MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmenler Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Aday Öğretmenler Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Aday Öğretmenler Yetiştirme Süreci 

1.  Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.

 

 

   Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. değerlendirme toplantısı yapıldı.

  Malatya Kongre Kültür Merkezinde yapılan Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısına, Vali Süleyman Kamçı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, ilçe Milli Eğitim Müdürleri ve aday öğretmenler katıldı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı , ” Dünya ve içindekilere alem, bunu anlamaya ilim, anlayana alim, anlatana muallim denir. Biliyorsunuz eskiden öğretmen yoktu muallim vardı. Muallim yani ilim tedris eden, eğitim ve öğretimi birlikte yürüten kişi. Esasen muallimliğin de talebeliğin de sınırı yoktur. Bu ilahiyane devam eden bir süreçtir. Günümüzde öğretmen öğrenci ilişkisi neredeyse ders anlatma, not verme, sınava hazırlanma hususlarıyla sınırlandırılmıştır. Muallim-talebe ilişkisi ise talimi, terbiye ve edebi birlikte kapsayan boyutta bizatihi hayata dairdir, hayatın tüm alanlarına hitap eder ” dedi.

  Tatlı aday öğretmenlere, ”Öğretmen özellikle eğitim, terbiye işleri bakımından bir rol modeldir ve öğretmenlik bir aşk mesleğidir. Benim sizlerden özel bir ricam var: Sizler kendinizi ne kadar iyi yetiştirseniz, öğrencilerimizde o kadar iyi yetişecek, geleceğimizde o kadar iyi olacaktır. Eğitimin hayat boyu devam eden bir süreç olduğunu biliyorsunuz. Yeni şartlara, yeni gelişme ve bilgilere vakıf olmanız, öğrencilerimizin de bu yenilikleri takip etmesine imkan sağlayacaktır. " şeklinde konuştu.

  Aday öğretmenler adına konuşma yapan Taner Besli’nin ardından Vali Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada, "İcra edilmekte olan bütün vazifeler önemli, bu mesleklerin icrasına vesile olan her fert kıymetlidir. Lakin sadece hizmetle iktifa etmeyen, bütün mesleklerin erbaplarını ve toplumu meydana getiren bütün fertleri eğitip yetiştirmeyi gaye edinen bir tek meslek vardır ki, o da öğretmenliktir.

  Öğretmenlik dışında insan yetiştirmeyi doğrudan hedefleyen bir başka meslek dalı daha yoktur. Gelişen dünya ve ilerleyen teknolojiye rağmen eğitim ve öğretimin merkezi, temel öğesi öğretmendir. Öğretmen, eserinin üzerinde imzası bulunmayan yegâne sanatkârdır!

  Eğer bir toplum huzurlu, anlayışlı, hoşgörülü ise rahatlıkla söyleyebiliriz ki o toplum iyi öğretmenlerin rahle-i tedrisinden geçmiştir!

  Öğretmenin güzel ve doğru hasletlerle donattığı körpecik çocuklar, mazimizden aldıkları ilhamla âtimize umut, milletimize rehber, devletimize güç olacaktır. Çünkü doğru yetiştirilmiş her çocuk, kurtarılmış bir gelecek, sağlam temelli bir medeniyettir!

  Hiçbir zaman unutmayınız ki, başağın yetişmesine engel olan şey zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir!

  Dolayısıyla sizler, son derece hayati ve bir o kadar ehemmiyetli bir meslek seçtiniz ki, görevinizde ihmale asla yer bulunmamaktadır! Azim, gayret ve çalışmalarınızla milletimizin geleceğinde iz bırakmayı tercih ettiğiniz için sizleri tebrik ediyorum! Sizler Osman Gazi’nin gönül çerâğı Edebalı, çağ açıp çağ kapayan Fatih’in mihmandarı Akşemseddin olacak ve Necip Türk Milleti´nin müstakbel nesillerinin yolunu tayin edeceksiniz. Bu kutlu ve zor görevinizde hepinize üstün başarılar diliyorum!

 Bu duygu ve düşüncelerle, "Cemiyetin düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı öğretmendir" diyerek sözlerimi tamamlıyor, Başöğretmen Atatürk ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimize rahmet diliyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi.

  Konuşmaların ardından Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. değerlendirme toplantısı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın Web üzerinden canlı yayın yoluyla programa katılarak Türkiye’deki tüm aday öğretmenlere hitabıyla devam etti.

 

31-03-201631-03-201631-03-201631-03-201631-03-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.