MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ali Fevzi Ağan İ.Ö.O. Açılış Töreni Yapıldı

Ali Fevzi Ağan İ.Ö.O. Açılış Töreni Yapıldı

Ali Fevzi Ağan İ.Ö.O. Açılış Töreni Yapıldı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu katkılarıyla (AFAD) Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yaptırılıp, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne devredilen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Meşale Derneği arasında düzenlenen protokol ile ilimizde misafir olan Suriyeli öğrencilerin eğitim ve öğrenim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yaptırılan okulun açılış töreni yapıldı.

          12 derslikli 350 Suriyeli öğrencinin eğitim ve öğretim göreceği okulun açılış törenine Vali Süleyman Kamçı, Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi İlçe Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Afet Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve protokol temsilcileri katıldı.

            Açılış töreni Hamza Rihavi isimli Suriyeli bir öğrencini Kuran-ı Kerim Tilaveti, Enes El Ömer isimli Suriyeli bir öğrenci de İstiklal Marşımızın bir kıtasını okuması ile başladı. Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan, Yaşam Derneği Başkanı Doç. Dr. Ahmet Nettuf, Uluslar Arası Göç Örgütü Yetkilisi Onur Demir’in konuşmalarının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya´daki kampta 3 bin 400, okullarda 200, Meşale Derneği işbirliği içerisinde ise 384 Suriyeli öğrencinin kentteki eğitim ve öğretim faaliyetlerinden yararlandığını kaydetti.

Tatlı, geçici eğitim merkezinde 350 öğrencinin eğitim göreceğini bildirerek, çocukların eğitime katkı sunan UNICEF, AFAD, ve Meşale Derneğine teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Türkiye´nin bölgede kaçanların sığınacağı tek liman olduğunu söyledi.

Türkiye´de misafir edilen Suriyelilerin her türlü imkânlarının karşılandığını aktaran Çakır, yurt dışındaki bazı kampların ise kötü durumda olduğunu ifade etti.

 İl Milli Eğiti Müdürü Ali Tatlı ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ardından konuşan Vali Kamçı yaptığı konuşmasında, “Bugün burada alicenap Türk Milleti’nin, hamiyetperver Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kucak açtığı Suriyeli kardeşlerimize sunulan güzel bir hizmete şahitlik etmekteyiz.  Kısa adı UNICEF olan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun AFAD aracılığıyla yaptırdığı okulun misafirimiz olan Suriyeli çocukların eğitimlerine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

          Ve yine inanıyorum ki, mağdur komşularımızın umut kapısı, can simidi olan devletimiz, bu hususta üzerine düşeni fazlasıyla yapmaktadır. Bölgenin mazlum halkına her zaman kucak açan ülkemiz, dünyanın dört bir yanına insanlık dersi vermektedir. Türkiye´nin gösterdiği çabalara, bu örnekte olduğu gibi bütün ülkeler, yerel ve uluslararası kuruluşlar destek olduğu müddetçe bölgedeki sorunların bitmemesi mümkün değildir.

         Ümit ediyorum Türkiye’nin  bölge  barışına  sağladığı  katkılar bütün ülkelere örnek olur, yapılacak ortak  çalışmalarla akan kanın ve gözyaşının önüne  geçilir.

             Bu  duygu ve  düşüncelerle, başta  UNICEF olmak üzere  okulun  hizmete  sunulmasında  katkısı  bulunan AFAD’a, Milli  Eğitim Bakanlığı’na  ve  Meşale Derneği’ne  teşekkür  ediyor, hepinize  sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

          Vali Kamçı, protokol üyeleri ile birlikte kurdele keserek okulun açılışını yaptı. Okulu gezerek İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’dan gerekli bilgiler alan Vali Kamçı teşekkür etti. Suriyeli öğrencilerin yaptığı müzik ve dans gösterilerinin ardından açılış töreni sona erdi.

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.