MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı  düzenlendi.

Niyazi Mısri Sosyal Bilimler Lisesi tarafından organize edilen ve Battalgazi Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Malatya Valisi Süleyman Kamçı, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Vali Yardımcısı Abdul Kadir Duran, Malatya İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, İnönü Üniversitesi Rektörü Cemil Çelik, İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Murat Demir, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Vekili Murat Demir yaptı.

Demir,genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve milli şuurun ayakta tutulabilmesi için bu günleri ve şahsiyetlerin hatırlamak gerektiğini dile getirerek, toplumların dokusunu dil, tarih, kültür, vatan, bayrak ve ideal birlik gibi öğelerin oluşturduğunu söyledi. Demir, “İnsanların böyle ortak değerlere sahip olmaları, onları, bu mefhumlar etrafında birleştirir. Bu değerler, toplumları gayesiz kalabalıklar olmaktan kurtararak millet olabilme şuuruna yükseltmektedir. İstiklal Marşımız da bu ortak değerlerimizden biridir. O da bizim milli birliğimizin simgesidir” dedi.

Daha sonra söz alan Malatya Valisi Süleyman Kamçı ise  İstiklal Marşı’nın ifade ettiği derin manalar ve edebi sanatlar bakımından milli marşlar arasında istisnai bir yere sahip olduğunu kaydederek, onu bu kadar özel yapan şeyin ise yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dopdolu bir şair tarafından milletin ruhuna işleyen işgal acısını dizelerinde tercüme etmesinden ileri geldiğini söyledi.  

             Mehmet Akif’in milli mücadelenin başarıyla sonuçlanması için Anadolu’da çalışmalar yaptığını dile getiren Vali Kamçı, Mehmet Akif’in o karanlık günlerde kalemi ve ilmiyle milletimize istiklal aşkını aşılamaya çalıştığını belirtti. Vali Kamçı, sözlerine şöyle devam etti:

“İstiklal Marşımız Akif’in işte bu his ve tecrübelerinin muazzam bir ifadesi olmuştur. Milletler buhranlı günlerde kendini yaşatan temel değerlerin farkına varırlar. Vatan, millet, hürriyet ve istiklal gibi kavramların önemi barış döneminde pek anlaşılmaz. Fakat milletçe girilen bir var olma mücadelesi bu değerlerin ne kadar önemli olduğunun anlaşılmasına sebep olur. Aziz Türk Milleti de kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden vatanın ve milletin bekası için, nazlı bayrağımızı boynu bükük bırakmamak için, ölümü göze almış ve İstiklal Marşımızın her satırında ifade edilen bir destanı kanıyla yazmıştır. ”dedi.

             Vali Kamçı, Atalarımızın mirasını korumanın öncelikli vazifemizdir, “Merhum Akif’in ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diye ettiği dua işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar aştığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlık yaptığımızın en bariz göstergesidir. Unutmayınız ki, milli ve manevi değerlerimizin muhafazası, bastığın yerleri toprak diyerek geçmeyen, vatan toprağında kefensiz yatan şehit dedelerini unutmayan vefalı gençliğin varlığıyla mümkün olacaktır. Atalarımızın mirası olan bu kutlu emaneti her ne pahasına olursa olsun korumak öncelikli vazifemizdir. Çünkü Malazgirt’le başlayıp Dumlupınar’la devam eden şanlı destanlarımızın kahramanları sizler gibi vazife şuuru taşıyan gençler olmuştur. Her ne pahasına olursa olsun bu milletin kutsallarına sahip çıkacağınıza inancımız tamdır” şeklinde konuştu.

              Daha sonra program sinevizyon gösterimi, şiir dinletisi ve oratoryo sunumu ile devam etti. 


İnönü mah. Buhara cad. No 250 Yeşilyurt - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.