MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atatürk´ü Anma Töreni Yapıldı

Atatürk´ü Anma Töreni Yapıldı

ATATÜRK´Ü ANMA TÖRENİ YAPILDI

     Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün vefatının 77. Yıldönümü münasebetiyle Atatürk’ü Anma Töreni, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunumu, Atatürk Evinin ziyareti ve Halk Eğitim Merkezi’ndeki etkinliklerle yapıldı.

     İlk olarak Atatürk Anıtı önünde Vali Kamçı, Garnizon Komutanı ve 2. Ordu Kurmay Başkanı Tuğg. Avni Angun ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın Anıta çelenk bırakmasının ardından Siyasi Partiler, Kamu Kurumları ve STK´lar Anıta çelenk bıraktı.

    Çelenk sunumu, sirenlerin çalınması ile birlikte iki dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Vali Kamçı, Anıt Şeref Defterine; “Başlatmış olduğu Milli Mücadele ile tüm imkânsızlıklara rağmen azim, cesaret ve kararlılıkla Türk Milleti’nin makûs talihini yenen ve tarihin seyrini değiştiren Aziz Atatürk!

    Aramızdan ayrılışınızın 77. yıldönümünde, emanet bıraktığınız Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olarak manevi huzurlarınızdayız.

    ´Büyük ölülere matem gerekmez; fikirlerine sadakat gerekir´ düşüncesinden hareketle, ebediyete yürüdüğünüz 10 Kasım gününü bir matem gününden ziyade eşsiz düşünce ve ilkelerinize sarılma günü olarak telakki etmekteyiz.

    Vatanımızın ve milletimizin ebediyen birlik ve beraberlik içinde  payidar olması, ülkemizin müreffeh ülkeler arasında lâyık olduğu yere getirilmesi yolunda, önümüze çıkacak olan bütün engelleri bertaraf edeceğimizden şüpheniz olmasın.

    Zat-ı Âliniz ve kahraman silah arkadaşlarınız huzur içerisinde uyuyunuz!

    Türk Milleti olarak muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunun bilicindeyiz.

    Ruhlarınız şad olsun.” yazdı ve Anıt Şeref Defterini imzaladı.

   Anıt önündeki törenden sonra 2.Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de katılımı ile protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından Atatürk Evi ziyaret edilerek yetkililerden bilgi alındı. Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen Törende Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün sesinden 10. Yıl Nutkunun dinlemesi sonrası Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri ve salondakiler hep birlikte coşkulu bir şekilde 10. Yıl Marşını okudular.

    Niyazi Mısri Sosyal Bilgiler Lisesi Tarih Öğretmeni tarafından “Atatürk’ ün Son Günleri” konulu konuşma yapıldı.  Bir öğrenci tarafından okunan şiirin ardından 2.Ordu Komutanlığı’ nda görevli Askeri Personel tarafından da “Atatürk’ün Askeri Kişiliği” konulu konuşma gerçekleştirildi.

    Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri tarafından oratoryo ve Atatürk’ün sevdiği şarkıların sunumunun ardından Anma Töreni sona erdi.

 

    

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.