MALATYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Malatya´da başladı.

       İHH İnsani Yardım Vakfının geçen sene başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ortaklığıyla bu yıl Malatya’da hayata geçiyor.
“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Malatya´da başladı.

İHH İnsani Yardım Vakfının geçen sene başlatmış olduğu “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim-Bir-Sen ortaklığıyla bu yıl Malatya’da hayata geçiyor.

Türkiye ve dünyanın bir başka ülkesinde annesini, babasını kaybetmiş olan çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için başlatılan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesine geçen yıl ülkemizde yaklaşık 2 bin 100 okul ve 7 bin sınıf katıldı. Böylelikle öğrenciler Türkiye’den veya dünyanın bir başka ülkesinden bir yetim kardeş edindiler. Bu yıl da Malatya okullarının katılacağı proje ilk olarak Öğretmenler İmam Hatip Ortaokulunda başladı.

Öğretmenler İmam Hatip Ortaokulu 5/C sınıfında başlatılan proje açılışına Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, Eğitim Bir-Sen Başkanı Kerem Yıldırım, Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin ve İHH üyeleri katıldı.

Açılışta öğrencilere konuşan Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen,  sevgili öğrenciler Peygamber´imiz (S.A.S.) şehadet parmağı ile orta parmağını ayırıp göstererek “Ben ve yetimin bakımını üzerine alan kimse, bu şekilde cennette birlikteyiz.” diye buyurmuştur. Çimen, Peygamber´imizin (S.A.S.) başka bir Hadis-i Şerifinde, “En hayırlı Müslüman evi, içinde bulunan yetime iyi davranılan evdir.”  Bu nedenle sevgili çocuklar biz de bu Hadis-i Şeriften şunu çıkarmalıyız: “En hayırlı sınıf, yetime yardımcı olan ve onun elinden tutan sınıftır.” sözleriyle öğrencilere nasihat verdi. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Proje hakkında konuşan Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ”Proje;  savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde anne-babasını, kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Malatyalı arkadaşları (öğrencilerimiz)  tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesini hedefliyor. Bu kampanyada Milli Eğitim Bakanlığı ve Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yetimlerimizin yanında olduğumuzu ve bu konuda bizlere ne düşüyorsa elimizden gelecek her türlü desteği vereceğimizi belirtmek istiyorum.  Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Malatya İHH Şube Başkanı Ömer Derin, projenin detaylarına ilişkin şu bilgiyi verdi: “ Bu çalışmaya sınıflar kardeşlik köprüsüne, iyilik köprüsüne gönüllülük esasıyla katılacaklar. Hiçbir sınıf ve okul katılmaya zorunlu değil. Kampanyaya ister bir sınıf, ister on sınıf bir araya gelerek bir yetim kardeşlerini destekleyebilecekler. Bunun için kampanyaya katılmak isteyen sınıflara birer koli gidecek. Kolinin içerisinde kumbaralar olacak. Bu kumbaralar her ay doldurularak kardeşlerine göndermek üzere hesap numaralarına yatırılacak. Çocuklar bu kampanyayı en az bir sene yürütecekler. Önümüzdeki sene bir üst sınıftan arzu ederlerse devam edebilecekler.”

Derin; “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasına katılan sınıflar bir yetimi desteklemeye karar verdikten sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak 90 TL toplayacak. Çocuklar (gençler)  kardeşlerini İHH’nin sponsorluk destek sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden seçecek. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren “Yetim Özet Bilgi Formu” posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderilecek. (Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabilir. Böylece çocuklar destekledikleri yetim kardeşlerini her an hatırlama imkânı bulabilirler.) Sınıflar dilerse yetim kardeşlerine mektup yazabilir ve destek verdikleri yetim kardeşlerinden mektup alabilirler. Böylece Malatya’dan dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığı ile de pekiştirilebilir. Bir yılın sonunda dileyen sınıflar sponsorluklarına aynı yetim kardeşleri ile devam edebilirler.” dedi.

            “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” proje açılışı toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

yetimyetimyetimyetimyetimyetim

Şehit Hamit Fendoğlu Caddesi - 0 422 280 4400 / 0422 280 4548

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.