MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı      

      Battalgazi Halk Eğitim salonundan 24 Kasım Öğrenmenler Günü Kutlama programı düzenlendi.

   Batalgazi Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen programa Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertan Mumcu,  Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Maarif Müfettişleri Başkanı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından öğretmenlik mesleğine adım atan genç öğretmenler adına Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu öğretmeni Burcu Filiz’in konuşması, göreve başlayan yeni öğretmenlerin and içme töreni ve en kıdemli öğretmenler adına 30 Ağustos İlkokul Müdürü Hasan Hüseyin Yıldırım’ın konuşmasını izledikten sonra konuşan il Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; “Sayın Valim öğretmenlik ilk insanlık tarihi ile başlayan bir iştir. Anadolu´da meslek olarak öğretmenlik Fatih döneminde profesyonel olarak başlamış ancak; Cumhuriyet döneminde öğretmenlik mesleği gelişmiş ve çağdaş normlara uygun hale getirilmiştir.

   Sayın Valim, bu kadim meslek mensubu biz öğretmenler geleceğimizin emanet edileceği yeni nesiller yetiştirirken, tarihimizden alacağımız değerleri de ileriye taşıyıp Anadolu mozaiğinde nakış nakış işleyeceğiz.

   Değerli meslektaşlarım, ülkemizin dönüşüm mimarları olan sizler Anadolu´nun kültürel lisanı ve fehminizle bu ülkeyi geleceğe taşırken çağdaş bilimin kazanımlarını kullanma ve onları ileriye götürme geleneğimizi geliştirerek tam bağımsızlığımızı sağlamış olacaksınız.

   Asımın neslini yetiştirecek olan değerli meslektaşlarım, Akif’in öğretmen tanımını hep akılda tutmalıyız. ”Muallim diyen olmak gerektir imanlı; edepli, sonra liyakatlı, sonra vicdanlı. Bu dördü olmadan olmaz, vazife, çünkü büyük. Bu söz bizler için bir rol model olma ülküsüdür.

   Saygıdeğer meslektaşlarım gelecek inşamızda Gazi Mustafa Kemal´in bizlere gösterdiği yolda yürürken Mevlana ve Yunus’un hoşgörü ve sevgisi Molla Gürani,  Akşemsettin’in deruniliği ve nihayet Hz. Ali´nin ilmi asaleti bizlere birer meşale olacaktır.

   Bu duygu düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü en içten dileklerimle kutlarken, aramızdan ayrılıp ebediyete intikal eden öğretmenlerimize Allah´tan rahmet, emekli olanlara sağlık sıhhat ve afiyet,  hasta olan meslektaşlarımıza acil şifalar diler hepinize saygılar sunarım” dedi.

  İl Milli Eğiti Müdürü Ali Tatlı’nın ardından konuşan Vali Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada, “Değerli Öğretmenlerimiz! Eğitim Camiamızın Kıymetli Mensupları! Öğretmenlik, her şeyden önce bir ideal, bir gaye ve bir hizmet mesleğidir. Çocuklarımızın ruhunda tohumlanan yetenek ve eğilimleri, vatanımızın, milletimizin ve insanlığın menfaatleri doğrultusunda hayata geçiren öğretmenler, kutsal ve ulvi bir görev ifa etmektedirler. Çünkü öğretmenlikten başka doğrudan insan yetiştirmeyi hedefleyen bir meslek dalı daha mevcut değildir.

   Değerli Konuklar, Unutulmamalıdır ki; iyi ve doğru eğitilen insan, huzurlu bir toplum, aydınlık bir gelecek demektir! Başağın yetişmesine engel olan şey zararlı otlar değil, çiftçinin ihmalidir! Dolayısıyla, öğretmenlerimizin görevi son derece hayati ve bir o kadar ehemmiyetlidir. Öğretmenin güzel hasletlerle donattığı her çocuk, yetiştirdiği her birey, kurtarılmış bir gelecek ve filizlenmiş bir medeniyettir!

   Kıymetli Öğretmenler, Sizler şanlı tarihimizde ve milletimizin gönlünde müstesna bir yeri olan, takdir ve saygıyla anılan toplum mimarlarısınız. Sizler Osman Gazi’nin gönül çerağı Edebali, çağ açıp çağ kapayan Fatih’in mihmandarı Akşemseddin’siniz! Anadolu’yu ebedi Türk Yurdu yapan Sultan Alp Arslan’ı, mazlum milletlerin hürriyet timsali Atatürk´ü yetiştirenler sizlersiniz!

   İçerisinde ilim, irfan, erdem ve medeniyeti barındıran bir harfi öğrettiği için kendisine kırk yıl köle olunacak ahlâk pınarlarısınız! İnanıyorum ki, kutlu vazifenizi yerine getirmek hususunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmayacak, coşkun azminiz ve inancınızla istikbalimizi inşa etmeye devam edeceksiniz!

   Bu duygu ve düşüncelerle; siz değerli öğretmenlerimizin şahsında bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, evvela Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bulunan öğretmenlerimizi ve şehadetle şereflenmiş eğitim neferlerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum” dedi.

   Konuşmasının ardından Vali Kamçı, emekli öğretmenler Rahmi Akıncı İlkokulu öğretmeni Reaife Öztürk ve Alpaslan Ortaokulu öğretmeni Saniye Günay’a  Hizmet Şeref  Belgesi’ni verdi. Öğretmenler Günü nedeni ile öğretmen Nesime Dursun ve öğretmen Emin Öner’in şiirlerini okumalarının ardından tören sona erdi.

   Törenin sona ermesinin ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nurcan Berber ve Şube Müdürü Muhittin Güleryüz engelli ve hasta olan öğretmenleri ziyaret etti. 

  Öğretmenler Günü Kutlama ziyareti sırasında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Nurcan Berber; “Ülkemizde her yıl 24 Kasım tarihi öğretmenler günü olarak kutlanmakta, öğretmenlik mesleğinin saygınlığı bugünde anılmaktadır. Biz de Eğitimde Görme Engelli tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, birçok soruna rağmen gösterdikleri özveriden dolayı teşekkür ediyoruz. ”dedi. 

24-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201524-11-201525-11-201525-11-2015

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.