MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

   Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları  İlk temsili kutlama İl Millî Eğitim Müdürlüğünde gerçekleşti. Yeşilyurt Selahattin Eyyübi İlkokulu öğrencisi, Ilgınsu Şimşek, Okul Müdürü ve Öğretmenleriyle birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı’yı ziyaret ederek makamı devraldı.  

   Milli  Eğitim  Müdürü  Ali Tatlı, Milletimizin  geleceği olan çocukların daha şimdiden geleceğe hazırlandıklarını  kaydederek, onların yetişmesinde katkıları olan başta anne ve babaları olmak üzere, eğitimlerini sağlayan öğretmenlerine teşekkür etti. 

   Devir Teslim töreninin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı küçük öğrencilerle birlikte Atatürk anıtına çelenk bırakarak saygı duruşunda bulundu. Anıt önünde yapılan törenin sona ermesinin ardından 23 Nisan Şenlik Yürüyüşü gerçekleştirildi. Öğrenciler Kanal Boyun´dan Atatürk Spor Salonuna kadar kortej halinde yürüdüler.

   Atatürk Kapalı Spor salonunda düzenlenen kutlama törenine  Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengül, 2.Ordu Komutanlığı İdari Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Mustafa Serdar Sevgili, Garnizon Komutanı V. 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Alay Komutanı Alb. Şerafettin Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, daire müdürlüleri, STK temsilcileri, öğrenci velileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

   Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 96. kuruluş yıldönümünde, yeni bir Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında bir araya gelmiş olmanın kıvancı içerisindeyiz.

   23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dünyada, çocuklara armağan edilmiş tek bayram olup, bugün bu bayramı dünya çocukları ile birlikte, aynı coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz.  

   Çocukların olmadığı  bir dünyanın ne kadar kuru, ne kadar cansız, ne  kadar anlamsız  olacağını hayal bile  edemediğimiz bu dünyada; Siz çocuklar hesapsız, riyasız ve yalansız sevginin adısınız. En saf, en temiz, en duru sevgiyi, sizlerin gözlerinden, sizlerin o güzel yüzlerinden, minik ellerinden başka nerede bulabiliriz ki?

   Sevgili öğrenciler her kışın bir baharı, her gecenin bir sabahı mutlaka vardır. Sizler, ileride hayatın her alanında sorumluluk sahibi büyükler haline geldiğinizde, inanıyorum ki, ülkemizi ve dünyayı daha güzel yapmak için çalışacaksınız. Yeter ki kalbinizdeki ve zihninizdeki masumiyeti kaybetmeyin. Sizlerin kalbindeki güzelliğin, temizliğin, sıcaklığın tüm insanlığı saracak kadar büyük, herkese yetecek kadar bereketli olduğuna inanıyorum.”

   23 Nisan gibi milli bayramlarımızın önemli bir anlamı vardır: Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir. Bu günde bizlere bu cennet vatanı, canları ve kanları pahasına emanet eden şehitlerimizin emanetlerini nasıl daha iyi koruyarak ve geliştirerek, yarınlara taşıyabileceğimizi konuşmalıyız ve düşünmeliyiz.

   Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi, vatanın, işgalci devletlerin, işgalci ordularıyla dolu olduğu ve Milet’imizin eşsiz bağımsızlık mücadelesi verdiği zamanlara denk gelmektedir. Bu tarihlerde bu vatanın evlatları, aziz ecdadımız büyük bir bağımsızlık aşkı taşıyarak eşsiz bir zafer kazanmıştır ve bu şekilde diğer dünya devletlerine örnek olmuştur. İşte, böyle büyük bir zaferin başlangıç tarihi milletimizin ve aziz vatanımızın geleceği olan çocuklara armağan edilmiştir.

   Böyle büyük bir zafer, niçin çocuklara armağan edilmiştir?

   Çünkü, bu günün gençleri, yetişkinleri dünün çocuklarıydı. Yarının gençleri, yetişkinleri de bu günün çocuklarıdır.

   Her insan çocuk olarak dünyaya gelmiştir ve dünyayı o gözlerle tanımıştır.

   Bir zamanlar herkes çocuktu.

   Malazgirt’te Bizans’ı bozguna uğratarak tarihimizin akışını değiştiren ulu hakan Alparslan da bir zamanlar çocuktu.

   Osmanlı Devleti’nin kurucusu büyük devlet adamı Osman Gazi de bir zamanlar çocuktu.

   Çağ açıp çağ kapayan, hiçbir milletin başarılı olup ele geçiremediği Konstantin’i İstanbul yapan, peygamberimiz Hz. Muhammed’in övgüsüne mahzar olan genç padişah Fatih Sultan Mehmet Han´da bir zamanlar çocuktu.

   Yunus Emre’ler, Mevlana’lar, Hacı Bektaş’lar da bir zamanlar çocuktu.

   Cumhuriyetimizin kurucusu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı siz sevgili çocuklara armağan eden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te bir zamanlar çocuktu.

   Sayın Valim ve Değerli misafirler…

   Dünün çocukları  yine dünde yetişkin olup büyük işler başardı. Biz  de çalışarak, okuyarak  bu büyük başarıları  çoğaltıp bu vatanı vatanlar içinde en büyük vatan, bu  milleti milletler içinde  en büyük millet yapmayı en büyük görev olarak bilmeliyiz. Bunu da başaracak olanlar bugünün çocuklarıdır.

   Biz eğitimciler ise çocuklarımızı; tarihini bilen, ufkunu gören, adımlarını buna göre atan bireyler olarak yetiştirme görevi ve sorumluluğuyla hareket etmekteyiz.

   Bu duygularla, bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, hepsine sevgilerimi sunuyorum.

   Bugün icra edilecek programın hazırlanmasında emek harcayan tüm öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize harcadıkları emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

   Sözlerime son verirken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu aziz vatan uğruna bedenlerini toprağa katık yapan aziz şehitlerimize ve hayatını kaybeden TBMM üyelerine Allah’tan rahmet, Kahraman Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum ” dedi.”

   Tatlı’nın konuşmasının ardından minik öğrencilerin gösterilerine geçildi. Ana sınıfı öğrencilerinin sergilediği gösteriler izleyenler tarafından tam not alırken, özellikle minik öğrencilerin oluşturduğu mehteran ekibinin gösterisi uzun süre alkış aldı.

  Öğrenciler tarafından yapılan gösterilerde Malatya Halk Oyunları ekibinin folklor gösterisi büyük beğeni topladı. Kapalı spor salonundaki tören, öğretmenler ve öğrencilerin birlikte sunduğu muhteşem müzik dinletisi ile son buldu.

25-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-201625-04-2016

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.