ÜÇÜNCÜLÜK

Öğrenci: EZGİ EKİNCİ

Öğretmen: RIZA AKSU

Proje Adı: FRAKTAL-TRİGONOMETRİ AŞKI

Okulu: ADIYAMAN MİKDAT SÜMER ORTAOKULU

 

 Malatya Bölge Sergisine davet edilen 50 proje arasından ilk 6 içinde yer alan proje sahibi öğrencilere Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, Çeyrek Altın verildi. Protokol üyeleri tarafından  ise diğer öğretmenlere ve öğrencilere hediyeleri verildi.

 

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.