MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Battalgazi Halk Eğitim salonunda 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama programı düzenlendi.

Kutlama programı, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, daha sonra Anıt Şeref Defterini imzaladı.

 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinlikleri Battalgazi Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen programla devam etti.

 Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda düzenlenen programa; Vali Aydın Baruş, Baro Başkanı Avukat Enver Han, İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İl ve İlçe Yöneticileri ile okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda, öğretmenlerimiz günün anlam ve önemini belirten şiirler okuyup, konuşmalar yaptılar.

24 Kasım Öğrenmenler Günü Kutlama programında Öğretmenlik, insanlığın kadim mektebidir diyerek konuşmasına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı; “Hayat uzun bir yolculuktur; öğretmen bu yolculukta elimizden tutan, bize yol gösteren; değerlerimiz, ahlakımız, vicdanımız, inancımız konusunda bizleri bu güzel değerlerden haberdar eden kişidir. Öğretmen ‘Hayat Bilgisinin’ bilgesidir.‘Hayat alfabesini’ bizlere öğretirken, yalnızca okuryazar yapmaz bizi, insanlığı hayatın okuryazarı haline getirir. Yüzü aydınlığa, sırtı tarihin birikimine, tecrübesine dayalıdır. Onun için çocukların gözbebekleri en büyük kitaptır. Düşleri hayalleri buradan görür ve yönlendirir.’’ dedi.

Tatlı; “Öğretmenler tüm yaşamımıza yön veren geleceğin mimarlarıdır. Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi ‘Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.’ Bu eseri korumak bizim görevimizdir.

Çocuklarımız geleceğe yazacağımız mektup gibidir. Biz doğru evrensel değerler taşıyan manevi ve kültürel değerleri barındıran bir eğitimle gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştirirsek; yazdığımız mektuplar hepimizi mutlu edecektir.

Aşık Veysel bir şiirinde ‘Dünyanın en zengin aklını gördüm sermayesini sordum dedi ki OKUL’ Bizler, elbette yalnızca okulda değiliz; hayatın her alanında varız ve hayatı, bilgiyi, insanlığı işlemeye devam ediyoruz.

Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum; şehit olmuş ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum; emekli olmuş meslektaşlarımıza yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.’’ dedi.

Vali Aydın Baruş ise; “ Ömrünü nesillerin yetişmesine ve ülkesinin geleceğine adamış fedakar öğretmenlerimize minnetlerimi sunuyorum. Şehit olan öğretmenlerimize ve başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’e yüce mevladan rahmet diliyorum.

İlahi nidanın Kurandaki ilk seslenişi ‘Oku’dur. Okumak bilgi sahibi olmanın ilk şartıdır. Zümer suresinde Hak Teala Hazretleri buyurur ki ‘Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu.’ Bilgiye sahip olmanın yolu ilim tahsil etmekten geçer. İlim sahibi olmak insan olmanın gereğidir. Bizi ilim ve irfan sahibi kılacak olan yegane yöntem eğitimdir. Eğitim insanı inşa etme sürecidir, insanını güzel bir şekilde inşa eden milletler geleceğini de sağlıklı olarak inşa etmiş olur.

Yeni Nesilleri yetiştiren öğretmenler ülkesine ve milletine ölümsüz eserler kazandıran gerçek mimarlardır. Çocuklarımızın her biri yüreğinde gizli hazineler barındıran birer cevherdir. Eğitimciler olarak yapmanız gereken bu cevherleri ortaya çıkarmak, işlemek ve ülkemizin insan kaynağına değer katmaktır.

Öğretmen sadece bilgi veren değildir, öğretmen aynı zamanda hayatın manasını öğreten kişidir. Öğretmen öğrencilerini geleceğe hazırlayan kişidir ve bu anlamda bir sanatkârdır. Geleceğin nesilleri sizlerin ellerinde büyüyen fidandır, sınıflarınız bu fidanların yetiştiği bahçedir, çocuklarımıza verilecek her bilgi ve hikmet damlası onların sağlıklı büyümeleridir.

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ediyor, aileleri ve çocuklarıyla birlikte sağlıklı ve mutluluk dolu bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum. Siz değerli katılımcılara, eğitimcilere en derin hürmet ve sevgilerimi sunuyorum.’’ şeklinde konuştu.

Program aday öğretmenler için yemin töreninin yapılması ve emekli öğretmenlere hizmet şeref defterlerinin verilmesiyle son buldu.

24-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-2018

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.