MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Programı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla İl Müdürlüğümüzce çeşitli etkinlikler düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü  etkinlikleri kapsamında ilk olarak 'On Kıta Bir Vatan, İlelebed İstiklal' temalı resim sergimizin açılışı gerçekleştirildi. Resim Sergisinde İstiklal Marşının kıtalarını anlatan eserler büyük ilgi gördü.

Resim sergisiyle başlayan etkinlikler Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen program ile devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay,'' İstiklal Marşı; Yalnızca bir destan değil; bir özgürlük şarkısıdır. İstiklal Marşımızı okuduğumuzda adeta kanatlanırız ve gökyüzünün maviliğine değer kirpiklerimiz. İşte bu destanın sözleri, dizleri bugün, tam 100 yıl önce ilk kez dinlendi. Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY, un yüreğinden, milletin sesi olarak döküldü. Ayakta defalarca alkışlandı ve defalarca okundu. 100 yıldır bu sesin, bu coşkunun aşığıyız. Çünkü bizler İstiklal diyen, İstiklal diye ölen bir milletin çocuklarıyız.

Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler, değerler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi hafızalarında yer edinen bu büyük olayları, şahsiyetleri hatırlamaları ile ilişkilidir. İşte bugün, böyle bir hafızanın yenilenmesidir; ülkemizin işgalden kurtulduğu o destanının yazıldığı gündür.

Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı, rahmet ve minnetle yad ediyor, 100. yılında İstiklal Marşımızın coşkusu ile saygılar sunuyorum.'' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahaddin Gürkan ise, "Bugün İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yıl dönümüdür. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu bu programa katılmaktan duyduğum mutluluğu belirtmek istiyorum. Gerek Kurtuluş Savaşı'nda gerek vatanımızın birlik ve beraberliği için yaşamını yitiren bütün şehitlerimizi rahmet minnet ve Şükran'la anıyorum. Akif'in dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın." dedi.

Vali Yardımcısı Mustafa Şahin, " Sevgili öğrenciler, İstiklal Marşı Milletimizin büyük bir azimle, fedakârlıkla verdiği bağımsız mücadelesinin ardından, bu kahramanlığın destansı anlatımıdır. İstiklal Marşı milletimizin ecdadımızın ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini ve vatan sevgisini anlatan eşsiz bir eserdir. Aziz milletimizin hürriyete olan aşkıdır. İstiklal marşı imanı ve inancı işaret eder. Mehmet Akif Ersoy Büyük bir dava adamı mütefekkir, bir şair, bu toprağın bir sesidir.  Şairliği yanında milli mücadelenin kazanılmasında önemli etkisi olan bir şahsiyettir. Kabulünün 100. yılında İstiklal Marşımızın şairi Mümtaz şahsiyet Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve Şükran'la anıyoruz. Dünden bugüne, Aziz şehitlerimize, Milli Mücadele'nin kahramanlarına yüce Mevla'dan rahmet diliyorum. Tüm Gazilerimize Sağlıklı ve uzun ömürler dilerim'' dedi.

Protokol konuşmalarının ardından program Kemal Özalper Ortaokulu Türkçe Öğretmeni İkbal Akkar'ın "On Kıta Bir Vatan, İlelebed İstiklal" temalı konuşması ile devam etti. Ardından, Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri oratoryo düzenledi.

Program sonunda İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik etti.

12-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-202112-03-2021

İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.