MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında  ilk temsili kutlama İl Müdürlüğümüzde gerçekleşti. Pütürge Pazarcık Ortaokulu öğrencisi Asiye Kutluk,  İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir'i ziyaret ederek makamı devraldı.  

Devir teslim töreninin ardından İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir öğrencilerle birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunarak saygı duruşunda bulundu. Çelenk sunma törenin ardından Merkez Spor Salonu'nda İl Müdürlüğümüzce hazırlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 102'nci Yılı Kutlama Programı gerçekleştirildi.    

Günün anlam ve önemini belirten İl Müdürümüz Sayın Hatice Özdemir," Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunun 102. yılını ayrıca Malatya'mızın, Türkiye'nin ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Milletlerin tarihinde kritik dönemler ve günler vardır. 23 Nisan 1920 günü de milletimiz açısından böylesi tarihi günlerden biridir. Gazi Meclisimizin açıldığı gün olan 23 Nisan, ülkemizin ve milletimizin belleğinde yeniden ayağa kalkmanın, bağımsızlık tutkusunun alevlenmesinin ve halk iradesinin birleşmesinin güçlü bir ifadesidir.

Öncelikle bu müstesna günün coşkusu, gururu ve sevinciyle; sizleri saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum! 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!

23 Nisan 1920 tarihinde TBMM açıldı ve ülkemizin kurtuluş mücadelesi buradan yönetilmeye devam edildi. Cumhuriyetin temelleri burada atılarak tarihte örneğine az rastlanan bir kahramanlık örneği sergilendi. Bu örnek bağımsızlık ümidimizi somutlaştırarak milletçe istiklalimiz ve istikbalimiz için birleştiğimiz sürece; her zaman galip geleceğimiz inancının tüm çağlara bir seslenişi olmuştur. Millî Mücadele ile millî egemenliğin kazanılması Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin ortaya koyduğu büyük fedakârlık ve kahramanlık sayesinde gerçekleşti. Hiç şüphesiz yediden yetmişe hepimiz bunun bilincindeyiz ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu büyük mücadelenin bütün kahramanlarına; şehitlerimize, gazilerimize minnettarız.

Aziz milletimizin sesi olan ve onun hür iradesi doğrultusunda kararlı bir şekilde yürüyen Gazi Meclis unvanına sahip Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizin istiklal iradesini tüm dünyaya ilan etmiş, birliğimizin ve beraberliğimizin sembolü olmuş böylece milletimizin hâkimiyetinin temsilcisi olarak tarihî bir rol üstlenmiştir.

Sevgili Çocuklar,

Dünyamız sizlerle daha anlamlı ve mutlu. Biliyorsunuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığımızın sembolü olan meclisimizin açıldığı günü sizlere ve tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan etti. Bunun nedeni, sizlere olan güven ve sizlere duyulan inançtır. Ellerinizdeki bayrak, yüreklerinizdeki sevgi yalnızca ülkemize değil, tüm dünya çocuklarına umut aşılıyor. Bu yüzyıllık destanın bayrağını coşkuyla dalgalandıralım! Şarkılarınız ilkbaharın güzel renklerine karışsın! Sesinizle özgürlüğü, vatan sevgisini ve güzel yarınları tüm dünyaya duyurun! Bu gökyüzü sizin yüzünüzle, gözlerinizdeki sevgiyle, yüreğinizdeki şarkıyla güzelleşsin!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük bir mutluluk kaynağı olmanın yanında sizlere büyük bir sorumluluk da yüklüyor. Çünkü sizler "bugünün küçükleri, yarının büyüklerisiniz!"

  İşte bu yüzden, kendinize, ailenize, çevrenize, milletimize ve insanlığa faydalı olmak için var gücünüzle çalışmalısınız.

Kıymetli Misafirler,

Milletimizin gözbebeği çocuklarımızı bizi biz kılan değerlerimizle yetiştirmek hiç şüphe yok ki en büyük görevimiz. Dün olduğu gibi bugün de yarın da bu anlayışla geleceğimizin teminatı çocuklarımız içinçalışmaya devam edeceğimizi tekrar tekrar vurgulamak isterim. Daha anlamlı, daha huzurlu, daha neşeli, daha adaletli vedaha güzel bir dünyanın ancak bu sayede kurulabileceğine inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı en içten duygularımla tekrar kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarıolmak üzere, aziz şehit ve gazilerimizi, bu uğurda mücadele veren büyüklerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Sizleri hürmet ve muhabbetle selamlıyorum" dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler gösterilerini sundu. Öğrencilerimizin büyük bir özveriyle gerçekleştirdikleri gösteriler izleyenlerden tam not aldı.

23-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-2022

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.