MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aliya İzzetbegoviç Anısına Düzenlenen 5. Malatya Kitap Ve Kültür Fuarı Açıldı

Aliya İzzetbegoviç Anısına  Düzenlenen 5. Malatya Kitap Ve Kültür Fuarı Açıldı

Aliya İzzetbegoviç Anısına  Düzenlenen 5. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı

  Malatya Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür A.Ş´ nin organizasyonunda, Bosna Hersek’in merhum lideri Aliya İzzetbegoviç anısına  düzenlenen 5. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı bu gün düzenlenen törenle açıldı.

  Açılışa Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, Kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş ve öğrenci  katıldı.

  Açılış konuşmasını gerçekleştiren Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın’dan sonra Bosna Hersek’in lideri Aliya İzzetbegoviç’in dava arkadaşı Mustafa Spahiç, fuarın bu yılki onur konuğu Akademisyen, Şair ve Yazar Prof. Dr. Nurullah Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Azerbeycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve Malatya Milletvekili Mustafa Şahin törene katılanlara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmacıların ardından Vali Kamçı ise,  ”Hızla gelişen teknoloji ve modern çağın gerekleri ilmin ve irfanın kaynağı olan kitabın karşısına değişik alternatifler çıkarıyor olsa da, bütün medeniyetlerin temelini teşkil eden kitabın karşısında bu alternatiflerin ayakta kalması mümkün değildir. Çünkü medeniyetlerin idamesi ilim ve irfana, ilim ve irfan da muhafaza edilip maziden âtiye uzanmak için kitaba ihtiyaç duymaktadır. İlk emri “Oku” olan yüce dinimiz de insanoğluna hedeflerin en güzeli olan “ilim ve irfanı” göstermiştir.

  Okumak, bir bakıma geçmişe yapılan bir kültür yolculuğudur. Çünkü kendi kültür ve medeniyetlerine yolculuk yapabilenler, geleceğe de sağlıklı ve kendinden emin yolculuklar yapabileceklerdir. Bu nedenle; gerek öğrencilerimiz, gerekse toplumumuz okuma kültürünü geliştirdiğinde hem bilgeliğin ayak izlerine rastlayacaktır, hem de okumanın keyfine, zevkine varacaktır.

  Son yıllarda ülkemizin her köşesinde birbirinden güzel organizasyonlarla kitap fuarları tertip ediliyor olması, aydınlık geleceğimiz açısından son derece sevindirici ve umut vericidir. Çocuklarımızın, gençlerimizin, anne ve babaların birbirinden kıymetli kalemlerle, yazı ustalarıyla bir araya gelecek olması da, okuyan bir toplum olmamız hususunda önemli bir adım olacaktır.

  Bu duygu ve düşüncelerle, Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın ev sahipliğinde tertip edilen 5. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’na iştirak ederek ilimizi onurlandıran birbirinden değerli yazarlarımıza “hoş geldiniz” diyor, organizasyonda emeği bulunan herkese teşekkür ediyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

  Açılış sonrası protokol tarafından fuar alanını gezildi.

  Dünya yayıncılarını buluşturan uluslararası kitap fuarlarına katılım, ülkemizin kültür, sanat ve edebiyatının evrensel kültür değerleri arasında kendine yer bulmasına ve Türk yayıncılığının ulaştığı ileri düzeyin uluslararası platformda tanıtılmasına imkân yaratmaktadır. Ülkemizin sahip olduğu bu potansiyelin etkin bir şekilde tanıtılması ve dünya kamuoyunun şehrimiz ve eğitimimiz ile ilgili doğru ve doyurucu bilgilere sahip olmasını sağlamak amacıyla düzenlenen uluslararası kitap fuarlarına katılım sağlanmaktadır.

  Bu bağlamda, ülkemizin, şehrimizin kültürel tanıtımına katkıda bulunmak, Malatya´nın bölgesinde bir kültür, cazibe merkezi olması ve öğrencilere kitap okuma ruhunu kazandırması yönünden Kitap Fuarının ciddi bir adım olduğunu belirten ve TRT kanalına kısa bir röportaj veren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğrencilerin, isimlerini televizyonlarda duyup, gazetelerde okudukları, kitaplarını raflarda gördükleri yazarlarla tanışma fırsatı bulduğunu kaydetti.

  Tatlı, “Malatya Kitap Fuarını rakamlarla ortaya koyduğumuzda Türkiye’de sayılı birkaç fuardan biri olduğunu hemen anlayabiliriz. Geçtiğimiz yıl 320 bini aşan bir ziyaretçi sayısı vardı. Bu sene alt yayınevleri ile birlikte 375 civarında yayınevi ile 300 yazarımız geliyor. Türkiye’nin her tarafından gelen yazarlar olduğu gibi yurt dışından gelen yazarlarımız ve konuklarımız da var.

  Burada amacımız kitap sevgisini öğrencilerimize kazandırmaktır. Geçen yıl 50 bin civarında öğrencimiz katıldı. Bu sene 70 bin civarında öğrencimizin katılmasını bekliyoruz. ”dedi.

  Her kesimden yoğun ilgi gösterilen Fuar’da okuyucu, yayıncı ve yazarlarla yakından ilgilenen İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya Kitap Fuarı’nı başta aileler ve çocuklar olmak üzere herkesin ziyaret etmesini istedi.

11-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-201611-05-2016
11-05-2016
11-05-201611-05-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.