MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Projenin Gerekçesi ve Özeti

Projenin Gerekçesi ve Özeti

PROJENİN GEREKÇESİ:

1-      Dünyanın gelişmiş ülkelerine göre, Türkiye´de okuma oranının istenen düzeyde olmaması,

2-      Okuma alışkanlığının kazandırılması yönündeki çalışmaların/ortamların yetersiz olması,

3-      Okul kütüphanelerinin donanım ve kullanım açısından istenen düzeyde olmaması,

4-      Günümüz yazarlarının öğrencilerimiz tarafından yeterince tanınmaması,

5-      Sınav başarısının okuma oranıyla doğrudan bağlantılı olması, öğrencilerin bu konuda yeterli bilgi ve bilince sahip olmaması

 

 

PROJENİN ÖZETİ:

Bu proje ile Malatya’daki ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, okudukları kitap sayısını ve kütüphanelerden yararlanma oranlarını dönemlik/yıllık düzeyde arttırarak, öğrencilerin üst düzey kitap okuru haline gelmeleri için onları kitap okumaya teşvik edilecektir. Proje dönemlik, yıllık ödüller içermektedir. Bu ödüller okullar ve il düzeyinde verilecektir.

Proje; iki süreçteki başarıları ödüllendirecektir; Birincisinde en çok kitap okuyan ilk 5 İlkokul, 5 Ortaokul,5 lise’ye Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı En Çok Kitap Okuyan Okul Başarı Belgesi” verilecektir. Projenin ikinci kısmında ise; öğrenciler ödüllendirilecektir.

 

1.DÖNEM ÖDÜLLERİ:

 

I. Dönem sonunda her okulda gruplar düzeyinde dönem boyunca en çok kitap (sayfa sayısı) okuyan öğrenciler arasından I. dönem birincileri seçilecektir. I. Dönem birincilerine Milli Eğitim Müdürlüğünce (Milli Eğitim Müdürü) “Malatya Okuyor Projesi 2014/2015 Eğitim-Öğretim Yılı I. Dönem Okul Birincisi Başarı Belgesi” ve Madalya verilecektir.

Gruplar düzeyinde en çok kitap (sayfa sayısı)  okuyan üç öğrenciye her dönemin sonunda düzenlenecek törenlerle, okul müdürlüğünce başta kitap olmak üzere çeşitli ödüller verilecektir.

 

YILSONU ÖDÜLLERİ:

Eğitim-öğretim yılı sonunda her okulda gruplar düzeyinde yıl boyunca en çok kitap (sayfa sayısı) okuyan öğrenciler arasından okul birincileri belirlenecektir. Okul birincilerine Valilik (Vali yardımcısı) tarafından “Malatya Okuyor Projesi 2014/2015 Eğitim Öğretim Yılı Okul Birincisi Başarı Belgesi”, madalya ve uygun görülecek çeşitli armağanlar verilecektir.

Okul birincisi olan öğrenciler arasından İl Proje Yürütme ve Değerlendirme Komisyonunca her gruptan seçilecek ilk üçe giren öğrencilere Malatya Valisi tarafından “Malatya Okuyor Projesi 2014/2015 Eğitim-Öğretim Yılı İl Birincisi / İkincisi / Üçüncüsü Başarı Belgesi” ve Valilik tarafından çeşitli ödüller verilecektir.(9 Adet)

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.