MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlandı

          18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü nedeniyle tören ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. 

        Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene Vali Kamçı, Garnizon Komutan vekili 7. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Aydemir Taşcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Demir, Protokol üyeleri, Askeri ve Mülki Erkan,  Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şubesi Başkan ve Üyeleri ile Şehit ve Gazi yakınları katıldı.

         Vali Kamçının anıta çelenk koymasının ardından, 2.Ordu Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Şehit Aileleri adına Şehitlik anıtına çelenkler konuldu. Çelenk konulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Saygı duruşu esnasında askeri manga tarafından şehitler için saygı atışı gerçekleştirildi.

         Vali Kamçı tarafından anıt şeref defteri imzalandı. Kamçı, Çanakkale Zaferi´nin bir milletin varoluş mücadelesinin muazzam bir iman ve ahlak destanı olduğunu ifade ederek; "Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada aziz milletimizin var olma iradesini kıracak hiçbir güç yoktur ve yine Çanakkale Zaferi göstermiştir ki yedi düvele karşı koyduğumuz sarsılmaz irademiz, vatan sevgimiz ve millet olma bilincimiz, en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür." dedi.

        Anıta  Çelenk konulmasının ardından Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programa katılan Vali Kamçı,  burada yaptığı konuşmada; “Bugün, bir daha dönmemek üzere giden kınalı kuzuları, tarihin yazdığı en şerefli kahramanları yâd ederek Çanakkale Zaferinin 100. yılını kutlamak ve yurdu yaşatmak için can veren Aziz Şehitlerimizi saygı ile anmak üzere tüm yurtta tek vücut olduğumuz gündür. Bugün, Çanakkale’nin asla geçilmeyeceğini, Albayrağ’ın esir edilemeyeceğini, Aziz Vatanın ebediyen parçalanmayacağını bütün dünyaya kabul ettirdiğimiz gündür. Kutlu olsun.

        Çanakkale Zaferi, milletimizi bir beden bir baş edecek, devletimizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak kodları bünyesinde barındırmaktadır. Çünkü Çanakkale’de Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı, Çerkez’i’ ile necip milletimiz bir bütün olarak mücadele vermiştir. Çanakkale, “Vatan, Millet, Din ve Namus” söz konusu olduğunda aidiyetlerin hiçbir önemi olmadığının en güzel örneğidir. Çanakkale toprağında yan yana yatan şehitler birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin bu milletin mayası olduğunun muazzam bir ifadesidir.

      Bizler, bugünün güçlü Türkiye’sinin temellerinin Çanakkale’de atıldığını biliyoruz. O nedenle Büyük Zafer’in haklı gururunu yaşıyor ve ecdadın ödediği ağır bedellerin idraki ile bizler de çok çalışıyor ve daima ileriye bakıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin 100. şeref yılını kutluyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesiyle aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hepinize sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

       Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende Kazım Karabekir Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Emin Önder tarafından “Çanakkale Şehirlerine” adlı şiir okundu. Kültür Merkezindeki tören Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi’nin müzik dinletisi ile son buldu.

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.